Betonová zeď v obci Ostrovany, která dělí romské a neromské obyvatelstvo.

Betonová zeď v obci Ostrovany, která dělí romské a neromské obyvatelstvo. | foto: SME, Tomáš Jesenský

Slovenští Romové nechtějí žít za zdí, zmocněnec vlády je odkázal na soud

  • 60
Do romské osady v Ostrovanech na Prešovsku, kterou od zbytku vesnice dělí 150 metrů dlouhá zeď, včera přijel zmocněnec vlády pro romské komunity Ludovít Galbavý. Romům poradil, aby se obrátili na soud. Tamní radnice je podle jeho názoru diskriminuje.

Sám však podnět k prošetření případu nepodá. "Má to nádech protiprávního jednání. Soud může rozhodnout na základně podnětů dotčených osob. Tedy občanů, kteří se domnívají, že byl porušený zákon," řekl podle deníku SME.

Zmocněnec vlády pro romské komunity Ludovít GalbavýDva metry vysokou a 150 metrů dlouhou stěnu nechal za obecní peníze postavit obecní úřad před třemi týdny ve snaze zabránit drobným krádežím. Starší ženy, které bydlí v těsném sousedství nuzné osady, si totiž opakovaně stěžovaly, že před nájezdy romských dětí nestačí sklízet vypěstovanou zeleninu, ovoce ani ořechy.

I proto o diskriminaci podle starosty Ostrovan Cyrila Reváka mluvit nelze. Tím spíš, že starousedlíků je dvakrát méně než obyvatel osady. "Ta zeď neodděluje ani nesegreguje osadu, stojí pouze na místě, kde před časem byly ploty," řekl. Podle slovenských médií pletivo Romové rozebrali a odnesli do sběru. Betonový plot, který si už vysloužil přezdívku "slovenská Matiční ulice", by měl podle starosty vydržet víc.

Slovensko řeší svou Matiční

Betonový plot tam odděluje romskou osadu

"Trváme na tom, že naším cílem nebyla a není segregace. Zeď nebrání Romům v pohybu. Tak jako dosud mohou i nadále využívat přístupové komunikace," uzavřel Revák. Romové však postup starosty kritizují, cítí se poníženi. "V jiných obcích v okolí pro Romy stavějí sociální byty a tady? Zeď," stěžovali si slovenským reportérům.

Místní poslanci i občané si také stěžují na nezájem slovenské vlády o problémy občanů. Zástupci některých tamních měst připravili návrhy na změnu legislativy, které by mimo jiné umožnily lépe trestat pachatele krádeží a zabránily zároveň zneužívání sociálních dávek, které podle nich Romy demotivují.

Věří, že současná sociální politika Slovenska podpuruje ty, kteří nejsou zvyklí pracovat."Pozvali jsme všech sedmnáct poslanců parlamentu z našeho kraje, Přišli dva," postěžoval si starosta.

Problémy v Ostrovanech

Ostrovany mají 1 757 obyvatel, z toho 1 184 tvoří romské etnikum. Drtivá většina jich žije v osadě na okraji vesnice. V obci není škola ani lékař, místní musí za vzděláním a službami do Šarišských Michaľan. Loni jeden z obyvatel osady podle deníku SME zavraždil v Šarišských Michaľanech prodavačku večerky. Letos dva neplnoletí chlapci z osady zbili ve stejném městě správce herny, který je přistihl při krádeži televize. Muž přišel o oko a utrpěl i další těžká zranění. Násilníci jsou ve vazbě. V srpnu zorganizovali pravicoví extremisté v Šarišských Michaľanech a dalších městech pochod proti "romské kriminalitě". Ministerstvo vnitra prý plánuje do konce roku posilnit policejní hlídky v problémových oblastech.

Ostrovany - mapa

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video