Montreal - Atlanta: Pavelec zasahuje - Brankář Atlanty Ondřej Pavelec při jednom ze zákroků. | foto: AP

V česko-slovenské brankářské konfrontaci Pavelec zářil a Halák vyhrál

• 3
Utkání hokejové NHL mezi Montrealem a Atlantou proti sobě postavilo brankáře Jaroslava Haláka a Ondřeje Pavelce. V řádné hrací době, která skončila smírně 1:1, a prodloužení se předvedl zejména český zástupce, když zneškodnil 34 střel. Následný penaltový rozstřel ovšem vyšel lépe Halákovi, jenž vychytal Canadiens výhru 2:1SN.

V případě prohry v duelu s Atlantou by hokejisté Montrealu padli už pošesté v řadě a zaznamenali by tak nejhorší vstup do nové sezony soutěže za posledních sedmdesát let své bohaté historie.

O motivaci proti Thrashers tak domácí neměli nouzi, což poprvé názorně předvedl v 18. minutě útočník Brian Gionta. Letní posila kanadského klubu z New Jersey otevřela skóre střelou z levého kruhu.

Více však Montrealu skvěle chytající brankář Ondřej Pavelec v řádné hrací době ani prodloužení nedovolil. Kladenský odchovanec si připsal 34 zákroků, z nichž vynikl zejména jeden v nastavení proti tvrdé ráně obránce Jaroslava Špačka.

Strážce domácí branky Jaroslav Halák čelil pro změnu 23 pukům a za svá záda pustil pokus Colby Armstronga z 47. minuty. V pětiminutovém nastavení se ale musel nudit poté, co jeho spoluhráči Thrashers přestříleli jasně 10:0.

Z tempa však slovenský reprezentant nevypadl. V penaltovém rozstřelu totiž vychytal jak Ilju Kovalčuka, tak Riche Peverleyho. Hostující Pavelec si poradil pouze s Michaelem Cammallerim a inkasoval z holí Scotta Gomeze a Briana Gionty.

I přes porážku v nájezdech Atlanta vyrovnala svůj nejlepší start sezony od svého vstupu do soutěže v roce 1999, když z úvodních šesti utkání vybojovala devět bodů.

Lví podíl na tom nese zejména český brankář Ondřej Pavelec, jehož výkon proti Montrealu si trenér Thrashers hodně pochvaloval: "Hrál opravdu skvěle, soupeři ale gólman také zachytal. Podobné brankářské souboje se nenaskytnou tak často. Byl jsem z toho nadšený a doufal jsem, že nám to v závěru vyjde. Tak to ale chodí," hodnotil utkání John Anderson.

Prohlédněte si záznam penaltového rozstřelu:

Obhájci Stanley Cupu dominují NHL

Hokejisté Pittsburghu zatím jasně ukazují, kdo je posledním vítězem Stanley Cupu. V nové sezoně dosud z devíti představení pouze jednou prohráli, když 7. října nestačili na Phoenix (0:3). Od té doby však vyhráli šestkrát v řadě, přičemž naposledy si poradili se St.Louis hladce 5:1.

Penguins tak mají po prvních 9 startech na kontě 16 bodů, což pro tým obhajující Stanley Cupu platí za historický rekord NHL. Stejného úspěchu klub dosáhl také v ročníku 92/93 a dále je rekord sdílen Edmontonem Oilers (ročníky 85/86 a 84/85), New York Islanders (82/83) a Ottawa Senators (20/21).

Proti Bluesmanům se za Pittsburgh trefili Tyler Kennedy, Jevgenij Malkin, Ruslan Fedotěnko, Matt Cooke a talentovaný obránce Alex Goligoski. Jediný Čech v kádru Penguins Martin Škoula stále čeká na svou první šanci. Také v St. Louis působí pouze jediný Čech, řízný bek Roman Polák má však pevné místo v základní sestavě. Proti týmu Sidney Crosbyho český reprezentant odehrál téměř 22 minut čistého hracího času, což představovalo nejvyšší ice-time ze všech hostujících hráčů.

Iginla byl u tří gólů v síti Columbusu

Kapitán hokejistů Calgary Jarome Iginla posbíral v duelu s Columbusem tři body za gól a dvě asistence, čímž se výrazně podepsal pod výhru kanadského celku v poměru 6:3. Nejen Iginla, který se výrazně prosadil vůbec poprvé v sezoně, si vylepšil osobní statistiky.

Svůj první gól v dresu Flames slavil po letním přestupu z Floridy obránce Jay Bouwmeester (1+1), jenž platil za jednoho ze čtyř domácích hráčů se dvěma body na kontě. Dařilo se také Fredriku Sjöströmovi (1+1), Rene Bourqueovi (0+2) a Craigu Conroyovi (0+2).

Jedním ze tří úspěšných střelců hostujících Blue Jackets byl český mladík Jakub Voráček, jenž v 22. minutě využil přesilovou hru a docílil své druhé branky sezony.

Pittsburgh - St. Louis 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
12. Kennedy, 13. Malkin, 28. Fedotěnko, 29. Cooke, 50. Goligoski - 33. P. Kariya. Střely na branku: 43:23. Diváci: 17.132.

Calgary - Columbus 6:3 (3:1, 1:2, 2:0)
3. Langkow, 4. Glencross, 12. Bouwmeester, 34. Phaneuf, 53. Iginla, 56. Sjöström - 7. Nash, 21. Brassard, 22. Voráček. Střely na branku: 22:30. Diváci: 19.289.

Montreal - Atlanta 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
18. Gionta, rozh. nájezd Gomez - 47. Armstrong. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 35 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,1 procenta. Střely na branku: 35:23. Diváci: 21.273.