Martin Jirkovský

Martin Jirkovský | foto: David Neff, MAFRA

Zruším dražbu zabaveného domu, nabízí podnikatel. Za 100 tisíc

MF DNES rozkrývá síť kontaktů konkurzního správce Luďka V., jehož podvodné aktivity redakce čtyři měsíce sledovala. Podnikatel Martin Jirkovský nabídl reportérce vydávající se za investorku dům pod cenou – umí prý zmanipulovat dražby.

Pro tohoto pána je zřejmě úplně přirozené mluvit o podvodech při dražbách. Vyprávěl, jak ošidit věřitele zmařenou dražbou a jak uplácet exekutory – a ještě to stihl prokládat větami „a tady jsou pánské záchody, tady dámské, tady mělo vedení firmy své kanceláře“.

Podnikatel Martin Jirkovský mě prováděl opuštěným domem v Jablonci nad Nisou, který míří do dražby. Umí prý zařídit, aby se dražba nekonala a dům byl můj. Neriskuji pak, že mě někdo přeplatí.

O ukrývání automobilů

„Osmdesát octavií jsme schovali, které vypadly jako bonus,“ rozpovídá se Jirkovský. A kam jste je schovali? „Už jsou pryč.“  

MF DNES se o tomto podnikateli dozvěděla přes konkurzního správce Luďka V., jehož podvody čtyři měsíce monitorovala. Na skrytou kameru nahrávala jeho schůzky s podnikatelem Vladimírem Moltašem, jemuž mimo jiné nabídl zařídit prezidentskou milost. Při jednom ze setkání padlo jméno člověka, který umí „zařídit“ dražbu – Martin Jirkovský.

MF DNES Jirkovského oslovila. Reportérka se představila jako zástupkyně investora, který shání objekt na Liberecku. Výhodně.

Podnikatel zareagoval okamžitě. Nabídl kancelářský objekt v Jablonci. Odhadní cena: 20 milionů, cena bez dražby: 6,9 milionu.

„Musíme to stihnout do 30. října,“ říkal do telefonu. Zařídí, aby dražba nebyla. Kolik si za to vezme? „Nebude to moc, nebojte.“

Prémie pro exekutory

Dům stojí v průmyslové zóně na okraji města. Jirkovský je uvolněný, vtipkuje, mluví zcela otevřeně.

Trvá to sotva deset minut, než začne mluvit o prvním podvodu. Ukáže, kudy do baráku zatéká, a spustí: „Spolupracujeme s exekutorama. Na internet se nedá úplná (dražební vyhláška). Se to zkreslí, ta dražba. To se dá,“ popisuje, jak lze za provizi zařídit, aby objekt v dražbě koupil člověk, se kterým je to domluvené. V tomto případě já. Podvedeni jsou pak věřitelé, kteří očekávají, že z prodeje nemovitosti za nejvyšší možnou cenu získají zpět nějaké peníze.

Jirkovský vysvětluje, že potřebuje hlavně síť informátorů. Exekutoři pro něj prý pracují za „cílovou prémii“. „Exekutor, toho mám jednoho. Ale lidi, co pod ním dělají vykonavatele, ti jsou dobrý. Protože ten exekutor nad ním plní body. Z toho má výplatu. Hezkou.“

Trubky z Vězeňské služby

Karlovarský podnikatel Jirkovský o sobě říká, že pomáhá zadluženým lidem. Teď přišel na jednu novou fintu: Vězeňská služba prodává 140 bytů, nabízí je zaměstnancům. „A to jsou samý trubky, tam pár lidí si to koupí, protože ty peníze má. Takže jim chceme napůjčovat, aby to koupili, a pak jim vyřizovat hypotéky,“ vypráví Jirkovský. Když zaměstnanec nezaplatí, byt propadne Jirkovskému. Prodá ho za čtyřnásobek.

Jirkovský se netají tím, že je důležité držet se malých kšeftů a brát raději statisíce než miliony – není pak na něj tolik vidět. „Když tohle vyjde, tak já chci z toho 100 tisíc. Víte, lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. To je fér, to je, myslím, i rozumný,“ vrací se k našemu obchodu.

Při další schůzce se dokonce rozpovídá o tom, jak se podílel na ukrývání ukradených aut z automobilky. „Osmdesát octavií jsme schovali, které vypadly jako bonus.“ A kam jste je schovali? „Už jsou pryč.“

Jirkovský nabízel, že domluví, aby se dražba domu v Jablonci zastavila, když „můj“ investor dům koupí.

V tomto případě by samotné zrušení dražby nebylo nezákonné, spolumajitelem je firma karlovarského dražebníka Jiřího Létala a ten na to má právo. Stále však zůstává několik otázek: není jasné, jak majitelé k domu přišli, a podivná je také nízká cena, za kterou chtějí prodávat. „Chceme se toho zbavit, je to daleko od Karlových Varů,“ vysvětluje Létal, když ho MF DNES kontaktuje.

Jirkovský později vykládá, že otevřenou odpověď mi Létal nedá, když mě nezná. A přichází s jiným argumentem: „Zametají stopy. Ve firmě se najednou objeví dvacet (milionů). Jak to, že tam zůstalo dvacet? Už se lidi začnou ptát.“

Podnikatel říká, že majitelé objekt získali, když zmizel z konkurzu firmy Liaz. Ten proběhl v roce 2001 pod dohledem dvou konkurzních správců Miloše Nováka a Antonína Stejskala. Jméno druhého z nich se objevuje i v největší kauze zmanipulovaných konkurzů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Právě oni dva se podle informací MF DNES podíleli na tom, že objekt v roce 2001 zmizel z dražby a další rok ho získal Létal. „Vyvěsili to na vývěsku tak, aby to nebylo vidět, ale jen na chvíli, hned to zase stáhli. A pak si to prodali navzájem,“ říká Miroslav Sameš z firmy Tedom, které areál nyní patří.

Jirkovský později MF DNES popřel, že by prováděl něco nezákonného. Létal odmítl, že by bylo možné dražbu jakkoliv zmanipulovat, a
distancoval se od toho, co tvrdí Jirkovský. Zeptal se na jedinou věc:
„Takže to nekoupíte?“ Nekoupím.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video