Král Mumbere

Král Mumbere | foto: AP

Ošetřovatel z USA se stal králem v africké Ugandě

  • 5
Námět na naivní román, či naopak neobyčejně dobrodružný film, tak lze číst příběh šestapadesátiletého Charlese Wesleyho Mumbereho. Narodil se jako princ, aby se posléze stal rebelem a pobýval v horách. V USA pak nejprve studoval, ještě donedávna však pracoval jako ošetřovatel starých a nemocných. Zkraje týdne se vrátil na trůn.

Leccos vysvětluje fakt, že se Mumbere narodil na jihozápadě neklidné africké Ugandy. A dospíval v době, která v kraji míru nepřála. Když mu bylo třináct, tedy v roce 1966, zdědil trůn království Rwenzururu, které vzniklo nedlouho předtím. Evropanům je jeho kraj známý spíše jako pohoří Ruwenzori, či Měsíční hory, kam starověcí geografové umisťovali prameny Nilu.

Jenže Charlesovo panování nemělo dlouhého trvání. V roce 1967 zrušil království tehdejší ugandský prezident Milton Obote. Stoupenci zaniklého státečku se pak dali na rebélii, kterou Mumbere ukončil v roce 1982, kdy se oficiálně vzdal vládě.

O králi

"Byl to velmi loajální a obětavý pracovník," říká o Mumberem Johnna Marxová, jeho poslední americká nadřízená.

Patrně za odměnu získal v roce 1984 stipendium, díky kterému odcestoval studovat do USA. Události v neklidné domovině ho ale dostihly i tam. V roce 1986 se v Ugandě chopil moci Yoweri Museveni a jeho lidé stipendium zrušili.

Kolegové: Mlčel o sobě

Ze studenta se proměnil v azylanta, který si musel vydělávat na živobytí. Často těžce. Pracoval jako ošetřovatel, při práci si doplňoval kvalifikaci.

Před deseti roky se již jako odborník přestěhoval do pennsylvánského Harrisburgu, kde donedávna působil. "Nikdo neměl tušení, že má panovnické nároky," řekl BBC jeho kolega Matt Creek. "Byl to velmi loajální a obětavý pracovník," dodává Johnna Marxová, jeho poslední americká nadřízená.

Sám Mumbere mlčení o vlastním původu vysvětluje obavami o klid i bezpečí rodiny, kterou si založil.

Jeho děti – dcera a syn – podle dostupných zpráv zůstaly v USA. A neviděly tak obřad korunovace, který přilákal na 60 tisíc krajanů staronového krále. Mohou jen litovat: v království Rwenzururu se slavilo důkladně. Dorazili bubeníci, nechyběly slavnostní tance, ženy si oblékly šaty s Mumbereho portrétem.

Nechyběl Yoweri Museveni, autoritářský prezident, který zemi do značné míry stabilizoval nejen prostřednictvím armády, ale i chytrých ústupků. K těm patří i obnovení království v rámci prezidentské republiky Uganda, jejichž šéfové mají jen kulturní a sociální funkce. Formální politickou moc nemají žádnou.

Králem v republice

Hlava království Rwenzururu má jen obřadní funkce, oblast s 300 000 obyvateli zůstává částí Ugandy, republiky vedené autoritářským Musevenim. Podobných království je v Ugandě nyní sedm.

Prezident asistoval i při korunovaci novému vládci s 300 000 poddanými. Slíbil mu měsíční plat a uhrazení nákladů na provoz vozidla i skromného paláce.

Jde o Museveniho ústupek? Naopak: prezident vyslechl názor Mumbereho krajanů, kteří se vyjádřili pro zřízení království, ačkoli toto jistě nelze označit za tradiční. Získal na svou stranu druhdy rebelující kraj, aniž pustil moc z rukou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue