Plynaři zahájili čištění plynovodu vypuštěním ježka

  • 30
K čištění rozměrných trubek plynovodu i ropovodu nestačí kýbl a rejžák. Používá se speciální zařízení, kterému plynaři neříkají jinak než ježek. Má na sobě totiž tolik výstupků, že někomu může opravdu ježka vzdáleně připomínat.
Válcovité zařízení označované jako magnetický čisticí ježek je zařízení, které je přetlakem plynu hnáno plynovodem jako píst a přitom potrubí čistí a následně kontroluje jeho stav. Kontrolní četa musí být v kontaktu s kompresorovou stanicí, kde se ježek vkládá.  

Vyčistit a zkontrolovat

Nejdříve tedy probíhá čištění plynovodu, při kterém jsou odstraňovány různé nečistoty. K tomu slouží tzv. čisticí ježek.

Plynárenský ježek venku z potrubí

Mezi jeho úkoly patří i kontrola zbytků po svárech mezi jednotlivými částmi potrubí. Ty mohou způsobit horší průchodnost. "Na závěr čištění se k ježku připevní kalibrační deska, která potvrdí průchodnost potrubí a možnost zahájení druhé fáze inspekce. Ta se provádí za pomoci tzv. inteligentního ježka," uvádí plynař Tomáš Pecánek.

To je měřicí zařízení, které pracuje na principu měření rozptylu magnetického pole ve stěně potrubí. "Ohebné kartáče se dotýkají stěny, uzavírají magnetický okruh přes stěnu potrubí, a jak zařízení popojíždí, zajišťují jeho magnetizaci v podélném směru. Přítomnost geometrických a jiných vad ihned zaznamenají magnetická čidla po obvodu tělesa," vysvětluje Pecánek.

Kartáče plynárenského ježka

Zatímco při čištění ježek dosahuje rychlosti zhruba 20 km/h, v případě inspekce je rychlost regulována na zhruba 10 km/h z důvodu maximální spolehlivosti.

Čistící ježek v různých jazycích

O funkcích tohoto zařízení něco napovídají i cizojazyčné názvy či přezdívky: 

česky je to magnetický čisticí ježek
anglicky Pig jako prasátko
německy Molch jako mlok
francouzsky Piston-racleur jako píst-čistič

Zdroj: RWE Transgas

Zařízení je díky tomu schopno odhalit například různé šrámy, boule, okénka či vrchlíky a také korozi na vnitřní i vnější straně. Díky tomu je možné včas zachytit případné problémy, opravit je a tím zvýšit spolehlivost i životnost plynovodů.

První inteligentní ježek na území ČR

Geometrický "inteligentní ježek" byl u nás poprvé použit už v roce 1988 v rámci komplexní inspekce plynovodů mezi kompresními stanicemi Veselí nad Lužnicí a Strážovice. S jeho pomocí se zjišťovala a lokalizovala nejen místa s nepřípustnými geometrickými vadami (ovalita, boule), ale i místa s poškozenou stěnou potrubí - např. korozní napadení, vrypy apod. Ježek s sebou nesl i televizní kameru, která byla schopna provádět vizuální kontrolu potrubí. Současná zařízení pracují na podobném principu, ale jsou technologicky mnohem dokonalejší.

Kontrola musí být pravidelná. RWE Transgas, která novinářům čištění pomocí ježka ukazovala, ji provádí jednou za 8 let u všech potrubí s minimálním průměrem 300 mm. Letos je na řadě zhruba 900 kilometrů potrubí o průměru 900 milimetrů.

Transport plynárenského ježka