Klausův postoj k Lisabonu je nebezpečný a škodí, tvrdí Havel

  • 889
Ve dvacet let starých "revolučních" kalhotách přišel Václav Havel na tiskovku k dvacátému výročí sametové revoluce. Vyřešil tak řadu žádostí o rozhovory, které by nezvládl poskytnout. Exprezident kritizoval svého nástupce Václava Klause kvůli obstrukcím Lisabonské smlouvy.

"Klausův odmítavý postoj je velmi neodpovědný a nebezpečný. Jeho počínání škodí této republice, je to nezodpovědné, nepochopení naší ústavy. Velmi mě to mrzí, poškozuje to jméno České republiky v Evropě," prohlásil Havel. Věří ale, že smlouva bude do konce roku ratifikována.

Havel odmítá Klausův argument o možnosti prolomení Benešových dekretů, taková hrozba podle něj neexistuje. "Zároveň je to argument, který může na veřejnost působit," řekl  a připomněl zakořeněné předsudky, kterých se společnost dlouho nezbaví.

Klaus podle Havla se svým argumentem přichází opožděně, měl vyložit své karty včas, aby bylo jasné, co se od něj dá očekávat. Havel ale uznal, že je také chybou druhé strany, že se Klause na jeho postoj nezeptala.

Václav Havel vystoupil v Divadle Na Zábradlí k 20. výročí politických změn v Československu. (15. října 2009)

Alexandr Vondra, který na setkání s novináři také dorazil, uvedl, že ve smlouvě není nic, co by Česko ohrožovalo. I on věří, že smlouvu do konce roku prezident podepíše. "Jinak by se měla vláda obrátit na Ústavní soud, aby řekl, kdo může Lisabonskou smlouvu za Českou republiku podepsat."

Vondra se do "revolučního" oblečení nevešel

Exprezident přišel na tiskovou konferenci v pražském Divadle Na zábradlí pár minut po 14. hodině spolu s dalšími osobnostmi sametové revoluce, kromě Vondry také s Jiřím Křižanem.

Zazpívá Jagger

Na oslavu 20. výročí sametové revoluce pozval exprezident Václav Havel řadu zpěváků na velkolepý koncert. Uskuteční se v Pražské křižovatce, v kostele sv. Anny, řekl iDNES.cz Havlův asistent Martin Vidlák. Účast na koncertu přislíbil Mick Jagger, Sinead O'Connor, Lou Reed či Suzanne Vega.

Havel s nimi před dvaceti lety spoluorganizoval výzvu Několik vět a také zakládal Občanské fórum. Později se stali jeho prvními poradci.

"Jako vy jsme tu tehdy seděli ve svetrech," pokynul Havel na úvod novinářům. V "revolučním" oblečení chtěl přijít i Vondra, ale dnes již zakulacený se do něj nevešel. Stejně tak Křižan do své dvacet let staré bundy.

Tiskovou konferenci moderuje bývalý Havlův mluvčí a někdejší velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský. Exprezident uspořádal tiskovku místo rozhovorů, žádostí se totiž sešlo mnoho. Havlův program je stále nabitý a sehnat exprezidenta k byť i jen čtvrthodinovému rozhovoru se rovná malému zázraku.

Havel nečekal, že vše potrvá tak dlouho

Havel a další se v Divadle Na zábradlí vraceli k době před dvaceti lety i k procesu, který se v roce 1989 rozběhl. Havel přiznal, že věřil v kratší trvání výměny generace v politickém životě.

"Přirovnávám to k představě krásného intarzovaného nábytku, který se dá jedním kopnutím rozbít, ale složit ho trvá dlouhé měsíce," řekl Havel s tím, že velmi obtížně se rekonstruuje občanská společnost, obtížně vzniká podnikatelská sféra odpovědných podnikatelů, těžko se obnovuje právní stát a katastroficky se přehlíží mravní řád, který může být východiskem řádu právního.

Havel si vzal na mušku i politické strany; mají být prostředím, z něhož mají vzrůstat osobnosti, které se pak nabízejí státu. Strany tu podle něj určitě nejsou od toho, aby řídily stát.

"Pokud čtete politické programy stran, je na začátku výklad hospodářství, růstu, materiální základny. Až pak se mluví o duchu, kultuře, což je jako přílepek, apendix toho, co je důležité, jak nás učili marxisté," vytkl Havel stranám.

Alexandr Vondra, aktivní v ODS nato uvedl, že je špatně, jsou-li politické strany ideově vyprázdněné. "V politice chybí slušnost, snaha se dohodnout. Nikdo pak nevěří nikomu. Pak už je to jen hra o moc." Podle něj nepomůže na politiku nadávat, důležité je se do ní zapojit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue