Slovensko se poprvé v historii probojovalo na mistrovství světa. | foto: AP

Slováci na sněhu vybojovali postup na MS, Slovinci si třemi góly zajistili baráž

• 722
Vlastní gól polského obránce Gancarczyka už ze třetí minuty zápasu zajistil slovenským fotbalistům postup na mistrovství světa 2010. Ve sněhové vánici v Chorzowě už slovenský tým vedení 1:0 ubránil. Druhé místo si výhrou 3:0 v San Marinu pojistili Slovinci a o postup na šampionát do Jižní Afriky budou bojovat v baráži.

Svěřenci trenéra Vladimíra Weisse potřebovali v Polsku vyhrát, aby mohli slavit postup. Jenže těsně před zápasem začalo nad Chorzówem sněžit, což výrazně zhoršilo podmínky pro hru. Paradoxně na to ale doplatili domácí, když při špatné viditelnosti neodhadl obránce Gancarczyk centr Hamšíka a vstřelil si vlastní gól.

Slovensko tak dostalo velmi brzy vítěznou vzpruhu, ovšem spíše mu to uškodilo. Po zbytek zápasu totiž byli lepší domácí, kteří jen vinou skvělých zákroků hostujícího brankáře Muchy nevyrovnali.

Gólman, který zná polské prostředí díky angažmá v Legii Varšava, se vyznamenal především při šanci Jeleně v závěru poločasu. I po změně stran musel několikrát předvést své umění a jen díky němu Slováci udrželi potřebné vítězství. Zvláště když Šesták odmítl šanci na navýšení skóre.

Polsko ale z tlaku nevyrovnalo a Slovensko se tak stalo posledním devátým přímým postupujícím z Evropy na šampionát v Jihoafrické republice.

San Marino na dálku bojovalo za českou naději na baráž a slovinskému tlaku vydrželo čelit polovinu první části hry. Hosté permanentně útočili, ale tlak dlouho nevedl k vážnému ohrožení branky. Smůlu prolomil až Novakovič, který dal první gól ve 24. minutě hlavou po rohovém kopu. Domácí tým se nepřestal bránit, před přestávkou největší šance vychytal brankář Simoncini, po obrátce skončila Stevanovičova dorážka dokonce na břevnu. Výhru si Slovinsko pojistilo v závěrečné půlhodině, když navýšilo vedení na 3:0.

Zápas skončil o pět minut dříve, než duel v Chorzově, a tak Slovinci ještě chvíli doufali, že Poláci ze závěrečného tlaku vyrovnají a pošlou jejich tým přímo na MS. To se nestalo, slovinský tým jde do baráže.

Do dodatečných bojů dále postoupily Bosna a Hercegovina, Francie, Irsko, Portugalsko, Rusko, Řecko a Ukrajina. Dvojice určí los 19. října, nasazovat se bude podle žebříčku FIFA. Hrát se bude 14. a 18. listopadu.