Ministerstvo podalo trestní oznámení kvůli právům, rychlostudenty nezveřejní

  • 282
Ministerstvo školství podalo trestní oznámení v kauze plzeňské právnické fakulty. Zveřejnění jmen lidí, kteří ji absolvovali neobvykle rychle, však nedovolilo. Vyzve ale univerzitu, aby studium rychlostudentů přezkoumala. Podle ministerstva jim škola může titul odebrat, pokud diplom získali protiprávní cestou.

Kauzou se od minulého týdne zabývají právníci ministerstva školství.

"Dnes odchází z ministerstva podnět k prošetření trestněprávních souvislostí ve věci případného neoprávněného rozdávání vysokoškolských diplomů absolventům Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni za kratší než standardní dobu studia," řekla na tiskové konferenci ministryně školství Miroslava Kopicová.

nekalé praktiky v plzni 

Práva v Plzni už před čtyřmi lety řešila tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, pak ji odvolali

Zveřejnit jmenný seznam rychlostudentů ale ministerstvo nedovolilo. Podle ministryně by to bylo v rozporu se zákonem o ochraně osobních údajů. Zveřejněním by navíc mohlo ministerstvo ztížit práci policie, míní Kopicová.

Ministerstvo dopisem vyzvalo rektora univerzity k přezkoumání asi čtyř set studentů, kteří školu absolvovali nestandardně rychle. "V případě, že bude zjištěno, že diplom byl získán protiprávní cestou, že nebyly splněny zákonné podmínky k jeho získání, tak pak je podle našeho názoru nepochybně možné, aby univerzita diplom zrušila," uvedl šéf sekce legislativy a práva na ministerstvu Miroslav Šimůnek.

Ministerstvo zároveň dovolilo, aby Právnická fakulta v Plzni zveřejnila seznam lidí, kteří si na škole po 1. lednu 2006 udělali takzvaný malý doktorát. Fakulta k tomu přistoupila už dnes.

Seznam studentů

Podívejte se, kdo od 1. 1. 2006 získal v Plzni malý doktorát

Pověřený děkan školy Jiří Pospíšil ale upozorňuje, že jde o seznam všech studentů, nikoliv jen "hříšníků". "Absolutní většina lidí na seznamu jsou ti, kteří doktorát získali čestně," řekl ČTK. Upozornění, že nejde o "černou listinu" je také v úvodu seznamu. Na seznamu jsou uvedena jména studentů, názvy práce, jména oponentů, složení komise, datum obhajoby i její výsledek.

Univerzita už zná jména několika studentů-podvodníků

Tiskovou konferenci svolal na dnešek i rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Zájmem školy je očistit jméno univerzity a fakulty, které bylo brutálně poškozeno zneužitím akademických práv, řekl novinářům. Zároveň vyzval pedagogy, kteří se podíleli na organizaci nestandardních studií, aby školu opustili.

Jako rektor ale nemá pravomoc je odvolat, v personálních otázkách je každá fakulta autonomní. V této věci podle něj selhal akademický senát fakulty.

Průša zároveň potvrdil, že univerzita už zná jména několika studentů, kteří vystudovali za nestandardně krátkou dobu a to bez toho, aby dříve studovali na jiné právnické fakultě a v Plzni jim byly některé zkoušky uznané, což by dobu jejich studia na plzeňských právech zkrátilo.

"Zatím jde o jednotlivce," vyjádřil se Průša k současným výsledkům prověřování rychlostudentů. Jména ale prozatím odmítl zveřejnit.  

Kauza škodí vysokému školství i justici

O kauzu se zajímá i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Pokud z vyšetřování vyplyne, že se nějak dotýká české justice, vyvodí z toho závěry, řekla dnes Kovářová.

"Budu s velkou pozorností sledovat všechny vyšetřovací kroky a zejména objektivní výstupy, (...) v tuto chvíli máme informace jenom z médií, takže počkám si na objektivní závěry," uvedla. V každém případě podle ní skandál vrhá špatné světlo na vysoké školství, na právnické školství i na justici vůbec. 

skandál na právech

O co jde v plzeňské kauze

Začalo to opsanou prací Problémy na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni začaly, když student našel v knihovně podivný posudek děkana Zachariáše na práci proděkana Tomažiče. Oba texty byly plagiáty. Proděkan Milan Kindl pak přišel s těžko uvěřitelnou teorií, že je do knihovny podstrčil, aby zjistil, kdo na vedení donáší. Navíc se ukázalo, že z knihovny se ztratily desítky prací.

Právníkem za pár týdnů

Později začala fakulta čelit mnohem vážnějšímu podezření -že se tam kšeftovalo s akademickými tituly. A že diplomy bezpracně získávaly významné osobnosti. Někteří "rekordmani" zvládli pětileté studium za necelé dva prázdninové měsíce.

Mafie

Existuje podezření, že vedení školy si právnickými tituly zavazovalo politiky, policisty i státní zástupce, kteří pak kryli jejich nelegální obchody. Lidé z fakulty ovládali i Ústav státu a práva, který dělá pro stát odborné posudky v důležitých sporech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video