Režisér Emmerich ve filmu 2012 neprolije krev. Raději potopí Himaláje

  • 4
Více než třináct stovek digitálních filmových efektů. Ale také silný příběh lidí bojujících o přežití. To vše slibuje režisér Roland Emmerich v očekávaném katastrofickém filmu 2012, na který filmaři lákají i pomocí amatérských záznamů přírodních katastrof.

"Ve 2012 je nejvíce efektů ze všech mých filmů. Ale upřímně, první, co mě zajímá, jsou postavy a příběh. Film musí mít zajímavý příběh, protože pokud jej nemám, nemám ani žádné vizuální nápady," říká režisér.

Stejně prý postupoval i v případě svých někdejších filmů Den nezávislosti či Den poté. A ve 2012 se pokusí osvědčenou diváckou formuli zopakovat znovu.

Z filmu 2012Z filmu 2012

Film tak nabídne především osobní příběhy, naděje a obavy malé skupinky, která bojuje o přežití navzdory minimálním šancím. To podle Emmericha a jeho scenáristického partnera Haralda Klosera přiměje diváky skutečně se do filmu vcítit.

"Potřebovalo to něco víc než katastrofu, něco, co by opravdu mělo smysl dělat. A v tomto případě šlo o moderní verzi Noemovy archy, protože jsem si říkal, že by to bylo velice zajímavé," myslí si režisér.

O ČEM JE FILM 2012

Z filmu 2012Vládu varují přední vědci, že svět čelí nevyhnutelné katastrofě, která zahubí miliardy lidí. Prezident Thomas Wilson se rozhodne držet informaci v utajení, a současně začne plánovat záchranu několika vyvolených na moderních ekvivalentech archy. Když se začnou posouvat tektonické desky, dojde k sérii zemětřesení, která vyvolají ničivé povodně. Přežije jenom hrstka šťastlivců. A hlavní hrdina, spisovatel Curtis Jackson, pospíchá ke své rodině, aby se pokusil o nemožné a pomohl jim stát se jedněmi z oněch vyvolených.

"Pokud by někdo opravdu věděl, že se blíží konec světa, jistě by to byl nějaký vědec. A pak by se to dozvěděl někdo z vlády a tajilo by se to. Mě zaujala kombinace pohledu na ty, co o tom vědí, a na ty, co nemají ani tušení," dodává.

Od prvního Španěla k potopě

K filmu o globální katastrofě, navíc vycházejícího z mýtů kolem mayského kalendáře, Emmericha přivedla práce na jiném projektu, příběhu o Gonzalo Guerrerovi.

Guerrero byl první Španěl, který přistál na Yucatánu a stal se z něj domorodec. "Pustil jsem se do podrobného zkoumání mayské kultury. A vždycky jsem měl povědomí o tom, že měli kalendář, který bude končit," vysvětluje režisér.

PODÍVEJTE SE NA AMATÉRSKÉ ZÁBĚRY PŘÍRODNÍCH KATASTROF POSLEDNÍ DOBY

Jenže plány na projekt s názvem Kniha hodin krachly, když Mel Gibson natočil tematicky obdobné Apocalypto. A tak se Emmerich s Kloserem pustili do příběhu o nové "potopě světa".

"Když jsme hledali nějakou použitelnou teorii, která by globální povodeň vysvětlila, podívali jsme se na internet a tam všichni mluvili o roce 2012. Řekli jsme si - no páni," vzpomíná Emmerich.

REŽISÉR EMMERICH O FILMU 2012

Režisér filmu 2012 Roland Emmerich"Myšlenka je taková, že se lidé v takových chvílích obracejí k Bohu, místo aby vzali osud do vlastních rukou a pokusili se zachránit, co se dá, a odejít na nejvyšší horu – to by asi bylo rozumnější než se modlit před kostelem. Protože ten kostel vám může spadnout na hlavu."

"Když jsme film psali, já prohlásil, že by bylo skvělé mít černého prezidenta. Ženy už v čelech států stály, ale západní země s černým prezidentem, to by bylo něco výjimečného. Tak jsme si řekli, že i pokud k tomu nedojde, tak že by bylo fajn tenhle svůj názor světu sdělit. A pak se Obama stal prezidentem!"

"První, co se mi vybavilo v případě 2012, byla voda, zaplavující hory. A já prohlásil, že pokud je to globální povodeň, pak musíme zaplavit Himálaje a musíme to lidem ukázat, protože to ukazuje, co doopravdy je globální povodeň."

"V mých filmech neuvidíte někoho trpět nebo zakrvaveného, to je něco, co se mi hnusí. To jen ukazuje, jak hluboce mám lidstvo rád. Všechny moje filmy mají v sobě nějaký filozofický aspekt a vždycky jsou o tom, jak se lidé spojí, aby porazili nějakého nepřítele."

Snímek 2012 je první, který režisér s německými kořeny natočil čistě digitální metodou. Obavy mu pomáhal rozptýlit šéf efektového týmu Volker Engel, který získal Oscara za Den nezávislosti.

Jenže Den nezávislosti stál a padal především na modelech. "Poprvé jsem se vůbec nespoléhal na modely. Jsem vlastně docela rád, že jsem to udělal, digitální technologie hodně pokročily," libuje si Emmerich.

Z filmu 2012

Diváci si tak na velkém plátně "užijí" například totální destrukci Los Angeles, výbuch supervulkánu pod Yellowstonem nebo obří vlnu valící se přes Himaláj.

Film má premiéru naplánovánu na polovinu podzimní filmové sezóny, v českých kinech se začne promítat 12. listopadu. Je to tak o několik měsíců později, než bylo původně plánováno - původně ho měli první diváci vidět už v červenci.