Fischer: Klausovu podmínku vyjednáme, ale pak už podepsat musí

  • 1571
Vláda je připravena jednat s partnery v EU o prezidentově požadavku na dodatečné garance k Lisabonu. Prezident by měl však zároveň poskytnout kabinetu příslib, že pokud bude jeho podmínka splněna a Ústavní soud rozhodne o souladu smlouvy s českou ústavou, co nejrychleji dokončí ratifikaci.

Po skončení vlády o tom novináře informoval předseda vlády Jan Fischer.

Vláda podle něj také konstatovala, že Listina základních práv nemůže působit zpětně a zpochybňovat poválečné majetkové vztahy. Fischer připomněl, že také český Ústavní soud shledal dotyčnou listinu v souladu s českým ústavním pořádkem.

Premiér také zdůraznil, že vláda nepovažuje za možné otevřít znovu ratifikaci dokumentu u zahraničních partnerů. Je s nimi ale připravena o Klausově požadavku jednat na summitu EU.

Vyjednávání by se podle premiéra mělo odehrát na summitu EU 29. a 30. října. Prosincová Evropská rada by už byl podle něj příliš pozdní termín.

"Prezident ale vládě poskytne jednoznačnou garanci, že pokud bude podmínka splněna a ústavní soud se vysloví kladně, pak prezident bezodkladně dokončí ratifikaci," dodal Fischer. Znovu také vyslovil přesvědčení, že se podaří dokument ratifikovat ještě letos.

Prezident Václav Klaus minulý týden překvapil české i evropské politiky, když svůj souhlas s Lisabonskou smlouvou nově podmínil právě vyjednáním takových záruk, které by znemožnily hrozící majetkové požadavky sudetských Němců. A to i přesto, že podle řady odborníků už znemožněné jsou. - čtěte Právníci: Lisabon majetek Němcům nevrátí 

Vláda se zřejmě vydá "irskou" cestou

Vláda zřejmě nabídne nejjednodušší řešení, které uplatnila už v případě Irska v době českého předsednictví Radě EU. Obyvatelům ostrovního státu slíbila formou deklarace, že se jich některá ustanovení Lisabonské smlouvy nebudou týkat.

Už tehdy se ale střetla s prezidentem, který tvrdil, že dodatečné záruky pro Iry jsou vlastně mezinárodní smlouvou a jako takové by měly projít ratifikací ve všech členských zemích EU. Neprojdou-li, nemají právní váhu a Irové si tak nemohou být ničím jistí. - čtěte více o dřívějším sporu Klause s Fischerem

Vláda tehdy argumentovala, že se Lisabonská smlouva výjimkou pro Irsko nemění a proto nemusí procházet opětovným ratifikačním kolečkem. Tím vlastně přiznala, že záruky pro Irsko jsou nezávazným slibem.

To, že by se s takovým postupem český prezident spokojil, ale vyloučil v neděli v televizních debatách jeho tajemník Ladislav Jakl. Prezident bude požadovat právní záruky a garance, nespokojí se s politickou deklarací. Soudy by totiž na ni nebraly zřetel, vysvětlil Jakl.

Kvůli Lisabonské smlouvě se vláda plánuje tento týden sejít i mimořádně. Ve čtvrtek budou ministři řešit stížnost skupiny senátorů ODS k Ústavnímu soudu. Vláda o tom informovala na svých internetových stránkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue