V Soukenické ulici v Praze se zřítila část opravované budovy. (2. 10. 2009) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Bulhar Nikola přijel vydělat, zemřel v troskách pražského domu

  • 28
Dvaačtyřicetiletý Nikola bydlel v bulharském městě Plovdiv a potřeboval peníze. Jeho sestra je postižena Downovým syndromem a matka nezaměstnaná. S manželkou žili v podnájmu, z něhož museli odejít, a na nový byt neměli. Inzerát v novinách, který nabízel práci v Česku za 2 000 eur měsíčně, byl proto pro něj jako dar z nebes. Neváhal a práci vzal.

Teď už se domů nikdy nevrátí. Je jedním ze čtyř dělníků, kteří zahynuli minulý pátek v troskách zříceného domu v Soukenické ulici v centru Prahy. Jeho rodina se o tragédii dozvěděla z bulharských médií, která se případem zabývají.

"Dělníci ve skutečnosti dostávali nanejvýš 900 eur a pracovali kolem dvanácti hodin denně. Bulharská firma, která jim práci v Česku zajišťovala, je podle našeho ministerstva zahraničí ilegální," popsala MF DNES bulharská novinářka Maria Nikolajeva.

Důvodem, proč Bulhaři práci v Česku i za méně peněz přijmou, je podle jejích slov finanční krize, která nyní v Bulharsku vládne. Rodina mrtvého dělníka teď bude muset v Praze identifikovat jeho tělo. Stejně jako to už udělala manželka ukrajinského dělníka, který v troskách domu také zahynul. Tělo si pak odvezla zpátky na Ukrajinu.

"Identifikovala jej na základě fotek různých znamení na těle, jako jsou tetování, které byly pořízeny při pitvě," popsal MF DNES kriminalista Jiří Bolacký, který se případem zabývá.

Totožnost zbylých dvou obětí, jednoho Bulhara a jednoho Moldavana, policisté zatím nemohou potvrdit. "Máme k dispozici doklady, které jsme nalezli na stavbě, na ubytovně i přímo u těla, ale potvrdit totožnost musí až testy DNA," upozornil kriminalista. Na tom nyní pracují odborníci v kriminalistickém ústavu. "Ještě to chvíli potrvá, protože nám chybí srovnávací materiál," řekl náměstek ředitele ústavu Ivan Daniš.

Ten mohou kriminalistům poskytnout například rodiče nebo děti obětí. Po nich nyní pátrají ambasády dotčených zemí. Mimo to čeští policisté prověřují, zda dělníci neměli nějaké příbuzné i v Česku.

Mrtvý měl u sebe složenku

"Při pitvě se vždy odebírají biologické vzorky, dělají se odběry vzorků DNA a krve, které se následně porovnávají," popsal Jiří Bolacký. Doba, za jakou odborníci totožnost mrtvých potvrdí, pak bude záležet na rychlosti, s jakou v rámci mezinárodní spolupráce seženou ambasády příbuzné obětí. "Výsledky testů DNA trvají zhruba týden," dodal Ivan Daniš z kriminalistického ústavu.

Hledání vzorků DNA je již pro policisty běžnou rutinou. "Odeberou se obětem a pak se hledají srovnávací vzorky, které jsou stoprocentně jejich," popsal obvyklou praxi šéf odboru obecné kriminality pražského obvodu I. Vladimír Veselý. "Jde se do místa jejich bydliště a odeberou se například vlasy z kartáče anebo něco podobného, případně i vzorky od příbuzných," vysvětlil Veselý.

Dělníci, kteří zahynuli na stavbě v Soukenické ulici, měli navíc u sebe i některé věci, které kriminalistům jejich totožnost z větší části prozradily. Například útržek složenky se jménem. "Jenže i když má u sebe někdo pas, tak pořád nemáte stoprocentní jistotu, že je to skutečně on," vysvětlil Veselý důvod, proč jsou testy DNA tak důležité.

Rodiny, které přijedou těla dělníků identifikovat, si je následně také odvezou do vlasti. Majitelé domu, v němž se tragédie stala, jim nabídli dar v hodnotě 100 tisíc korun. Musí se však o něj sami přihlásit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue