Pittsburgh - Phoenix: hostující útočník Petr Průcha před domácím gólmanem  Brentem Johnsonem.

Pittsburgh - Phoenix: hostující útočník Petr Průcha před domácím gólmanem Brentem Johnsonem. | foto: AP

Čtyři Češi se podepsali pod výhru Phoenixu nad obhájci Stanley Cupu

• 2
Čtyři čeští hokejisté se podepsali pod výhru hokejistů Phoenixu na ledě Pittsburghu. Na výsledku 3:0 se gólově podíleli Radim Vrbata a Petr Průcha, mezi asistenty se navíc zapsali Robert Lang a Martin Hanzal. Ve druhém středečním zápase Vancouver rozstřílel Montreal 7:1.

Konfrontace Pittsburghu s Phoenixem skončila jasným výsledkem 3:0. K nelibému překvapení fanoušků v Mellon Aréně však vítězství slavili hostující Coyotes.

Svěřenci kouče Davea Tippetta se střelecky prosadili v každé třetině. Skóre otevřel v 10. minutě z pravého kruhu střílející bek Ed Jovanovski. Z trestné lavice mohl celou akci pouze sledovat Jevgenij Malkin.

Podruhé se stav měnil téměř přesně v polovině duelu, kdy Petr Průcha z pozice ležícího střelce využil druhou početní výhodu Phoenixu. Asistence si připsali Radim Vrbata a Robert Lang. Také třetí branka Coyotes padla po ryze české spolupráci. Aktivnímu Vrbatovi totiž v 60. minutě při power-play Pens asistoval centr Martin Hanzal.

"Nemáme se na co vymlouvat, nebyli jsme prostě dobří v ničem. Musíme na to zapomenout a jít dál," kroutil zklamaně hlavou nad výkonem obhájců Stanley Cupu kapitán Sidney Crosby - se třemi střeleckými pokusy jeden z nejaktivnějších hráčů domácích. Brankář Ilja Bryzgalov potřeboval na čisté konto 24 zákroků.

Krkolomná pozice nezabránila Průchovi v překonání brankáře Brenta Johnsona:

Vancouver ukončil sérii porážek

Po třech prohrách v řadě se hokejisté Vancouveru konečně dočkali vítězství v nové sezoně NHL. Odnesl to Montreal, který opouštěl halu General Motors Place s debaklem 1:7.

Canucks nakročili za triumfem už v zahajovací třetině, kterou vyhráli 3:0. V úvodu druhého dějství sice vykřesal pro Canadiens naději Andrej Kosticyn, kterému v přesilovce asistoval i Tomáš Plekanec. Vancouver ovšem odpověděl dalšími dvěma góly z holí Henrika Sedina, načež po 40. minutách oba celky odcházely do kabin za stavu 5:1 pro domácí.

V závěrečné třetině navíc statistiky brankáře Carey Priceho ještě zatížili Mikael Samuelsson a Alex Burrows. Jednička Montrealu tak po sedmi inkasovaných gólech a 25 zákrocích předčasně zamířila na střídačku. Slovák Jaroslav Halák už v závěru dochytal zápas bez úhony.

Střídání v průběhu utkání pamatoval ze svého předchozího startu proti Columbusu také domácí Roberto Luongo. Tentokrát však kapitánovi Canucks nic podobného nehrozilo, když první výhru sezony podpořil 27 úspěšnými zásahy z 28 ran soupeře.

Vancouverský Rick Rypien si troufl na pěstní souboj s dlouhánem z obrany Montrealu Halem Gillem:

Výsledky

Pittsburgh - Phoenix 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
10. Jovanovski, 31. Průcha (Vrbata, Lang), 60. Vrbata (Hanzal). Střely na branku: 24:25. Diváci: 16 975.

Vancouver - Montreal 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)
32. a 36. H. Sedin, 14. Kesler,17. Raymond, 19. Bernier, 52. Samuelsson, 52. Burrows - 34. Kosticyn (Plekanec). Střely na branku: 35:28. Diváci: 18 810.