Werich do třetice: Podívejte se na první ukázku z trojrozměrného Fimfára

  • 0
Werichovské pohádky vstoupí do digitálního věku. Závěr loutkové trilogie, který do kin přijde přesně za rok pod názvem Fimfárum – Do třetice všeho dobrého, totiž vzniká ve formátu 3D. Diváci si jej budou moci vychutnat s "kouzelnými" brýlemi v trojrozměrném, prostorovém vnímání.

„Trojka v názvu tedy symbolizuje pořadové číslo pokračování i technologický posun,“ vysvětluje producent filmu Martin Vandas. „Vyvinuli jsme vlastní, zcela unikátní metodu, která vychází z možností klasické loutkové animace,“ upozorňuje producent, že převzít již existující zahraniční metody by znamenalo iplatit „zahraniční“, tedy vyšší ceny. 

Písnička od Svěráka

Stejně jako v předchozích dvou projektech přinese též třetí Fimfárum pásmo několika samostatných pohádek, které díky dobové nahrávce vypráví hlas Jana Wericha.

Scénáře napsal Jiří Kubíček pro tři tvůrčí páry. Režisérka Vlasta Pospíšilová s výtvarníkem Petrem Pošem si vybrali příběh O kloboučku s pérkem sojčím, který dokončili ještě před rozhodnutím o 3D verzi; bude se nyní upravovat.

Z filmu Fimfárum do třetice (3D) - hospodský z jedné kameryZ filmu Fimfárum do třetice (3D) - hospodský ve 3D provedení

V režii Kristíny Dufkové s výtvarnými návrhy Denisy Abrhámové, což jsou dvě mladé absolventky FAMU a čerstvé maminky, se rodí báchorka Jak na Šumavě obři vyhynuli; pro tu se některé prvky, postavy obrů či trikové změny počasí dělají na počítači. Ale jinak šumavskou hospůdku, kde nad pípou visí fotografie Karla Gotta a Waldemara Matušky, zalidnily klasické loutky pivních štamgastů.

A nejdelší povídku Rozum a štěstí, již doprovodí písnička dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, právě začínají natáčet režisér David Súkup s výtvarnicí Patricií Ortiz Martínezovou. Filmovou hudbu celé „trojky“ píše Karel Holas z Čechomoru.

Z filmu Fimfárum do třetice (3D)

Stereoskopie neboli prostorový vjem obrazu začíná ovládat i česká kina, která objevují digitální éru.

„Před rokem odborníci tvrdili, že ta vlna přijde až za pět let, ale přitom už dneska mají v Česku digitální projekce všechny multiplexy a zřizují je i klasická jednosálová kina. Pokud to neudělají, může se jim stát, že kromě archivních filmů nebudou mít co promítat,“ prorokuje Vandas, že s tradičními filmovými kopiemi – pásy v plechových krabicích – se brzy rozloučíme. I Fimfárum 3 nechá vyrobit kopií jen pět či šest, hlavně pro festivaly a archivy.

Hledá se Werichův dabér

I když se výroba stereoskopického filmu prodraží – v případě Fimfára si „ukousla“ sedm milionů korun zcelkových třiceti – zkušenost kin ukazuje, že se to vyplatí.

Na zahraniční filmy, které se u nás promítají souběžně v „placaté“ podobě 2D iprostorové verzi 3D, se chodí v poměru jedna ku pěti. Potřebná digitalizace kina však vyžaduje investici od dvou do tří milionů korun, což je pro malé místní sály drahé.

Z filmu Fimfárum 3D - hospoda ve 3D provedeníZ filmu Fimfárum do třetice (3D) - hospoda z jedné kamery

Proto rada státního fondu kinematografie začala digitalizaci podporovat. „Vprvním kole jsme vyčlenili 45milionů, o něž se podělila dvacítka kin, a protože přicházejí další žádosti, vypisujeme i druhé kolo. Ovšem ideální by byla mimořádná dotace ministerstva kultury ve výši sto milionů korun,“ říká člen rady fondu a zároveň scenárista Fimfára Jiří Kubíček.

Jak vzniká 3D obraz

Zjednodušeně řečeno vzniká trojrozměrný obraz složením identických záběrů natočených ze dvou kamer, z nichž každá zabírá danou věc z jiného úhlu. Kamery musí být dokonale synchronizované, a to jak z hlediska času snímání (s přesností na zlomky milisekund), tak s ohledem na ostření, zoom, barevné vyvážení a clonu. Výsledný obraz je nutné sledovat přes speciální brýle, jinak ho vidíme rozostřeně (viz ukázky 3D záběrů).

Bonus 3D zvyšuje filmům i šance na mezinárodních trzích, ale Fimfárum stojí na Werichově hlasu. „Zatím jsme namluvili jen pracovní ukázku cizojazyčné verze, ale odpovídající dabér se dá najít. Hlavní je dobrý překlad; humor přenosný je, to jsme zažili venku s titulkovanou verzí minulých dílů,“ říká Vandas.

Vážně chce Fimfárum „trojkou“ ukončit? „Zařekl jsem se, že ano, aspoň prozatím. I když Werichových pohádek zbývá ještě dost...“