Rozbili jsme notebook na kusy. Radíme, jak nedopadnout stejně

  • 126
Pády. Voda. Ohýnek. To všechno vás může s notebookem potkat, ani nebudete vědět jak. Vyzkoušeli jsme, co všechno si můžete s notebookem dovolit, aby neskončil jako ten náš.

Po velkém úspěchu článku Rozebrali jsme notebook do posledního šroubku a jeho mutace, jsme se rozhodli otestovat, kolik toho takový notebook opravdu vydrží.

Málokdo má možnost vyzkoušet, jak jeho laptop dopadne při extrémní zátěži. Kolikrát jste si zkoušeli přejet šroubovákem přes displej? Kdy naposledy jste hodili pevným diskem o zem?

Ne, že by se to stávalo často. Propiska, která se vám v batohu dostane mezi displej a klávesnici, nebo pád notebooku ze stolu na zem dokážou ale udělat naprosto stejnou práci.

Uživatel nemůže z běžného provozu vědět, kde jsou hranice při nešetrném používání a na co si dávat pozor. Jenže když používáte notebook často na cestách nebo jej občas předhodíte dětem, alespoň povědomí o hranicích se hodí. Obětovali jsme jeden notebook, aby ten váš zůstal co nejdéle funkční.

Lenovo ThinkPad X61s

S laskavým přispěním společnosti Lenovo jsme podrobili několika zátěžovým zkouškám notebook ThinkPad X61s. Nepřežil. Případná oprava by se dala vyřešit jen výměnou kus za kus.

Uhašený notebook

Většinu praktických informací pro život naleznete ve videu výše, v následujícím textu přidáváme jen několik rozšiřujících informací.

Nárazy

Čas od času notebookem o něco bouchnete, sem tam vám na něj něco spadne... Nic se neděje. Stejně jako mobily ani notebooky nejsou z cukru a něco vydrží. Problémy začnou až při vyloženě nešetrném zacházení.

První stupeň
Nejčastěji dochází k poškrábání povrchu, třeba když necháte v brašně pohozenou propisku. Pokud máte notebook vyrobený z lesklých plastů, není problém poškodit je mikrorýhami při leštění - stačí k tomu použít papírový kapesník nebo vyvinout příliš velký tlak na povrch. K čištění byste měli používat utěrky z mikrovláken, výrobci je někdy dodávají s notebookem na odstraňování otisků prstů.

Plasty stojí dle výrobce stovky až tisíce korun. Pokud si započítáte práci technika a většinou také dopravu, výměna se vyšplhá na nepěkné částky. Nejlepší je smířit se s tím, že jste svou neopatrností snížili hodnotu notebooku a každý si pomyslí, že jste šmudla.

Druhý stupeň
V extrémních případech mohou plasty prasknout. Záleží na úhlu nárazu, konkrétní směsi plastů apod. U našeho Lenova se tak nestalo ani při velmi tvrdých pádech z výšky až 1,5 metru, odštípnul se nám pouze roh. X61s je vyroben z kombinace odolných plastů a uhlíkových vláken, navíc je lehký a má malé rozměry.

U nejlevnějších celoplastových nebo také u větších a těžších notebooků není však prasknutí plastů zas tak neobvyklé. Opět se oprava hodně prodraží, tentokrát se ji ale již vyplatí provést. Prasklý díl by mohl snížit tuhost šasi a postupem času by se mohly znehodnotit další díly.

Odštípnutý roh po pádu z konferenčního stolkuNaštípnuté víko displeje Naštípnutý roh a kloub displeje. Druhá fotografie je po pádu ze dvou metrů.

Pozor: vzhledem k záručním podmínkám konkrétního výrobce vám při výměně prasklých částí v autorizovaných servisech nejspíše zanikne záruka. Mechanické poškození, mezi které se počítá také polití tekutinou, nevidí servisy rády.

U dražších notebooků se vyplácí notebook připojistit dokoupením záruky proti náhodnému poškození. Zákazník pak neplatí buď vůbec nic, nebo jen manipulační poplatek. Záruka pak v takovém případě nezaniká.

Třetí stupeň
Při dalších a daleko drsnějších pádech prasklo uchycení kloubů displeje. Notebook jsme poslali na betonový povrch z výšky dva metry na hranu displeje - to se vám ale asi podaří málokdy. 

Oprava by znamenala výměnu horního plastového i spodního dílu z uhlíkových vláken. Víko notebooku zůstalo bez poškození, nedokázalo však ochránit displej a došlo k rozlití tekutých krystalů.

Ulomený kloub displeje
Lenovo po sérii pádů z výšky až 2 metryDetail utrženého kloubu displeje

Displej
Tím se dostáváme k nejdražší možné opravě notebooku - k výměně displeje. Dle výrobce a úhlopříčky displeje se taková oprava může vyšplhat až na 15 000 Kč.

U aktuálních notebooků, kde je ještě stále dobrá dostupnost náhradních dílů, vychází výměna na 5 až 10 tisíc Kč. Starší notebooky jsou na tom s dostupností dílů hůře a opravy jsou proto dražší.

Prasklý displej

Poškodit displej je poměrně jednoduché. Překvapilo nás, že k rozlití krystalů nedošlo již dříve - někdy stačí už pád z nižšího stolku. Neměli jsme při testu zkrátka "štěstí", vy jej podle Murphyho zákonů ale mít budete.

Displej - různé odstíny černé ukazují na vyteklé krystaly. Škrábance na povrchu zpsůobil až značný tlak na šroubovák, povrch displeje je tvrdý

S displejem jsme si ještě chvíli pohráli. Na výrazné škrábnutí povrchu bylo díky několika ochranným vrstvám nutno použít velkou sílu. Situace je jiná u displejů s lesklým povrchem, kde je každá drobnější rýha ihned vidět.

K čištění displeje nepoužívejte agresivních čisticích prostředků a zapomeňte také na papírové kapesníky nebo toaletní papír. Při troše nadsázky působí na povrch jako šroubovák a nenávratně jej poškrábou mikrorýhami. Používejte výhradně utěrky z mikrovláken (lze zakoupit ve fotopotřebách nebo optikách), ještě lepší je koupit speciální vlhčené utěrky na čištění LCD. Na povrch nikdy zbytečně netlačte, můžete jej poškrábat i přes jemnou strukturu utěrek. Platí to hlavně pro lesklé displeje, matné jsou odolnější.

Útěrky na čištění LCD

Displej toho nakonec snesl hodně i při ohýbání. Někdy stačí s notebookem v brašně neopatrně bouchnout při přepravě a volně pohozená myš displej promáčkne skrz víko jedna dvě. Někdy ohýbáte displej tři minuty a ani se nehne.

Nakonec praskl při tlaku na střední část, kde měl nejmenší pevnost. Bohužel již dříve odešel invertor umístěný na spodním okraji, a displej tak už nezobrazoval žádná data a ani nesvítil. Ilustrační fotky jsou tak poněkud mrtvé.

"Pavouk" na přední straně displeje. Takto praskl až při silném bodnutí nůžkami

Tím jsme pokryli asi všechny možnosti, co se s notebookem může stát při pádech. Zajímavé bylo, že po připojení k externímu monitoru přes VGA systém normálně naběhl. Základní deska, pevný disk, TrackPoint a další součásti normálně fungovaly, šasi notebooku je dokázalo ochránit.

Základní deska
Úplně zlomit základní desku není sranda, vydrží opravdu hodně. Již při jejím menším ohnutí však může dojít k přerušení drobných spojů a výměně se nevyhnete tak jako tak. Dle typu notebooku zaplatíte od přibližně 2 500 Kč výše.

Na pravém snímku je přerušení spojů krásně vidět u integrovaného obvodu v pozadí, který vypadá, jako kdyby byl ve vzduchu. U běžných pádů se toto nestává, deska se může poškodit až při ohnutí nebo prasknutí celého šasi. Klasicky třeba při přijetí autem, což je (překvapivě) docela častá nehoda.

Zlomená základní deskaZlomená základní deska

Viditelných poškození se dočkaly jenom konektory, které jsou vyrobeny z měkkého plechu. Je však snadné narovnat je do původního stavu.

Pochroumané konektory. Vyrobeny jsou z měkkého plechu, narovnání šroubovákem je otázkou desítek vteřin

Jen z formality jsme se pokusili USB konektory přetížit a spálit. Nepovedlo se to ani při dlouhodobém proudovém odběru přibližně 600 mA, ani při úplném zkratu. Otázkou samozřejmě je, jak moc takové pokusy zkracují životnost portu. Obecně se doporučuje USB zbytečně nepřetěžovat, lepší je tak vyhnout se třeba ohřívačům hrnků do USB s vysokým proudovým odběrem.

Reakce Lenova: USB i ostatní vstupní a výstupní porty jsou u notebooků Lenovo testovány na 8 kV, což je 8x více než u konkurence. Proto se spálení nepovedlo.

Kablíky zapojené v USB portech také není moudré vytrhávat silou nebo do portu zapojovat těžké USB klíčenky. Spoj konektoru se základní deskou může působením síly povolit a USB přestane fungovat.

Pevný disk
Disk jsme si vzali na slovíčko stranou až úplně nakonec. Základní pravidlo zní: data stojí více než celý notebook. Bohužel nám dáte za pravdu až ve chvíli, kdy o ně přijdete a budete je chtít zpátky.

Ve vypnutém stavu vydrží pevné disky celkem mnoho. Vše se mění, pokud vám notebook spadne zapnutý a disk zrovna pracuje. Hlavička disku může povrch plotny škrábnout, disk trvale poškodit a data se tak mohou stát nečitelnými. Výrazně proto pomáhá koupě disku s akcelerometrem, který při pádech bezpečně zaparkuje hlavičky mimo datovou oblast a ochrání tak povrch.

Lenovo uchycuje disky do gumových podložek, které tlumí nárazy. Bezesporu to výrazně přispělo k odolnosti při tvrdých dopadech notebooku na beton. Jak již bylo řečeno, notebook po sérii pádů normálně fungoval, bylo jen nutné připojit jej k externímu monitoru. Disk tedy ještě před vyndáním z notebooku fungoval.

Lenovo ThinkPad X61s

Podložky jsme sundali a hned první pád samostatného disku na zem z výšky 1 metr znamenal uvolnění některých vnitřních částí. Disk začal hrozivě chrastit. Po dalším pádu ze dvou metrů praskla dokonce celá plotna a bylo po disku.

Zlomená plotna pevné disku

Po připojení napájení se již nedokázal sám ani roztočit, volnému pohybu bránily zbytky ploten. Po vysypání střípků se disk roztočil, funkční byly i hlavičky na spodní nepoškozené plotně. K počítači se ale už připojit nedokázal. Trochu nám to připomnělo Terminátora v drtičce, když se již značně pochroumaný snažil svou nelehkou situaci rozchodit. Smutné.

 

Plyne z toho ponaučení, že pokud si chcete koupit externí rámeček pro disk na zálohování, vyberte nějaký větší, robustní model. Tenké rámečky sice vypadají elegantně a jsou praktické na cesty, stačí ale jeden nešťastný pád a máte po všech svých datech. Úplně nejlepší je koupit rámeček s tlumicí hmotou uvnitř. A hlavně: zálohovat, zálohovat, zálohovat!

Zlomená plotna pevné diskuZnačně pochroumané hlavičky pevného disku. Zpúsobeno nešetrnou manipulací při vyndavání zbytků plotnyStřepy horní plotny pevného diskuStřepy horní plotny pevného diskuZnačně pochroumané hlavičky pevného disku. Zpúsobeno nešetrnou manipulací při vyndavání zbytků plotny

Voda

Lenovo má klávesnici odolnou proti polití tekutinou, i když je to spíše jen kosmetická záležitost. Voda se vám totiž nesmí dostat do tlačítek TrackPointu, popř. čtečky otisků prstů a nesmí jí být více než 100 ml. Hrozí pak přetečení vany pod klávesnicí a základní deska dostane plný zásah. Náhodné polití si tak musíte předem dobře promyslet.

Uhašený notebook

Jiné notebooky s klávesnicí odolnou proti vodě na tom nebývají lépe, provedení se liší výrobce od výrobce. V drtivé většině vydrží jen menší množství tekutin. Asi nejdokonalejší ochranu mají v tomto ohledu notebooky Toughbook od Panasoniku, bohužel patří k tomu nejdražšímu na trhu.

Voda dokáže veškerou elektroniku zničit během okamžiku. I když notebook vysušíte a bude nějakou dobu normálně pracovat, ve většině případů přestane po čase fungovat. Opět je to ale o náhodě, voda je nevyzpytatelná. 

Uhašený notebook

Před rokem se ale podařilo prolít redakční notebook přibližně 150 ml sladkého čaje a po vysušení funguje spolehlivě dodnes. Naději na záchranu v případě polití tedy máte. Jak se v takovém případě zachovat, můžete vidět ve videu z úvodu.

Voda se na spojích jinak může objevit při rychlém zapnutí zmrzlého notebooku, typicky při příchodu domů z práce. Opět se více dozvíte ve videu. Výrobci doporučují ponechat notebook zvolna ohřát na pokojovou teplotu a až poté zapnout. Udává se čas okolo 30 minut.   

Teplo

Asi v každém článku na téma "Jak se starat o notebook" píšeme, že by se neměl pokládat na deku. Hrozí zahřívání vnitřních komponent a snižování jejich životnosti.

Bohužel tuto část nelze nijak zvlášť ilustrovat jakýmkoli testem a tak dáváme do placu jen několik obecných rad:

  • teplota procesoru do 60 °C je zcela v pořádku. Až vyšší hodnoty ukazují na špatně vyřešené chlazení již od výrobce nebo ucpaný výdech větráčku. Nejčastějším problém bývá prach, kterého může být v měděném chladiči překvapivě mnoho. Nebudeme vám lhát, návod s vysavačem na videu nevyřeší problém úplně. Nejlepším způsobem je notebook rozebrat, větráček vyčistit mechanicky a profouknout všechny části uvnitř. Servisy to ale kolikrát nedělají ani na výslovné přání a do notebooku v době záruky v drtivé většině případů sami zasahovat nesmíte. Takže nezbývá, než si vystačit alespoň s tím vysavačem.  
  • taktéž teplota disku do 45 °C je zcela v pořádku. Alarmující jsou teploty vyšší než 50 °C, v notebooku z Velkého testu chladicích podložek disk dosahoval dokonce až 59 °C. Také po necelých dvou letech používání odešel do křemíkového nebe. Na disk je zbytečné chodit s vysavačem, je totiž ukrytý v těle notebooku zcela mimo větráček. Pokud dosahuje teplota disku vysokých hodnot, nezbude vám nic jiného, než koupit chladicí podložku pod notebook.

Chladicí podložku pod notebook jinak určitě doporučujeme při používání na posteli nebo na klíně. Snižuje často také hlučnost, více v již zmíněném testu.

Zalman ZM-NC1000

Teploty procesoru i disku můžete zjistit skvělým programem HWiNFO. Po spuštění programu vypněte velké okno s informacemi a v samotném programu poté klikněte na ikonku Sensors. První řádek (Core) pak patří procesoru, spodní řádek s označením S.M.A.R.T. patří disku.

Požár notebooku

Na ilustračních záběrech notebook krásně hoří. Až na pár případů s explodujícími bateriemi se vám něco podobného nikdy nestane. Zkoušeli jsme zapálit jednotlivé díly zapalovačem, jako simulaci odklepnuté cigarety. Kuřáci se nemusí bát, plasty nezačaly hořet, maximálně se v některé části zkroutily. Notebook, v tento okamžik již dávno zničený pokusy s vodou, blafnul až po polití technickým benzínem.

Závěrem...

Notebooku nám bylo v redakci líto. Asi každý člověk ví, jak se k věcem správně chovat a drtivou většinu "nehod" z článku se svým notebookem nikdy nezažijete. Pokud ano, víte už, co dělat a kolik vás bude stát případná oprava. Snad jsme z článku vytěžili maximum informací a malé Lenovo nepadlo zbytečně.

Uhašený notebook

Za spolupráci děkujeme společnosti Lenovo Czech Republic a servisním technikům společnosti PC Net CZ. Zpomalené záběry byly natočené fotoaparátem Casio Exilim Pro EX-F1, který v režimu HS Video umí snímat rychlostí 300 snímků za sekundu.