Fischerově vládě příští týden vyprší původní mandát. Jednání o novém ale vázne. | foto: ČTK

Topolánkem svolaná schůzka o vládě byla komorní, pravice si notovala

  • 475
Na schůzku o mandátu vlády Jana Fischera, kterou svolal šéf ODS Mirek Topolánek, nakonec přišli jen Karel Schwarzenberg za TOP 09 a Cyril Svoboda za lidovce. Pravicové trio se na hodinovém jednání shodlo na společných prioritách, k nimž patří přijetí občanského zákoníku a boj proti korupci. Strany o nich ale budou jednat samostatně.

"Všechny tři strany mají několik společných priorit, které mohou být vtěleny do programového prohlášení, nebo do toho, co vláda bude prezentovat v Poslanecké sněmovně," prohlásil Topolánek.

Podle lídra občanských demokratů lze najít "celou řadu prvků", díky nimž bude možné říct, že vláda premiéra Jana Fischera bude mít podporu ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Česká politická scéna nemá podle Schwarzenberga jinou možnost než se postavit za Fischerův kabinet. "Je nutné vládu podpořit, je to jediná, kterou máme," uvedl.

Lídr TOP 09 připojil k prioritám co nejrychlejší ratifikaci Lisabonské smlouvy, což je nyní v kompetenci prezidenta Václava Klause. Předseda lidovců Svoboda se zmínil o nutnosti boje proti hazardu a o prosazení občanského zákoníku.

"Nebylo cílem tady deklarovat nějaké spojenectví před páteční schůzkou," podotkl pak ještě předseda ODS Topolánek. Právě na poslední pracovní den tohoto týdne svolal schůzku o budoucnosti své vlády premiér Fischer.- o páteční schůzce čtěte více zde

Tribunál proti ČSSD, odmítl schůzku Paroubek

Původní plán setkání se rozpadl dominovým efektem. Jako první oznámil svou neúčast předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jednání označil za "schůzku plaček nad bývalou koalicí a tribunál proti ČSSD".

Nepřišli ani zelení

Ondřej Liška

"Schůzka postrádá jasné zadání. Neříká, kdo dnes nese odpovědnost za současnou vládu," vysvětlil šéf zelených Ondřej Liška, proč se Topolánkovy schůzky neúčastní.

"Sociální demokracie žádné jednání neobstruuje, nespatřujeme nic důležitého na schůzce stran, které se odpovědnosti za vládu Jana Fischera neúčastní. (...) Vláda mandát má. Jsem připraven sejít se ze zástupci stran, které za ni nesou politickou odpovědnost," řekl Paroubek.

Lídr socialistů si ale umí představit i jinou variantu. Kdyby o mandátu vlády jednali i TOP 09 a lidovci, měly by se účastnit všechny parlamentní strany (tedy komunisté a Olga Zubová za Demokratickou stranu zelených), podotkl Paroubek. Lidovci totiž Fischerovu vládu na jaře - podobně jako komunisté - nepodpořili.

Po Paroubkově odřeknutí smysl jednání zpochybnil premiér Fischer, podle něhož bez ČSSD (ta ve Sněmovně disponuje 71 poslanci) postrádá schůzka smysl. Podobně se vyjádřil i úřadující šéf zelených Ondřej Liška.

Dnes ráno připustil nejistotu ohledně schůzky i Topolánek. "Zda schůzka bude, nebo ne, se odvíjí od toho, jestli se shodneme s předsedy ostatních stran, že stojí za to se potkat nad mandátem vlády. Protože tato vláda žádný mandát nemá. A sestavovat programové prohlášení vlády bez mandátu je nesmysl," řekl Radiožurnálu. Nakonec se ale politici sešli.

Zúčastnit se od začátku chtěla TOP 09. "Každá schůzka politických lídrů má smysl. Posláním politických lídrů je spolu jednat," myslí si její předák Miroslav Kalousek.

Pro byl i předseda lidovců Cyril Svoboda. "Já na tu schůzku jdu, protože jsme byli pozváni. Samozřejmě to bude úplně jiná schůzka, než se plánovalo, ale možná bude dobré, když se od Mirka Topolánka dozvíme strategii, kterou vlastně má," řekl iDNES.cz. "Bude možná dobré vědět, co je hlavní důvod všech těch plánů ODS," dodal.

Premiér Fischer chce do příštího týdne, kdy vyprší mandát původně překlenovací vlády, připravit její nový program. Vláda se také částečně obmění - zpátky do Evropské komise zamíří ministr životního prostředí Ladislav Miko. ODS navíc žádá odvolání šéfa vnitra Martina Peciny, vadí jí totiž jeho "nevratné kroky" . - čtěte Odchod Peciny je nutný, tvrdí ODS

InsertSingleAudio
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue