Hasiči při zásahu v domě v pražské Soukenické ulici, kde se zřítily stropy (4. října 2009) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Kluci do poslední chvíle věřili, že najdou živé, líčí mluvčí hasičů

  • 9
Mluvčí pražských hasičů Vít Pernica byl od pátku do neděle s kolegy v Soukenické ulici. Pátrali po dělnících ve zborceném domě. "Panovala ponurá atmosféra, ale kluci nepolevovali. I když jsou hasiči realisté, věřili, že i ten poslední zasypaný může být naživu," popsal náročnou akci.

Když se v pátek na čtyři dělníky sesuly stropy opravovaného domu v Soukenické ulici, nikdo netušil, jak dlouho bude zásah trvat. "Po první hodině prací nám ale bylo jasné, že se to může protáhnout na hodiny i dny," řekl Pernica.

Na místo vyjel deset minut po zásahové jednotce a zůstal tam s kolegy až do konce. Každou půlhodinu přinášel novinářům aktuální informace k červenobílé pásce na ulici. Poté zmizel mezi suť a zjišťoval, jak se věci mají.

"U hasičů jsem tři roky sloužil, poté jsem dělal požárního vyšetřovatele. Mám tedy výhodu, že nejsem jen "mluvčí s odstupem", který jejich práci nerozumí," míní.

Prach a hluk, také únava a smutek

Atmosféra mezi sutinami byla podle něj ponurá. Nádvořím, kde dům dříve stál, se rozléhal rachot strojů, který občas přerušily výkřiky týmu, jak se snažil domluvit. Z hasičů tekl pot, byli zaprášení, uválení, jejich oblečení splývalo s okolím. Únava rostla. Přesto nesměli polevit a už vůbec to nesměli vzdát.

"Velitel zásahu kluky neustále povzbuzoval: Makejte, nepolevujte, zachraňujeme čtyři živé lidi, byl s nimi v první linii."

Nasazení

* 198 hasičů
* 9 jednotek HZS hlavního města Prahy
* 1 jednotka HZS České dráhy
* 30 hasičských aut
* městský statik
* psovodi Městské policie
* městská policie, Obvodní ředitelství Praha 1
* báňská záchranná služba
* zdravotnická záchranná služba
* policie České republiky

Zdroj: HZS hl.m. Prahy

Hasiči dobře věděli, že každou vteřinou se na ně mohou zhroutit okolní zdi, přesto uvnitř zříceniny pracovali. Okolní zdi strhnout nesměli, sutiny by se svezly na zasypané lidi.

"Jsou to realisté, mají zkušenosti. Už tuší, jaké má zavalený člověk šance. Přesto věřili. I po prvním dělníkovi, který byl již mrtvý, věřili, že i ten poslední může být naživu," doplnil mluvčí.

Jejich víra byla vlastně opodstatněná, nad dvěma těly totiž byly i trámy, nebyla natolik zavalena, jako první dva dělníci.

V pátek se v domě střídaly tři pětičlenné skupiny, které se vyměnily vždy po deseti minutách. Deset minut práce, dvacet minut oddech. "V noci jsme pak museli práce přerušit, hrozilo, že se na nás okolní zdi zhroutí. Museli jsme je zpevnit, dobře jsme si připravili terén na druhý den," dodává Pernica.

V sobotu ráno nastoupily třicetičlenné skupiny, po dvou hodinách se střídala třetina z nich. "Kluci, kteří skončili, odjeli na základnu, umyli se, odpočinuli si. Na místo pak přijeli noví hasiči," dodal.

Energii dodávaly tatranky i guláš

Na místě měly záchranné týmy zdroje energie - minerálky, bagety a tatranky. Teplé jídlo jim přivezli strážníci. "Bylo to úžasné, přivezli čaj a kafe, párky... po hodině a půl také várnici guláše. To kluky určitě povzbudilo."

Zásah podle Pernici trval 36 hodin, na místě se vystřídalo 196 hasičů, psovodi, městští i státní policisté, statici, záchranáři, báňská záchranná služba i pohřebáci.

"Perfektně spolupracovaly také soukromé firmy, které v nejkratším možném čase dodaly materiál, tři sací bagry i s posádkami a věžový jeřáb s obsluhou. Citelně ulehčovaly práci zasahujících hasičů," dodal mluvčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video