Řekové odmítli reformy, volby vyhráli socialisté a vyšší daně pro bohaté

  • 213
Předčasné parlamentní volby v Řecku přesvědčivě vyhrálo opoziční Panhelénské socialistické hnutí. Strana konzervativního premiéra Kostase Karamanlise Nová demokracie skončila až druhá. Karamanlis přitom vypsal volby s tím, že potřebuje nový silný mandát k realizaci reforem, které si žádá hospodářská krize.

Hlasovat mohlo téměř deset milionů registrovaných voličů. Pro Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) se po sečtení devadesáti procent hlasů vyslovilo téměř čtyřiačtyřicet procent voličů, což pro stranu bývalého ministra zahraničí Jorgose Papandrea znamená 160 mandátů a pohodlnou parlamentní většinu. Socialisté svoje vítězství oslavili už v neděli večer.

"Je to pro Pasok historické vítězství, které pro nás znamená obrovskou odpovědnost," komentoval volební úspěch čelný představitel řeckých socialistů a bývalý ministr Evangelos Venizelos obklopen davem jásajících stoupenců strany s vlajkami hnutí a transparenty s jeho symbolem - zeleným vycházejícím sluncem.

Naopak nejhorší volební výsledek ve svých dějinách zaznamenala vládní Nová demokracie (ND) premiéra Kostase Karamanlise, která nakonec dosáhla 34 procent hlasů, čímž získala třiadevadesát křesel v třísetčlenném jednokomorovém zákonodárném sboru. V tom dosavadním jich měla více než sto padesát.

Premiér uznal porážku a odstoupil

Karamanlis uznal porážku a pogratuloval Papandreuovi k vítězství. Následně oznámil, že odstupuje z vedení strany.

"Přebírám odpovědnost za porážku. Navrhuji zvolit nového předsedu strany. Já na předsednictví už kandidovat nebudu," prohlásil podle agentury DPA třiapadesátiletý politik v televizním vystoupení.

Příznivcí konzervativního řeckého premiéra Kostase Karamanlise vyšli před parlamentními volbami do ulic (2. října 2009)

Příznivcí konzervativního řeckého premiéra Kostase Karamanlise vyšli před parlamentními volbami do ulic (2. října 2009)

Do parlamentu pronikli podle prvních čísel ještě komunisté (KKE) se sedmi procenty hlasů, ultrapravicová nacionalistická Lidová ortodoxní výzva (LAOS) s 5,4 procenta a Koalice radikální levice (SYRIZA) se 4,1 procenta hlasů. Tříprocentní hranici nutnou pro vstup do zákonodárného sboru naopak nepřekročili zelení.

Řecká státní pokladna je prázdná, země je hluboce zadlužená. Karamanlis si v případě volebního vítězství chtěl posvítit na těžkopádný státní aparát, který je do značné míry založený na osobních známostech. Papandreu chce Řecko z nynější mizérie vyvést prostřednictvím státních investic a vyšším zdaněním nejbohatších lidí.

Karamanlisovi a jeho ND se od roku 2004, kdy je u moci, sliby ohledně boje s úplatkářstvím a celkové obnovy země splnit nepodařilo. Řecko se v míře korupce propadlo na úroveň afrických a asijských států. Vládu provázela řada skandálů, ministr práce a sociálních věcí například zaměstnával ilegální přistěhovalce.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue