Irské referendum je jak fotbal, u něhož se nelíbí výsledek, řekl Klaus

  • 896
Opakovat v Irsku referendum o Lisabonu bylo špatné, řekl prezident Klaus třem stovkám svých příznivců, kteří přišli na Pražský hrad demonstrovat proti Lisabonské smlouvě. Přirovnal to k fotbalu, u něhož se nelíbí výsledek, proto se hraje znovu. Klaus zopakoval, že s podpisem počká až do verdiktu Ústavního soudu, který se zabývá senátorskou stížností.

Pochod odpůrců Lisabonské smlouvy začal v 15 hodin před irskou ambasádou v Tržní ulici. Průvod se pak vydal přes Malostranské náměstí Nerudovou ulicí na Hrad. Hlavní tribuně, místu pro hudební produkce a projevy, dominoval transparent s nápisem "Ne Lisabonské smlouvě".

"Jdeme panu prezidentovi sdělit, že si přejeme, aby neustoupil vnějšímu protidemokratickému nátlaku a vydržel až do britských voleb, kde bude smlouva pohřbena. Naši občané neměli možnost se k Lisabonu vyjádřit, je to prokazatelně neudržitelný dokument, který omezuje naše práva," vysvětlil Miloslav Bednář, místopředseda Strany svobodných občanů, která se na demonstraci podílí.

Prezident Klaus poděkoval demonstrujícím za podporu a převzal od nich petici proti Lisabonské smlouvě. Prohlásil, že opakování referenda bylo špatné. Přirovnal jej k fotbalovému zápasu mezi Českem a Slovenskem, u kterého se mu nelíbil výsledek, a proto by mohl chtít zápas zopakovat,

"Kdyby referendum dopadlo jinak, uspořádalo by se třetí, čtvrté, páté, padesáté deváté. Dokud by nedopadlo správně," prohlásil Klaus.

Irové měli podle Klause poslední šanci o něčem rozhodnout v referendu. A řekli svůj názor naposledy. "Je evidentní, že v Evropě už nikdy nebude žádné referendum," míní prezident.

Prezident Klaus poděkoval euroskeptikům za podporu. (3. října 2009)

Pořadatelé z Iniciativy Dost chtěli akcí připomenout slavný pochod studentů na Hrad v únoru 1948, kdy se také rozhodovalo, i když v jiném kontextu, o osudu české státní svrchovanosti.

"Evropa - jed"

Nad hlavami lidí vlály během demonstrace transparenty a vlajky Strany svobodných občanů. Dav nesl vzkazy jako: "People died for your freedom, vote NO!" nebo "Danger EU, poison". Jeden z aktivistů držel v rukou vlajku Evropské unie se srpem a kladivem v jejím středu; narážel tak na nedemokracii dokumentu.

Odpůrci Lisabonské smlouvy přišli na Hrad vyzvat prezidenta, aby smlouvu nepodepsal. (3. října 2009)

Setkání se zúčastnila také europoslankyně a předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková. "Lisabonská smlouva je jednoznačně nevýhodná pro občany České republiky, to je fakt ověřený právníky. Jednoznačně s ní tedy nesouhlasím, proto jsem sem dnes přišla pana prezidenta veřejně podpořit," uvedla pro iDNES.cz.

Strana svobodných občanů přišla podpořit prezidenta, aby Lisabonskou smlouvu nepodepisovalStrana svobodných občanů přišla podpořit prezidenta, aby Lisabonskou smlouvu nepodepisoval

Účastníci očekávali také primátora Béma a prezidentovy syny. Bém na akci kvůli pracovní vytíženosti nedorazil. Svůj komentář poslal médiím písemně.

"Beru na vědomí výsledky irského referenda. Nic nemění na mém názoru, že Lisabonská smlouva je špatným dokumentem, který omezuje kompetence ČR v EU. Nepřinese nám ani více svobody, ani více bezpečí, ani více sociálních jistot, ani neukáže cestu ven z hospodářské krize. Jde o mylný pokus posilující bruselskou autokracii," citovala ho ČTK.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue