Po irském Ano tlačí EU na Česko, Fischer věří v podpis do prosince

  • 1682
Švédsko, které předsedá Evropské unii, pozvalo premiéra Jana Fischera a předsedu Evropské komise Josého Barrosa na středu do Bruselu. Důvodem je Lisabonská smlouva, které Irové dali zelenou. Nyní už chybějí jen podpisy prezidentů Polska a Česka. A zatímco Varšava nehodlá dělat problémy, v Praze je situace komplikovaná. Na prezidenta Klause tlačí nejen EU, ale i čeští politici.

"Dnes je dobrý den pro Evropu. Byla to dlouhá cesta. Nyní bude předsednictví aktivní, aby se urazila celá cesta," řekl švédský premiér Fredrik Reinfeldt po oznámení výsledků irského referenda. "Pozval jsem proto premiéra Fischera a předsedu Evropské komise Barrosa na středu na schůzku do Bruselu."

Fredrik ReinfeldtSondovat situaci navíc do Česka pojede i jeho emisarka. "Vyšlu ministryni pro evropské záležitosti Cecilii Malströmovou ve čtvrtek do Prahy," dodal Reinfeldt. Podle něj nyní zatím není důvod svolávat mimořádný summit kvůli dalším osudům Lisabonu a zpožďování dokončení ratifikace v Česku.

Mluvčí české vlády Roman Prorok řekl, že středeční schůzka je plánovaná už několik dní. Premiér Jan Fischer výsledek irského referenda přivítal. "Toto rozhodnutí je také dobrou zprávou pro ambice a cíle Evropské unie, a proto věřím, že i v Česku se ratifikaci podaří co nejdříve úspěšně dokončit tak, aby smlouva mohla vstoupit v platnost do konce roku 2009," uvedl ve svém prohlášení.

Irové dali nyní ve druhém referendu Lisabonské smlouvě zelenou, zbývají tak už jen podpisy polského a českého prezidenta. Smlouvu totiž musí ratifikovat všech 27 členských zemí. Lech Kaczynski už dříve slíbil, že pokud Irové dokument schválí, podepíše.

Lisabonská smlouva prošla

Irové promluvili čistým a zvučným hlasem, řekl premiér

V Česku je ale situace komplikovanější. Lisabon sice schválily obě komory parlamentu, chybí však podpis euroskeptického prezidenta Václava Klause. Ten nejprve čekal na irské referendum, před několika dny ale skupina senátorů vyzvala ústavní soud k posouzení smlouvy. Následoval dopis jeho předsedy Pavla Rychetského Klausovi, v němž zdůraznil, že dokud soud nerozhodne, prezident nesmí smlouvu ratifikovat.

"Evropská unie musí respektovat ústavní procedury v České republice," prohlásil dnes předseda Evropské komise José Barroso, který prý přes komplikace v Česku věří, že Klaus smlouvu ratifikuje.

Po dokončení ratifikace volají také dvě největší politické strany v Česku. "Vzhledem ke změně priorit americké administrativy a z ní plynoucího oslabení zájmu o střední Evropu se nesmí Česká republika ocitnout na evropské periferii, nebo dokonce v zahraničně politickém vakuu. Takový stav by naši zemi ještě více vystavil velmocenským ambicím Ruska," uvedla ODS ve svém prohlášení k irskému referendu.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek rozhodnutí 67 procent volících Irů přivítal "Očekávám nyní od všech českých ústavních činitelů, kteří mají o osudu Lisabonské smlouvy rozhodovat, rychlé a především uvážlivé rozhodnutí," řekl a odsoudil stížnost senátorů ODS k Ústavnímu soudu. "Je také otázkou, zda strana, jejíž senátoři takto obstruují proces ratifikace (...) má morální nárok na nominaci svého kandidáta na českého komisaře."

Klaus: Irské referendum je jak fotbal

Ilustrační fotoOpakovat v Irsku referendum o Lisabonu bylo špatné, řekl prezident Klaus příznivcům, kteří přišli na Pražský hrad demonstrovat proti Lisabonské smlouvě. Přirovnal to k fotbalu, u něhož se nelíbí výsledek, proto se hraje znovu. Výsledek referenda v Irsku neokomentoval.

Většina Evropy počínání českého prezidenta bere už delší dobu s nevolí. Česku navíc hrozí, že pokud Lisabon nepodepíše, přijde o svého eurokomisaře. EU by totiž nadále fungovala podle smlouvy z Nice, která nařizuje omezit jejich počet.

Jako jedna z prvních dnes vyzvala k urychlené ratifikaci Paříž. "Francie doufá, že země, které tak zatím neučinily, ratifikují proces co nejrychleji to bude možné tak, aby mohla Lisabonská smlouva vstoupit v platnost ještě před koncem roku," uvedl podle agentury Reuters Elysejský palác.

"Jestliže si Klaus bude hrát na to, že všechno bude blokovat, přijdou následky," varoval francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Pierre Lellouche. "Jediný muž nemůže bránit vůli 500 milionů Evropanů," míní.

"Nyní je čas dovést tento proces ke konci... Očekávám teď, že každý dostojí své odpovědnosti, takže Lisabonská smlouva bude moci vstoupit v platnost co nejdříve," prohlásil zase šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt.

Naopak britští konzervativci do českého prezidenta vkládají své naděje. Přestože britská vláda dokument ratifikovala, toryům Davida Camerona se nelíbí. A po svém předpokládaném vítězství ve volbách příští rok by chtěli vypsat britské referendum. Tam  by smlouva podle všeho neprošla. Cameron kvůli tomu poslal Klausovi dopis. - přečtěte si Britští konzervativci se ani přes irské "ano" svého referenda nevzdávají

Český ministr pro EU Štefan Füle sdělil, že vláda dělá pro rychlé dokončení ratifikace v Česku, co může. Nyní pracuje na vyjádření ústavnímu soudu a zahraničním partnerům chce ukázat, že nemá založené ruce. Požádá je o prostor k dokončení procesu.

Tlak na klause bude bezprecedentní

Přesvědčivé schválení Lisabonské smlouvy v irském referendu přinese v EU bezprecedentní tlak na českého prezidenta Václava Klause, míní ředitel londýnského Střediska pro evropskou reformu Hugo Brady.

Tlak bude podle něj motivován dvěma důvody. Prvním je, aby podepsal smlouvu, kterou už každý ratifikoval a kterou schválil i český parlament. Druhý je praktický a souvisí s nedostatkem času, kterému unie čelí. Čeká se na vytvoření nové Evropské komise, smlouva přináší nové funkce, jako je třeba "prezident" EU a další. A unie nemůže v tomto směru nic dělat, dokud Klaus smlouvu nepodepíše."

Podle Bradyho český prezident nakonec "Lisabon" podepíše, protože prý další odpor nepřináší zemi, ani jemu politický zisk. Brady si nemyslí, že by Klaus mohl čekat na volby v Británii. Opoziční konzervativci totiž slibují referendum o smlouvě, pokud v době voleb příští rok nebude všude ratifikována. "Myslím, že za nynějších okolností nebude s to tak dlouho čekat. Pokud by ovšem termín britských voleb nebyl dramaticky uspíšen," dodal.

Zdroj:ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue