Zastánci Lisabonské smlouvy se radují v Dublinu poté, co dokument v Irsku prošel ve druhém referendu (3. října 2009)

Zastánci Lisabonské smlouvy se radují v Dublinu poté, co dokument v Irsku prošel ve druhém referendu (3. října 2009) | foto: Peter MorrisonAP

Irové napodruhé přesvědčivě schválili Lisabonskou smlouvu

  • 1448
Irové napodruhé schválili v referendu Lisabonskou smlouvu. Vypadá to jako přesvědčující vítězství pro Ano, prohlásil už před polednem irský ministr zahraničí Micheál Martin. O pár hodin později oficiálně potvrdil výsledek irský premiér Brian Cowen. Jejich předpovědi se nakonec potvrdily: pro Lisabon se vyslovilo 67,1 procent volících Irů.

"Je to pro zemi dobře," pochvaloval si už pár hodin po začátku sčítání hlasů Martin. "Irové dnes promluvili čistým a zvučným hlasem. Je to dobrý den pro Irsko i pro Evropu," uvedl odpoledne irský premiér Brian Cowen a potvrdil, že Irové smlouvu v referendu schválili.

To Richard Green z organizace Coir (Spravedlnost) měl ve stejnou dobu pramálo důvodů k radosti. Jeho uskupení totiž bojovalo proti schválení Lisabonu. "Vyjadřuji soucit všem našim lidem, kteří vynaložili ohromné úsilí kvůli lásce k jejich zemi," prohlásil.

Po irském Ano tlačí EU na Česko

Fischer věří v podpis do prosince

Porážku uznal pár hodin po zahájení sčítání i jeden z nejvýraznějších odpůrců smlouvy, byznysmen Declan Ganley. Podle něj stoupenci smlouvy dosáhli "velmi přesvědčivého vítězství". Socialistický poslanec Joe Higgins, zažertoval, že "teď to je remíza 1:1".

Konečné výsledky potěšily všechny příznivce Lisabonské smlouvy, irští voliči ji schválili s přesvědčivou většinou 67,1 ku 32,9 procentům. K volebním urnám přišlo také poměrně hodně lidí. Zatímco před rokem se k Lisabonu vyslovilo 52,7 procenta Irů, letos svůj názor vyjádřilo 58 procent obyvatel Irska. - více o referendu se dočtete zde

"Jsme velmi zklamaní, že hlas lidí nebyl vyslyšen při první příležitosti," prohlásil Green. Narážel na to, že Irové loni v červnu smlouvu v prvním referendu odmítli, proti bylo 53,4 procenta voličů. Vláda jim ale text, který reformuje instituce rozšířené Evropské unie, předložila znovu.

Mnozí analytici loňský neúspěch přičítají právě tamnímu kabinetu, který lidem nevysvětlil, proč je Lisabon potřeba. Navíc se silně angažovali odpůrci, kteří strašili, že se země bude muset vzdát neutrality nebo třeba zákazu potratů.

Klaus: Irské referendum je jak fotbal

S podpisem počká až do verdiktu Ústavního soudu

Letos vláda kampaň nepodcenila a investovala do ní miliony eur. Evropská unie dokument také rozšířila o záruky týkající se výhrad, které k ní měli irští odpůrci. Navíc se stáhl do ústraní hlavní odpůrce Declan Ganley, slyšet přiliš nebyli ani další euroskeptici.

Zraky celé Evropské unie se nyní upínají na Prahu a Varšavu, ke kompletní ratifikaci Lisabonské smlouvy ještě chybí podpisy polského a českého prezidenta. Lech Kaczynski slíbil, že po irském ano smlouvu podepíše. Václav Klaus zatím čeká na rozhodnutí Ústavního soudu, na který se už podruhé obrátila skupina senátorů s žádostí o posouzení, zda dokument je v souladu s českým právním řádem.

Evropští politici slaví

Evropští státníci schválení Lisabonské smlouvy v irském referendu vítají. Podle prezidenta Nicolase Sarkozyho si Irové svým rozhodnutím "jasně vybrali Evropu", německá kancléřka Angela Merkelová to označila za důležitý krok k dokončení ratifikace smlouvy. "Toto hlasování... je velikým zadostiučiněním pro všechny Evropany. Umožňuje překonat rozhodující etapu k tomu, aby lisabonská smlouva vstoupila v platnost," uvedl v komuniké Elysejský palác.

Za vítězství pro Iry i Evropu označil irské ano šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok EU předsedá. "Dá Evropě silnější hlas," podotkl.

José Barroso se raduje nad výsledkem druhého irského referenda (3. října 209)

Rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger považuje irské "ano" lisabonské smlouvě za "jasný signál důvěry v Evropu". "Právě v době globální hospodářské krize oceňují lidé funkci Evropské unie jako ochranného pláště a cítí to, co v EU mají."

Evropští politici zároveň přitlačili na Varšavu a Prahu, aby dokončily schvalování Lisabonu. "Nyní je čas dovést tento proces ke konci... Očekávám teď, že každý dostojí své odpovědnosti, takže lisabonská smlouva bude moci vstoupit v platnost co nejdříve," prohlásil šéf liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video