Irové podruhé rozhodovali o Lisabonské smlouvě

  • 556
V Irsku skončilo druhé referendum o Lisabonské smlouvě, která má reformovat Evropskou unii. V prvním plebiscitu loni v červnu Irové dokument odmítli. Tentokrát by měl být výsledek kladný, napovídaly průzkumy. Jestli se mýlily, je s "Lisabonem" konec. A pokud byly správné, oči Evropy se upřou k Česku a Polsku, kde ještě pod smlouvou chybí podpisy prezidentů. Výsledky budou v sobotu odpoledne.

Hlasovací místnosti se po celém Irsku otevřely v sedm hodin ráno tamního času a zavřely se v deset večer (tedy v jedenáct našeho). Průzkumy před volebními místnostmi se sice prováděly, ale podobně jako minule nebyly zveřejněny.

První plebiscit se v Irsku konal loni v červnu. A lidé řekli NE. Smlouvu odmítlo 53,4 procenta voličů. Evropa zůstala jako opařená. V živé paměti ještě měla rok 2005 a projekt takzvané euroústavy. Tu odmítli v referendech Francouzi a Nizozemci a dokument v podstatě letěl do odpadků.

Irské referendum o Lisabonské smlouvě. (2. října 2009)

Irské referendum o Lisabonské smlouvě. (2. října 2009)

"Lisabon" euroústavu nahradil. A aby se předešlo krachu, drtivá většina zemí rozhodla, že ratifikaci obstará parlament, nikoli občané. Právě až na Irsko. Podle analytiků mohla za loňský neúspěch velkou měrou tamní vláda, která se podle nich příliš neobtěžovala lidem vysvětlit, proč je Lisabonská smlouva potřeba. Kabinet prostě spoléhal, že EU se v zemi těší oblibě. Prostor tak dostali odpůrci smlouvy, kteří Iry strašili, se jejich země bude muset vzdát neutrality či zákazu potratů.

Irský premiér Brian Cowen

Irský premiér Brian Cowen. Kdyby Irové smlouvu znovu odmítli, nejspíš by musel rezignovat.

Tentokrát kabinet - jakkoliv nepopulární - nastrkal do kampaně před referendem desítky milionů eur. Odpůrci byli naopak slyšet méně. Navíc Dublin si na Unii vymohl záruky právě v kritických oblastech. A tak by smlouva měla projít. Alespoň to naznačovaly všechny průzkumy.

Hlasy se začnou sčítat v sobotu v deset hodin dopoledne, výsledky by měly být do pár hodin. Pokud bude opět záporný, Lisabonská smlouva je nejspíš definitivně minulostí. Premiér Brian Cowen ve středu řekl, že třetí plebiscit nebude. Dokument může začít platit až ve chvíli, kdy ho ratifikuje všech sedmadvacet zemí EU.

Obyvatelé odříznutých irských ostrovů hlasovali v referendu o Lisabonské smlouvě o pár dní dříve než zbytek Irska. (30. září 2009)

Kaczynski podepíše. Co Klaus?

Ale ani po případném irském souhlasu by ještě osud smlouvy nebyl tak docela jistý. Chybí totiž ještě podpis polského a českého prezidenta - Lecha Kaczynského a Václava Klause. Ten první Bruselu problémy dělat nebude. Kaczynski prohlásil, že nebude váhat a po irském ANO smlouvu podepíše.

Klaus nikoliv. Chce si počkat na rozhodnutí českého ústavního soudu, na který se již podruhé obrátila skupina senátorů s žádostí o posouzení, zda dokument je v souladu s českým právním řádem. - čtěte Dokud nerozhodneme, nesmíte Lisabon podepsat, píše Rychetský Klausovi

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video