Český mistr v závěru duelu Evropské ligy zkolaboval: Slavia - Lille 1:5

• 568
Fotbalisté Slavie padli i ve svém druhém utkání Evropské ligy. Po minulé porážce v Janově podlehli týmu francouzského Lille 1:5, když neudrželi vedení z úvodu zápasu.

on-line

zápas jsme sledovali on-line

Slávisté od 6. minuty vedli, ale ve druhém poločase selhali. Hosté výsledek otočili a v závěru přidali další tři branky.

"Je mi prachbídně, určitě neprožiju klidnou noc. Měli jsme na to, uhrát lepší výsledek," řekl slávistický kouč Karel Jarolím. "Nepovedl se nám vstup do druhého poločasu. A ten druhý gól, kdy šel soupeř z ničeho do vedení, nás zlomil. Pak jsme se už nevzpamatovali."

Ve druhém utkání skupiny B domácí Valencie zdolala Janov 3:2. Tabulku vede Lille o skóre před Valencií, slávisté jsou poslední.

Skupina B
1. Lille 2 1 1 0 6:2 4
2. Valencie 2 1 1 0 4:3 4
3. Janov 2 1 0 1 4:3 3
4. Slavia 2 0 0 2 1:7 0

Skóre otevřel Belaid gólem z penalty nařízené za faul gólmana na Šenkeříka, po přestávce si dal vlastní branku Suchý a další góly přidali Frau, Gervinho, Souquet a opět Gervinho.

Francouzi se po rychle inkasovaném gólu vrhli do útoku, častěji se hrálo na polovině Slavie, ale domácí obrana soupeře do žádné větší šance nepustila.

Naopak slávistům se na opačné straně nabízelo hodně prostoru k rychlým brejkům.

Vaniak měl práci jen s několika střelami, z nichž nejnebezpečnější přišla ve 13. minutě z kopačky Souqueta.

Nadějnou akci domácích pokazil Janda, když sice odvážně pronikl do šestnáctky, jenže tam záložník v souboji s protihráčem až příliš ochotně upadl a ještě přitom udiveně rozhazoval rukama, jak je možné, že sudí nepískal další penaltu.

Poté o sobě dal vědět dravý Hloušek, ale ten zase před gólmanem Butellem nedokázal přesně zakončit.

Slávisté hru v závěru poločasu nejen vyrovnali, ale místy se dostali i do mírné převahy.

Dvakrát hostujícího gólmana vylekal dvěma nádhernými pokusy z dálky Belaid, míče směřující pokaždé do levé "šibenice" vyrážel Butelle jen s největší námahou.

A tak šli domácí do poločasové přestávky za jednobrankového vedení, které získali už v úvodu zápasu.

Co se v prvních minutách utkání povedlo Slavii, to vyšlo v nástupu do druhé půle týmu Lille. Už ve 47. minutě centroval z pravého křídla Hazard a stoper Suchý ve snaze o odkop poslal míč kolenem z bezprostřední blízkosti za Vaniakova záda.

Slávisty nešťastný gól nepoložil, spíš naopak, vyburcoval je k ofenzivě. Blízko ke gólu měli Vomáčka a Hloušek, ale prvně jmenovaný míč špatně trefil a střela druhého prošla těsně kolem tyče.

Svého přechodného náporu tak slávisté nevyužili a pětadvacet minut před koncem se zase začali prosazovat hosté.

S udivující lehkostí domácí hráče přehrávali a dostávali se k Vaniakovi. Ve středové řadě evidentně chyběl defenzivní záložník Ragued, jehož trenér Jarolím překvapivě ze hry stáhl.

Střídající Frau nejprve varoval střelou do tyče, a když to se slávisty nepohnulo, střelecký pokus si zopakoval o chvíli později. A tentokrát už skóroval.

Tomuto gólu předcházel prohraný souboj Suchého. Přitom dalším nebezpečným akcím Lille zhusta pomáhaly chyby ve slávistické rozehrávce.

Necelou čtvrthodinu před koncem se kouč Jarolím snažil hru svých svěřenců oživit dvojím střídáním, ale místo toho koncertovali hosté.

Školili domácí hráče jako fotbalovou přípravku a tuto exhibiční lekci doprovodili dalšími třemi góly z kopaček Gervinha, Souqueta a znovu Gervinha.

A to Lille nešlo do zápasu s nejsilnější sestavou, kouč Rudi Garcia šetřil několik opor včetně kapitána Mavuby. "Hrajeme téměř každé tři dny, proto nenastoupili někteří hráči, které jsme šetřili," vysvětlil Garcia.

Do druhého poločasu poslal svůj celek s taktikou počkat, až se domácí fotbalisté unaví a poleví. "A to se podařilo, teprve potom jsme začali hrát naši hru. Podařilo se nám dát i dost branek, které nám zatím schází ve francouzské lize."