Církev nelze hodnotit podle katedrály, ohradil se biskup proti kritice Vatikánu

  • 142
Česko tři dny hostilo papeže Benedikta XVI. Celou akci koordinoval biskup Václav Malý, který v chatu se čtenáři iDNES.cz reagoval na kritiku Vatikánu, že se toho českým katolíkům za posledních dvacet let moc nepodařilo. "Hodnocení církve nelze poměřovat jen nevyřešenými otázkami okolo katedrály či majetkovým vyrovnáním se státem," uvedl.

Pro církev je návštěva papeže Benedikta XVI. nejvyšší poctou, které se jí může dostat. Program papeže byl naplánován minutu po minutě, podléhal přísným regulím i protokolu, na nohou byly tisícovky lidí. - speciál o návštěvě papeže čtěte zde

Během návštěvy papeže se čeští katolíci vysloužili od Vatikánu i kritiku. Čtenáře proto zajímalo, co biskup Malý říká na názor mluvčího Svatého stolce Federica Lombardiho, že se toho českým katolíkům za posledních dvacet let příliš nepodařilo? - čtěte Českým katolíkům se toho moc nepovedlo, proto se kardinál neusmívá

"S tímto vyjádřením nesouhlasím, protože hodnocení církve nelze poměřovat jen nevyřešenými otázkami okolo katedrály či majetkovým vyrovnáním se státem," odpověděl Malý.

odpovědi bISKUPa malého najdete zde

Podle biskupa je církev v posledních letech velice aktivní - rozvinula se charitativní činnost, fungují dobře církevní školy, mnoho žen i mužů se zapojilo do farních aktivit, pracují teologické fakulty.

V on-line rozhovoru odpovídal biskup i na dotaz, z jakého důvodu navštívil papež zrovna Českou republiku. Podle čtenáře papež nejezdí po světě bez významného důvodu.

"Skutečně přijel proto, aby povzbudil naše věřící a pokusil se oslovit i ty, kdo se nehlásí ke křesťanství. Bližší důvod, proč si vybral zrovna naši zemi, oficiální neuvedl," uvedl Malý.

Nad českým národem hůl nelámu

Zatímco věřícím přinesla návštěva nové impulsy do života a podporu, spousta ateistů spílala na drahé ceremoniály a "zbytečně přísná opatření". Přestože byl program papeže velmi nabitý a mší se zúčastnilo 170 tisíc lidí, vše proběhlo v pořádku a organizátoři i bezpečnostní složky si akci pochvalují.

Česká republika je údajně nejateističtější zemí v Evropě. "Touha po duchovním zážitku Evropanům nechybí, ale nedůvěra mladých vůči institucím, kterou je i církev, je veliká. V současnosti převažuje individualismus a je kladen důraz víc na vnitřní osobní zážitek než na společné vyznání. Takže když mladý člověk hledá duchovní zakotvení, často v církvi nepřistane," odůvodnil Malý již před časem. - více o postavení Čechů k církvi se dočtete zde

I v on-line rozhovoru padaly otázky ohledně Čechů a víry. "Nad českým národem nelámu hůl ani nelomím rukama. Znám mnoho spoluobčanů, kteří jsou pro víru otevřeni, ale zároveň se neidentifikují s žádnou církví. Těch zatvrzelých či dokonce nepřátelských je méně," řekl Malý.

Biskup Václav Malý

Václav Malý se narodil 21. září 1950 v Praze. Vystudoval gymnázium, poté Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Litoměřicích. Vysvěcen byl 26. června 1976 v Praze. 3. prosince 1996 jmenován titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským. Václav Malý byl i jedním z mluvčích Charty 77 - dokumentu, kolem kterého se formovalo nejvýznamnější hnutí odporu proti režimu ČSSR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue