World of WarCraft

Katastrofa a 180 tisíc chyb ve World of Warcraft

  • 18
Blizzard poodhalil zákulisí a sám si zkritizoval části hry, NCSoft slaví úspěch s Aionem, přidává nové servery.

Největší pozornost ve spojení s onlinovkou World of Warcraft vyvolalo v uplynulých týdnech oznámení třetího datadisku s označením Cataclysm. Překvapením je volba Blizzardu nerozšiřovat stávající svět, ale celý ho přepracovat. Jak ke katastrofě v Azerothu dojde a jaké bude mít následky, popisuje již zveřejněný text.

K rozhodnutí postavit nový svět na troskách stávajících kontinentů vedla Blizzard snaha dále nerozmělňovat herní svět a možnost napravit chyby v designu, kterých se vývojářský tým v minulosti dopustil.

World of WarCraft

Jedním z nedostatků bylo špatné provázání herních oblastí a spousta prázdných míst na mapě. To nebyl takový problém při pohybu pěšky, i když některé předěly mezi pouští a loukami vypadaly příšerně. Při pohledu z výšky by se ale jasně ukázalo, kde si vývojáři usnadnili práci. Kataklyzma umožní zahladit staré chyby a zároveň trochu zkvalitnit grafickou úroveň herních oblastí. Tam má Warcraft co dohánět.

Spokojení v Blizzardu nejsou ani se stávající kvalitou herního obsahu v některých zónách. Šéfdesignér herního světa Alex Afrasiabi je asi nevíce nespokojený s oblastí Darkshore, jako docela hroznou označil Alex i hmyzem zamořenou zónu Silithus. Výrazné přepracování se týká i oblasti Aziara, která jako jedna z úvodních zón pro Hordu patří k těm nejdůležitějším, chce-li si WoW udržet nové hráče.

Ještě před oznámením datadisku na Blizzconu Blizzard poprvé nechal nahlédnout veřejnost do zákulisí své nejúspěšnější hry. To znamená hlavně spoustu zveřejněných čísel. Fanoušky statistiky potěší, že WoW běží na 20 000 počítačů se 75 procesory, 112 terabyty RAM a 1,3 pentabytu úložné kapacity a o provoz a vývoj hry se celkem stará 4 600 lidí. Nejvíce jich je v oblasti technické podpory a zákaznických služeb.

Desetkrát více je ve hře počítačem ovládaných postav. Ještě více je ve hře kouzel, celých 70 000. O něco méně je questů, "jen" 7 650. Nejvíce jich do hry přidal datadisk Burning Crusade, a to 2 700. A vývojáři doposud zlikvidovali přibližně 180 000 chyb a nedostatků ve zdrojovém kódu.

World of WarCraft: Cataclysm

Hodně prostoru Blizzard věnoval popisu svého týmu. Tak třeba vývojový tým má hned 30 vedoucích pozic v různých odděleních ve třech vrstvách firemní hierarchie. Nejvyšší příčka a nejvíce pravomocí patří France Pierceovi, výkonnému producentovi hry. Pod ním jsou další dva šéfové. Na hře aktuálně pracuje 32 programátorů, programový kód hry má celkem 5,5 milionu řádků.

V grafickém oddělení dělá 52 lidí, celé oddělení už za sebou má návrh a zpracování více než 1,5 milionu kousků grafiky. Produkce má k dispozici deset lidí, kteří v podstatě řídí chod ostatních oddělení. I když je těžké práci produkce popsat, za deset let, které uplynuly od zahájení vývoje WoW, těchto deset lidí zvládlo přibližně 33 000 úkolů.

Mezi velká oddělení patří odbor videa, ve kterém vznikají trailery, animované reklamy. Na filmečcích ze světa WoW pracuje celkem 123 lidí, tedy více než v oddělení herního designu. Největší skupinu lidí v Blizzardu tvoří zákaznická podpora s 2 056 game mastery, na které se hráči mohou obracet přímo ve hře a 340 lidmi, kteří mají na starost problémy s placením za herní čas.

World of WarCraft: Cataclysm

Dost práce mají také lidé, kteří se starají o komunikaci s hráči na webu. Webové stránky WoW tvoří téměř milion stránek. PR tým World of Warcraft má na svědomí na 10 000 článků, které o WoW vyšly. Některé z nich možná napsali sami, pro většinu pak zajišťovali informace a kontakty na lidi přímo z vývoje.

O diskusní fóra se stará pouhých 66 lidí. Blizzard má i specializované oddělení pro licencování práv k WoW. To má za sebou přibližně 400 licencovaných produktů, od románů přes reklamní trička až po plastové figurky. A s novým datadiskem budou mít všichni zase o něco víc práce.

Aion – Aion úspěšně odstartoval a svůj úspěch neustále dokládá dlouhými frontami, které je nutné vystát před vpuštěním do hry. I když si Aion v několika recenzích i z hodnocení ostřílených hráčů (včetně některých členů redakce) vysloužil nálepku asijské grindovačky, nic to nemění na tom, že NCSoft opět dokázal oslovit západní hráče. Ještě před zahájením prodeje se o Aion přihlásilo 400 000 hráčů, na stejný počet dosáhl v prvních týdnech Age of Conan i Warhammer Online, obě hry ale rychle o spoustu hráčů přišly.

Aion

NCSoft se snaží problémy s několikahodinovým čekáním řešit. Kromě otevření nového amerického serveru Fregion a evropských Deltras (francouzská lokalizace) a Kahrun (anglický) zavedl časové omezení pro využívání funkce soukromých obchodů. Tato funkce umožňovala lidem prodávat věci z inventáře, i když neseděli u počítače.

Hráči, kteří vytrpěli hodinové fronty pak své obchody využívali k tomu, aby ve hře zůstali, třeba i přes noc. Po krátké aktualizaci serverů NCSoft zavedl omezení soukromých obchodů na 30 minut.

Dungeon Runners – NCSoft sice s Aionem slaví úspěch, ale jinak to s firmou není úplně růžové. Po zrušení online her Auto Assault před dvěma lety a Tabula Rasa před půl rokem přichází další umíráček. NCSoft se rozhodl ukončit provoz "bezplatné" MMORPG Dungeon Runners (recenze, 65 %).

Důvodem je finanční nerentabilita obchodního modelu založeného na mikrotransakcích. To dost možná znamená, že hra skutečně bez placení nabízela většině hráčů dostatek zábavy. Jestli to platí, si můžete až do konce roku vyzkoušet na www.dungeonrunners.com. I přes nízké skóre v recenzi vyzkoušení doporučujeme. Hlavně kvůli zvrácenému humoru, který obyčejné rubačce dává úplně jinou šťávu. Jen si vzpomeňte na Overlorda nebo Dungeon Mastera.

PlanetSide – Méně známá, nicméně v mezích možností úspěšná sci-fi MMORPG PlanetSide od Sony Online Entertainment se dočká druhého dílu. Sony to oficiálně neoznámilo, ale na chystaný druhý díl upozornilo rozesláním newsletteru, který z aktuálních hráčů tahal rozumy. Mezi otázkami vynikaly zejména dvě: Kolik frakcí by hra měla mít a Co si myslíte o mikrotransakcích. Myslíme, že dvě frakce úplně stačí a mikrotransakce vůbec nemusíme, snad s výjimkou plateb za přenos postav ze serveru na server nebo jejich přejmenování.

Turbine – vývojáři, kteří stojí za hrami Lord of the Rings Online a Dungeons and Dragons Online připravují MMORPG pro konzole. Zatím nepojmenovaný projekt už je ve vývoji rok a půl a stál 20 milionů dolarů. Zatím se o celé hře ví pouze to, že by měla stavět na mikrotransakcích, tedy marketingově, že půjde o bezplatnou hru.