Polanski nyní čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA. Na snímku v Cannes v roce 2008. | foto: Reuters

Za zatčeného Polanského se berou politici z Francie i Polska

  • 36
Roman Polanski, kterého v sobotu zadrželi ve Švýcarsku kvůli údajnému znásilnění třináctileté Američanky v roce 1977, získal mocné přímluvce. Režisér má polské i francouzské občanství a obě země mu nabízejí pomoc. Švýcaři nyní oznámili, že Polanski může požádat o propuštění na kauci. Musí ale souhlasit se svým vydáním do USA.

"Polanski může podat písemnou žádost o propuštění na kauci," oznámil mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Guido Balmer. Má to ale podmínku: proslulý umělec musí slíbit, že neopustí Švýcarsko, a nesmí mít námitky proti svému vydání do Spojených států.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski zvažuje, zda požádá amerického prezidenta Baracka Obamu o milost pro Polanského. Zdůvodňuje to režisérovými zásluhami o polskou kulturu. "Jako polský občan má navíc nárok na polské konzulární služby," dodal ministr.

Polanski, který nyní čeká ve švýcarské vazbě na vydání do USA, pochází z francouzsko-polské židovské rodiny. Režisér byl zatčen na letišti, když do alpské republiky přijel na filmový festival, kde měl převzít cenu za celoživotní dílo. - o zadržení Polanského čtěte zde

Francouzská vláda již proti zatčení Romana Polanského protestovala. Podle Paříže ho švýcarské úřady "chytily do pasti".

Francouzská diplomacie rovněž zkoumá možnosti, jak svému občanovi pomoci. Podpořil ho i tamní ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Polanski před více než 30 lety přiznal, že měl pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou se podle amerických zákonů považuje za znásilnění. Soud v Los Angeles ho v roce 1977 uznal vinným, ve vězení režisér strávil měsíc a půl. O rok později, když dal soudce na srozuměnou, že ho pošle za mříže znovu, odletěl Polanski do Evropy. Od té doby v USA z obav ze zatčení nikdy nebyl.

Podle amerických právníků mu v případě vydání do USA hrozí až čtyři roky vězení; promlčení pro takový čin neplatí. Sama údajná oběť Samantha Geimerová, se kterou se v občanskoprávním sporu režisér vyrovnal, loni požádala o odložení žaloby s odůvodněním, že chce celou záležitost ukončit. Soudy však mezinárodní zatykač stáhnout odmítly.

Polanski se v 60. a 70. letech v USA proslavil snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť. V roce 2003 dostal Oscara za válečné drama Pianista. O jeho případu loni vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný), který upozornil na nesrovnalosti v jeho kauze.