Režiséra Polanského zadrželi ve Švýcarsku kvůli 30 let starému zatykači

  • 65
Švýcarské úřady zadržely režiséra Romana Polanského. Důvodem je zatykač, který na něj již v roce 1978 vydali ve Spojených státech kvůli sexu s třináctiletou dívkou. Polanski přijel do Švýcarska na filmový festival v Curychu, kde měl převzít cenu za celoživotní dílo.

Šestasedmdesátiletého režiséra zatkla policie v Churu, krátce po jeho vstupu na území alpské země, potvrdil mluvčí kantonální policie Stefan Oberlin agentuře Bloomberg. Bližší informace o zatčení neposkytl, odkázal novináře na ministerstvo spravedlnosti v Bernu.

Švýcarské úřady nyní musejí ověřit, zda může být Polanski skutečně vydán, což může trvat několik dní, sdělil mluvčí.

Polanski čelí obvinění starému víc než třicet let. Režisér se tehdy přiznal, že měl ve Spojených státech pohlavní styk s třináctiletou dívkou. Sex s nezletilou je podle amerických zákonů považován za znásilnění.

Roman Polanski se svým právníkem Douglasem Daltonem v soudní síni v Santa Monice 9. srpna 1977.

Kvůli hrozícímu vězení opustil Spojené státy a usadil se ve Francii, má její občanství.

V USA je režisér brán stále jako zločinec na útěku. Trestní stíhání nebylo nikdy zrušeno, Polanski už přes třicet let nevstoupil na americkou půdu.

FESTIVAL POKRAČUJE

V rámci curyšského filmového festivalu večer proběhne mimořádná akce k poctě Polanského. Každý mu bude moci vyjádřit solidaritu a úctu k jeho práci. Pořadatelé uvedli, že retrospektiva Polanského poběží dál podle plánu. Jen předání ceny je zatím pozdrženo.

Původně čelil několika obviněním, za což mu hrozil až padesátiletý trest. Nakonec byl ale po uzavření dohody s prokuraturou uznán vinným jen v jednom bodě obžaloby a dostal tři měsíce vězení. Strávil v něm přes čtyřicet dní. Jakmile se dozvěděl, že soudce ho chce i přes dohodu poslat do vězení na dva roky, z USA odešel.

Případ Polanského se otevřel naposledy letos v květnu. Soudce v Los Angeles odmítl režisérovu žádost o odložení jeho obvinění. K soudu se měl dostavit osobně, hrozilo by mu ale okamžité zadržení, a tak nepřijel. - více o rozhodnutí soudu čtěte zde

Dnešním zatčením byl kromě pořadatelů filmového festivalu v Curychu šokovaný i francouzský ministr kultury Frédéric Mitterrand. V prohlášení uvedl, že o této skutečnosti hovořil s prezidentem Nicolasem Sarkozym, jenž případ velmi pozorně sleduje a přeje si brzké vyřešení.

Ministr Mitterrand dodal, že se nechce vměšovat do prastarého soudního procesu, ale lituje toho, že tomu, kdo již zažil tolik ran osudu, byla uštědřena další.

POLANSKI SE K PŘÍPADU NEVYJADŘUJE

Romana Polanského se na obvinění snažil zeptat i jeden z novinářů, ktery se před čtyřmi lety spolu s dalšími kolegy mačkal před červeným kobercem, po němž režisér kráčel do pražského Slovanského domu, kde zahájil světovou premiéru svého filmu Oliver Twist.

"Máte bratra, sestru, dceru? To je moje odpověď," komentoval dotaz, zda by se do Ameriky vypravil pro příštího Oscara. Ale sotva zaslechl slovo Amerika znovu, přestal režisér mávat davům, rychle minul televizní štáby a okamžitě zmizel v kině na uzavřeném promítání a večírku pro štáb filmu a pro hosty.

Původem polský režisér se narodil v roce 1933 v Paříži. Jeho matka přišla o život v Osvětimi a otec přežil koncentrační tábor Mauthausen. Tyto své životní zkušenosti Polanski částečně zúročil v roce 2002 ve filmu Pianista, který získal tři Oscary. V 60. a 70. letech ho proslavily snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť.

Krátce po uvedení filmu Rosemary má děťátko ubodala Polanského manželku, herečku Sharon Tateovou, která byla ve vysokém stupni těhotenství, banda Charlese Mansona. Ztrátu Sharon nesl těžce a jeho nevázaný život se změnil v ještě nevázanější.

O jeho případu loni vznikl dokument nazvaný Roman Polanski: Wanted and Desired (Roman Polanski: Hledaný a žádaný), který upozornil na některé nesrovnalosti v jeho kauze, na jejichž základě pak slavný tvůrce požádal o odložení obvinění.

,