Sex a peníze v New Yorku: při koupi bytu musíte družstevní komisi přiznat vše

  • 31
V New Yorku žije nejvíce boháčů na světě, má však i unikátní množství družstevních bytů. Jenže pro získání takového bydlení nestačí jen zaplatit, třeba i miliony dolarů, ale také být schválený družstevní komisí. A té se jen tak někdo nezavděčí. Odmítli i Madonnu.

Družstevní byty v New Yorku se prodávají jako jiné, realitní agenti jsou z nich však často zoufalí. Musí nejen najít vhodný byt pro konkrétního klienta, ale především ho připravit na pohovor s družstevní komisí. Jako na státnice.

Komise se ptá na všechno, hlavně ovšem na peníze. Toto "obnažení financí" - od platu, výdajů, úspor – však zdaleka nestačí. "Je to jako vstup do soukromého klubu," říkají realitní agenti.

Ve filmu Zelená karta je hrdinka Bronte v podání Andie MacDowellové ochotná se kvůli bytu vdát za neznámého cizince, protože majitelé pronajmou byt pouze manželskému páru. Výslech u starých majitelů je však v porovnání s komisí jen zahřívacím kolem.

Typická newyorská fasáda

Typická newyorská fasáda

Kolik vyděláváte, komu dlužíte

Komise se ptají i na velmi osobní věci, včetně toho, kolik dětí chcete mít, jaké máte přátele či koníčky. Milovníci psů mívají smůlu, čtyřnohé nájemníky povoluje sotva čtvrtina majitelů newyorských domů. Vadí i chlupáči, kteří se vejdou do kabelky.

Zato děti jsou v pořádku, říká se, že družstevní komise dbají na rozvoj populace. Dávají přednost rodinám s dětmi nebo těm, kteří se je chtějí pořídit. Když zájemce o koupi odmítnou, nemusejí uvádět důvod. Nebo si vymyslí zástupný.

Ani pár ochotný zaplatit za byt tři miliony dolarů se jim nemusí líbit, pokud nejde o klasickou rodinu, ale třeba o lesbický pár.Nejásají ani z celebrit, takto klidně odmítli i Madonnu, která si vyhlédla atraktivní družstevní byt. Bez vysvětlení.

Byt, kde svého času žila Sandra Bullock

Byt, kde svého času žila Sandra Bullock

Proto si známí lidé raději kupují byty od vlastníků nebo developerů. V New Yorku si jej pořídil i mladíček Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera. Za nepříliš velký byt s dvěma ložnicemi v Soho na Manhattanu zaplatil v přepočtu asi 80 milionů korun.

Byty na prodej

Koupit byt či dům od majitele na tzv. dobré adrese však bývá i pro milionáře v New Yorku záležitost na řadu měsíců a dokonce i let. I oni totiž počítají. Jednopokojový, nijak luxusní byt vyjde klidně na milion dolarů.

Problém je v tom, že v New Yorku si pořizují byty a domy milionáři z celého světa, ovšem jako jeden z řady. Další mívají v Londýně, na Barbadosu, v Paříži nebo Aspenu. Jenže atraktivní čtvrti na Manhattanu blízko Central parku nelze nafouknout. Ani 5600 mrakodrapů, kterými se město chlubí, nic neřeší.

Požární schodiště na fasádě patří v New Yorku k běžnému řešení

Požární schodiště na fasádě patří v New Yorku k běžnému řešení

A není náhodou, že 75 procent obyvatel Manhattanu nemá automobil – kam by jej postavili?! New York je tak jediným americkým městem, kde většina domácností auto nevlastní.

Nedostatek bytů se ještě výrazněji prohloubil po 11. září 2001. Lidé přestali důvěřovat burzám i bankám. Vzali útokem reality v takové síle, jakou realitní trh v Americe nepamatuje. Možná právě tehdy začala americká hypotéční krize, protože lidé kupovali ve velkém i na hypotéky, které nezvládli splácet.

Ceny nemovitostí dnes sice v průměru klesly, ale na druhé straně se zase méně staví – takže vše zůstává při starém neboli dobrých bytů je stále nedostatek a jejich ceny se příliš nemění.

Ložnice v luxusním domě

Ložnice v luxusním domě

Lidé, kteří chtějí bydlet v nejžádanější části New Yorku, na Manhattanu, tak platí nehorázné sumy i za miniaturní byty, kde "ložnice je menší než komora". I Carrie ze Sexu ve městě tu obývala byt, který by se klidně vešel do panelákové garsonky.

Pak se nelze divit ani tomu, že v New Yorku funguje asi u třiceti procent bytů regulované nájemné. V bytech v osobním vlastnictví žije v New Yorku pouze třetina lidí, zatímco v USA vlastní dům či byt (byť na hypotéku) více než 70 procent obyvatel.

New York

New York

Za byty s dobrým výhledem se platí samozřejmě ještě mnohem více. Najít je však představuje urputné hledání. Ani byt ve vyšším podlaží totiž nemusí splnit očekávané představy.

Pohled na střechy nižších domů kolem, které bývají zastavěné klimatizačními jednotkami a spoustou dřevěných vodních nádrží, není moc lákavý.

Nádrže přitom patří ke specifikám New Yorku, musely je mít budovy s více než šesti patry, aby se omezil tlak vody ve vodovodech, které by se jinak vysokým tlakem mohly poškodit. A tak se ti, kteří na to mají, stěhují do mrakodrapů, někam do 50. až 70. podlaží, protože tam na podobné "ohavnosti" nevidí.

Výhled na nádrže na vodu a klimatizační jednotky není moc lákavý

Výhled z terasy na nádrže na vodu a klimatizační jednotky není moc lákavý

Realitní agent je přítel i sluha

Vyhledání vhodné nemovitosti svěřují lidé realitním agentům. Jsou vytrvalí, usměvaví, vydrží i nemožné. Přesně podle hesla, které uplatňuje šéf jedné velké realitní společnosti: čím horší zacházení, tím lepší výkon.

A ten musí být opravdu excelentní, protože agenti nepobírají žádný plat, pouze provize z uskutečněného nákupu, prodeje či pronájmu. Dobrý agent – broker – je přítelem, terapeutem i sluhou. Nic jiného mu nezbývá.

Realitní agentka (vpravo) se snaží dům vychválit

Realitní agentka (vpravo) se snaží dům vychválit

"Jsme jako doktoři na pohotovosti, připraveni sloužit 24 hodin denně," říká o své profesi žena, která se pohybuje v této branži dvacet let.

Broker se musí usmívat i v okamžiku, kdy jeho milionářský klient odejde z pěkného bytu jen proto, že někde v blízkosti domu zaštěkal pes. Někteří tak hledají vhodný byt či dům – nebo kupce pro něj – pro svého klienta i tři nebo čtyři roky. A může se jim stát, že zákazník si během hledání a prohlídek najde něco sám nebo přejde k jinému.

Aby uspěli, musí používat i vlastní slovník: dům se stává sídlem, parkety se mění na parketové podlahy ve stylu francouzského zámku, krásný se mění na mistrovský.

Dům za 16 miionů se i v New Yorku nenabízí příliš často

Dům za 16 miionů se i v New Yorku nenabízí příliš často

Mezi agenty převládají ženy ve středním a vyšším věku. Bývají úspěšné, možná i proto, že mívají finanční zázemí u partnera a mohou zůstat i několik měsíců zcela bez příjmu a čekat na svou vytouženou provizi. Za dům v ceně kolem 16 milionů dolarů lze získat kolem 250 000 dolarů. Jenže takový obchod se zdaří i v New Yorku jen výjimečně.

new york

New York - oficiálně The City of New York

Patří mezi nejlidnatější města na světě. Byl založen v roce 1625 Nizozemci, od roku 1790 je největším městem Spojených států.

Tvoří jej pět čtvrtí: Bronx, Brooklyn, Manhattan (ten se neoficiálně dělí na dolní, střední a horní část, horní Manhattan je pak dělen Central parkem na Upper East Side - patrně nejžádanější část Manhattanu - a Upper West Side), Queens a Staten Island.

S více než 8,2 miliony obyvateli žijícími na ploše 789 km2 je New York zároveň nejhustěji zalidněným městem USA.

Kde najít informace o realitách v New Yorku:

www.apartmentratings.com/rate/NY-New-York.html

www.rent.com/rentals/new-york/

www:newyork.craigslist.org/hhh/

www.newyorkstay.com/

www.nyapartments.org/

http://manhattan.apartments.com/

Nejžádanější část New Yorku - Manhattan

Nejžádanější část New Yorku - Manhattan

1. Chelsea
2. East Village
3. Financial District
4. Flatiron / Union Square
5. Greenwich Village
6. Harlem
7. Inwood /
8. Washington Heights
9. Lower East Side
10. Midtown East Side
11. Midtown West Side
12. Morningside Heights
13. Murray Hill / Kips Bay
13. Soho
14. Tribeca
15. Upper East Side
16. Upper West Side

Milionářské bydlení

Jak bydlí milionáři v New Yorku - třetí díl seriálu BBC - uvádí Česká televize v sobotu 26. září v 15:15 na druhém programu