Náhradníci s Brucem Willisem: záhada, u níž se nepíše recenze před premiérou

  • 6
Kdykoli jsou zdvořile požádáni, aby recenzi nevydávali před oficiálním datem premiéry, novináři zbystří. Existují dvě možnosti. Buď má film tak překvapivou pointu, že se nechce riskovat její prozrazení, či se velmi nepovedl. Do téhle záhadné skupiny novinek právě přibyli Náhradníci, akční sci-fi v režii Jonathana Mostowa, jejíž magnet zosobňuje Bruce Willis v hlavní roli.

Ve Spojených státech Náhradníci startují v pátek, v Česku 8. října. I jindy dobře informovaní fanoušci téměř mlčí – stejně jako kritici. Až na pár výjimek buď dodržují dohodu, nebo přísně utajovaný film také doposud neviděli.

Z filmu NáhradníciTím spíše tvůrci čekají od ctitelů žánru rekordní premiérový víkend – i proto, že se tu akční hvězda série Smrtonosná past představuje ve dvojí podobě. Děj se odehrává v budoucnosti, kdy zhýčkané lidstvo žije a pracuje pohodlně "na dálku", prostřednictvím vlastních umělých náhradníků.

V robotovi má každý člověk zdokonalenou verzi sebe samého: pohlednější a výkonnější – včetně Willisovy postavy agenta FBI, který vysedává doma a do služby posílá svého robotického náhradníka. Teprve když se začnou dít nečekané věci, musí ho "zrušit", vydat se do ulic osobně a vyzkoušet si pocit jediného člověka v říši robotů.

Idylu rozbije vražda

Protože většina herců představuje dvě nebo více verzí svých hrdinů, zvláštní důraz se kladl na pečlivě odstíněné masky. Willisovi prý jeho proměna v nejmenším nevadila, dokonce ani tehdy, když maskéři zvýrazňovali prvky jeho obličeje, na které není zrovna pyšný. "Lidský agent je o něco starší, obhroublejší, vrásčitější. A Willis to vzal v pohodě. Když jsem mu potřebovala přidat pár let a prošedivělé vousy, dokonce se na to těšil," prozradila hercova osobní maskérka. Willis coby robot zase musel být přitažlivý, což zařídila plavá paruka a obočí.

Z filmu Náhradníci

Díky náhradníkům existuje na počátku příběhu ideální svět, který nezná zločin, bolest ani strach. Ale po letech rozbije idylu první vražda. "Před nočním podnikem vidíme stát atraktivní dvojici neznámých osob. Náhle se k nim kdosi přiblíží a ony padnou mrtvé k zemi. Nemáme tušení, co se to děje. Pak se objeví Willis, začne vyšetřovat a ukáže se, že zdánlivě lidský svět není už dávno náš a že obětí vraždy jsou náhradníci," vypráví Mostow.

Opice a její robot

"Navíc ten, kdo umělé dvojníky likviduje, současně zabíjí také lidi, kteří své roboty dálkově ovládají, což se za celou úspěšnou éru náhradníků stane vůbec poprvé. Ochrana uživatele robotů totiž byla základní pojistkou téhle převratné technologie – a najednou přestala platit," vysvětluje režisér podstatu spiknutí, které musí Willisův hrdina ve futurologické detektivce odhalit.

Věčný akční hrdina

Z filmu NáhradníciTvrdí, že by akční Smrtonosnou past mohl točit až do vlastní smrti, klidně i dvacet pokračování, ale fanoušci ho milují také v komediích typu Můj soused zabiják. Letos čtyřiapadesátiletý Bruce Willis měl sice i slabší období, ale nevzdal se, na příští dva roky už chystá šest filmů. Původně svářeč, který za roli bere až pětadvacet milionů dolarů, se nedávno znovu oženil, tvrdí, že je pyšnější na své otcovství než na své herectví a že prý je v jádru "citlivý chlapík", kterého lidé ve skutečnosti neznají. Když přijde řeč na to, jak přišel o vlasy, tvrdí: "Bůh mi tak připomněl, že jsem jen člověk."

Filmaři vyšli z předpokladu, že náhradníci ovládli moderní společnost podobně jako mobilní telefony a počítače. Umožňují lidem trávit život v pohodlí a bezpečí vlastních domovů, roboti je osvobozují od fyzického ohrožení i běžných psychických útrap každodennosti. Ve sci-fi stačí málo, jen se připojit...

Jenže jak Mostow upozorňuje, smyšlená zápletka převzatá z komiksu Roberta Vendittiho nemá ke skutečnosti zase tak daleko, jak by se mohlo zdát. Během příprav se tvůrci dostali třeba za japonským vědcem Hirošim Išigurou, za nějž umělohmotná figurína jeho osoby přednáší po celém světě, aniž muž sám opustí svou kancelář v Ósace.

Z filmu NáhradníciZ filmu Náhradníci

A v Severní Karolíně zase sledovali opici s mozkem napojeným na robota ve vzdáleném Kjótu, kterého zvíře ovládalo "v přímém přenosu" pouze svými myšlenkami.