Kaddáfí si na sto minut „ukradl“ pódium a spílal Radě bezpečnosti OSN

  • 67
Libyjský vůdce se po čtyřiceti letech své vlády poprvé objevil za řečnickým pultíkem na Valném shromáždění OSN a dlouhou absenci si bohatě vynahradil. Při emotivním, téměř stominutovém projevu před státníky prohlásil, že Rada bezpečnosti OSN terorizuje. Postěžoval si, že si země nejsou rovny, jak hlásá Charta OSN.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přišel k řečnickému pultíku s výtiskem Charty OSN a začal v ní listovat a zpochybňovat jednotlivé body preambule. "(Charta OSN) Říká, že jsou si národy rovny, ať jsou malé nebo velké. Jsme si rovni? Ne, nejsme. Máme právo veta?" zeptal se Kaddáfí a výtisk natrhl.

Řekl, že se svět nechová podle zásad OSN. To doložil tím, že od založení Spojených národů na planetě vypuklo 65 válek. Podle Kaddáfího za nimi často stály Spojené státy a další velmoci, které chtěly prosadit své zájmy.

Autoritářský vládce pak dlouze kritizoval Radu bezpečnosti OSN a především její stálé členy, USA, Rusko, Čínu, Francii a Velkou Británii. "Všechny státy by měly mít stejný hlas. Pro ty, kteří mají stálé křeslo, je to politický feudalismus. Neměli bychom to nazývat Rada bezpečnosti, ale Rada terorismu," hřímal libyjský vůdce z řečnického pultíku.

Kaddáfí pochválil Baracka Obamu za projev. Ten ale ještě před jeho 94minutovým exkurzem do minulosti opustil sál. Při projevu nebyli v sálu ani nejvyšší představitelé Francie a Velké Británie. Naopak pozorně mu naslouchali íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád i venezuelský prezident Hugo Chávez.

KADDÁFÍHO STOPA

Jsme tady, napsal fixem Kaddáfí v budově OSN

Kaddáfí už před summitem avizoval, že bude OSN žádat, aby rozpustilo Švýcarsko. Návrh pravděpodobně souvisí s loňským zatčením jeho syna Hannibala v Ženevě, kvůli němuž se vážně zhoršily vztahy mezi Libyí a alpskou republikou.

Kaddáfí zavítal do OSN po čtyřiceti letech u moci. V New Yorku ho ale nepřijali s nadšením. Nejdříve měl problémy najít místo pro svůj beduínský stan - nakonec našel útočiště na zahradě magnáta Donalda Trumpa. - více čtěte zde

Jeho návštěvu také provázejí protesty lidí, kteří nesouhlasí s propuštěním libyjského agenta Muhammada Midžrahího, kterého britský soud usvědčil z atentátu na letadlo americké společnosti PanAm nad skotským Lockerbie v prosinci 1988. Před budovou OSN se jich sešlo několik desítek.

V newyorských ulicích ale byli i příznivci kontroverzního libyjského vládce. Bylo vidět transparenty s nápisy jako "Dlouhý život králi Afriky", "Amerika přijímá Kaddáfího, předáka libyjské revoluce" či "První návštěva Kaddáfího v USA: byl jsem u toho".

Promluví Klaus i Ahmadínežád

Světoví lídři si v newyorském sále OSN už vyslechli projev šéfa organizace Pan Ki-muna, který hovořil o jaderném odzbrojení, nebo amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten světové vůdce vyzval, aby se víc angažovali v řešení globálních problémů. Spojené státy na všechno samy nestačí, vzkázal Obama shromáždění 120 světových lídrů. - více o jeho projevu čtěte zde

DIPLOMATICKÉ TANCE obamy

Pro Baracka Obamu bylo vystoupení ve Valném shromáždění OSN jedním z nejdůležitějších momentů na mezinárodním poli od chvíle, kdy nastoupil do Bílého domu. Šéfové protokolu se tak postarali o to, aby se jeho cesta nezkřížila s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím ani íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem. V New Yorku prostě nesmí vzniknout fotografie ani s jedním z kontroverzních vůdců. Kaddáfí ale hovořil hned po Obamovi, a tak šéf Bílého domu odešel jiným východem.

Do řečnického maratonu, který značně natáhl Muammar Kaddáfí, ještě před přestávkou zasáhl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Vzkázal Íránu, že udělá "tragickou chybu", pokud nebude s velmocemi hovořit o svém jaderném programu.

Ke světovým státníkům promluvil i britský premiér Gordon Brown. Ten vyzval národy, aby se společně snažily o svět bez jaderných zbraní. Sám šel příkladem a oznámil snížení počtu britských jaderných ponorek systému Trident ze čtyř na tři.

V odpoledním programu se za řečnický pultík postaví ruský prezident Dmitrij Medveděv a hodinu před půlnocí našeho času je na programu také projev českého prezidenta Václava Klause.

"Zlatým hřebem" bude očekávaný projev íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Íránský prezident po sporných íránských prezidentských volbách kritizoval Obamu za to, že se údajně vměšuje do vnitřních záležitostí jeho země.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu už naznačil, že při jeho projevu odejde ze sálu, a vyzval k tomu i ostatní státníky. Nelíbil se mu jeden z posledních projevů íránského vládce, ve kterém tvrdil, že je holokaust výmysl. Své židle by mohla opustit i britská a německá delegace.

POŘADÍ ŘEČNÍKŮ VE VALNÉM SHROMÁŽDĚNÍ OSN URČUJE PROTOKOL

- Od roku 1940 hovoří po úvodní řeči šéfa OSN vždy jako první zástupce Brazílie.

- Zástupce Spojených států jako hostitelské země (sídlo OSN je v New Yorku) vystupuje vždy jako druhý.

- Pořadí následujících řečníků je podle pravidla "kdo dřív přijde, ten dřív - mele". Letos má každý řečník na svůj projev zhruba 15 minut.

- Protokol určuje následující pořadí: hlavy států, předsedové vlád, korunovaní princové, vicepremiéři, ministři, stálí vyslanci při OSN. Pořadí se však může měnit na poslední chvíli.       zdroj: BBC


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video