Tisíce demonstrantů v Hondurasu rozehnala policie slzným plynem

  • 15
Po včerejším překvapivém návratu svrženého prezidenta Manuela Zelayi do Hondurasu, ovládly ulice metropole tisíce jeho příznivců. Policie už je ale rozehnala. Navíc se rozhořel diplomatický spor s Brazílií, v jejíž ambasádě nalezl Zelaya "útočiště". Brazilský prezident Lula da Silva vyzval prozatímní vládu, aby začala krizovou situaci řešit.

Manuel Zelaya se do Hondurasu vrátil necelé tři měsíce od vojenského převratu, při kterém ho pučisté donutili odletět ze země. - čtěte Pusť telefon, nebo tě zastřelíme, křičeli vojáci na prezidenta v nočním prádle

A svým návratem způsobil v zemi značný poprask. Prozatímní šéf státu Roberto Micheletti okamžitě vyhlásil v metropoli Tegucigalpě šestadvacetihodinový zákaz vycházení. V diplomatické oblasti, v níž se nachází brazilská ambasáda, došlo k několikahodinovému výpadku proudu a letiště odložilo veškeré lety na neurčito.

I přes tato opatření vyrazily do ulic hlavního města tisíce Zelayových příznivců. Vyzval je k tomu sám svržený prezident v místním rádiu. "Vyzývám všechny lidi, aby vyrazili do Tegucigalpy, protože toto je poslední možnost, jak obnovit prezidentský úřad." prohlásil.

Tisíce lidí se vydaly podpořit svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayu (22.9.2009)

Tisíce lidí se vydaly podpořit svrženého honduraského prezidenta Manuela Zelayu (22.9.2009)

Dopoledne se svým stoupencům také ukázal. Z balkónu brazilské ambasády žádal armádu "aby obrátila své zbraně proti nepřátelům lidu" a vyzýval další lidi, aby vyrazili do hlavního města.

Chvíli poté mu zatelefonoval brazislký prezident Lula da Silva a požádal ho, aby zbytečně prozatímní vládu neprovokoval a nedával jí záminku zaútočit na velvyslanectví. To už policisté rozháněli dav pomocí slzného plynu a obušků.

Po rozehnání demonstrantů postavili vojáci kolem budovy reproduktory, z nichž se naplno ozývala honduraská hymna a další skladby, které měly "intenzitou zvuku připravit o rozum všechny lidi uvnitř velvyslanectví", citovala svrženého prezidenta CNN.

Když se něco stane, je to na vás, hrozí Micheletti Brazílii

Právě s Brazílií se kvůli Zelayovi pustila prozatímní vláda do křížku. Podle Michelettiho bude největší latinskoamerická země "přímo zodpovědná za veškeré násilnosti, které mohou v okolí ní nastat."

Celso Amorim, brazilský ministr zahraničí, reagoval na Michelettiho slova prohlášením, že "jakýmkoli vyhrožováním brazilskému velvyslanectví porušuje mezinárodní právo."

A prezident Lula da Silva vyzval z New Yorku, kde se účastní Valného shromáždění OSN, prozatímní vládu, aby začala krizovou situaci řešit.

Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009)

Manuel Zelaya se v honduraské metropoli Tegucigalpě objevil po třech měsících (22.9.2009)

Prozatímní vláda v čele s Robertem Michelettim dále Brazílii vyzvala, aby bývalého šéfa státu vydala honduraskému soudu. Levicovému politikovi a spojenci venezuleského prezidenta Hugo Cháveze totiž hrozí vězení.

Vláda ho viní ze zpronevěry státních peněz a z porušení ústavy, nerespektoval totiž rozhodnutí ústavního soudu. "Už honduraskému lidu ublížil dost, jednak snahou o znovuzvolení a také svými diktátorskými požadavky," prohlásil Micheletti.

Zahajte dialog a vyřešte krizi, žádají Spojené státy

Kostarický prezident Oscar Arias navrhl kompromisní dohodu. Zelaya by se podle něj měl vrátit do prezidentského křesla a dovést zemi k volbám, zatímco pučisté by dostali amnestii.

Už před časem se pokusil krizovou situaci v Hondurasu řešit tím, že pozval oba rivaly k jednacímu stolu do Kostariky. Zelaya i Micheletti do metropole San José přiletěli, setkat se ale odmítli. - čtěte S pučisty z Hondurasu se nemluví, prohlásil Chávez

Micheletti se ale podle agentury Reuters nechal slyšet, že držitel Nobelovy ceny míru Oscar Arias "by se do této krize neměl plést, neboť s ní nemá nic společného."

Spojené státy žádají, aby pučisté a Zelaya zahájili dialog, který by situaci pomohl vyřešit. Naopak šéf Organizace amerických států (OAS) José Miguel Insulza se domnívá, že nejlepší by bylo nehnat věci příliš kupředu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue