Premiér Jan Fischer na jednání vlády o úsporných opatřeních v rozpočtu (21. září 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Vláda chce snížit platy politikům a soudcům jen o čtyři procenta

  • 226
Vláda se shodla na čtyřprocentním snížení platů ústavních činitelů a soudců v příštím roce. Původní návrh počítal s dvacetiprocentním snížením, poslanci byli připraveni na takový návrh kývnout. Naopak se nezamlouval soudcům, kteří mají už dva roky platy zmrazené. Návrh půjde do Sněmovny spolu s Janotovým úsporným balíčkem.

Návrh na snížení platů není součástí balíčku úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. Poslanci by tak o tom měli rozhodovat nezávisle na dalších úsporách. Naopak zdanění paušálních poslaneckých náhrad by v něm být mělo.

Soudci byli proti, úspory se na nich už podepsaly

Mezi ústavní činitele patří i soudci, kterým se dvacetiprocentní snížení platů vůbec nelíbilo. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník řekl, že soudci mají už dva roky zmrazený růst platů, zatímco ostatním státním zaměstnancům platy stoupaly. "My k těm úsporným opatřením už dávno přispíváme," řekl Lichovník.

K navrhovanému čtyřprocentnímu snížení se Lichovník zatím nevyjádřl. "Oficiální stanovisko budu moci sdělit až ve čtvrtek, kdy zasedá vedení unie," reagoval Lichovník na otázku iDNES.cz, zda soudci považují snížení platů za zásah do své nezávislosti.

Lichovník dále připomněl, že na rozdíl od poslanců a senátorů nemají jinou možnost příjmů peněz. Politici dostávají peníze například za účast v různých dozorčích radách.

"Takže pro ně nebude problém udělat gesto a snížit si plat o 20 procent, zatímco pro nás je to samozřejmě velmi zásadní," uvedl ještě před stanovením čtyřprocentního snížení Lichovník.

Soudcům se dřív nelíbil ani nepoměr mezi plánovaným poklesem příjmů státních zaměstnanců o čtyři procenta a soudců o 20 procent. "Současný návrh, který snižuje všem ústavním činitelům stejně, tedy 4 procenta, ale mně osobně přijde smysluplnější, než předchozí, který někomu bral 4 a někomu 20 procent," uvedl Lichovník.

Musíme začít u sebe, shodují se poslanci

Návrh na snížení platů ve Sněmovně podpoří například poslanci ČSSD, ukázala anketa ČTK. "Není to návrh (ministra financí Eduarda) Janoty, ale návrh ČSSD, který si Janota osvojil, takže ho určitě podpoříme," sdělil předseda poslaneckého klubu sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Šéf strany by uvítal snížení platů v původně navrhované míře, tedy dvaceti procent. "ČSSD chce svým původním návrhem na snížení platů ústavních činitelů a soudců o 20 % jasně deklarovat, že v době krize musí politici začít s úsporami především sami u sebe. Vnímáme to jako zřetelné gesto společenské solidarity," sdělil Jiří Paroubek s tím, že sám předloží návrh na snížení platů o 20 procent.

Podporu slíbila i strana bývalého ministra financí Miroslava Kalouska TOP 09. "Státní fiskál to nezachrání. Ale v okamžiku, kdy šetří úplně všichni, kdy se musí zaměstnanci ve firmách smiřovat s poklesem platu, aby si udrželi své pracovní místo, a kdy by politici měli vysvětlovat nezbytnost úspor, je zapotřebí, aby šetřili sami u sebe," řekl Kalousek.

Pro jsou i komunisté. Podle jejich místopředsedy Jiřího Dolejše to sice rozpočet nezachrání, ale poslanci a další ústavní činitelé by měli jít příkladem.

Snižme platy i starostům a zastupitelům, navrhují zelení

Pro snižování platů a zdanění náhrad jsou i zelení. Podle nich by se omezení mělo vztahovat i na komunální politiky. "Jestli mají občané pochopit, že situace je vážná a má se šetřit, tak by měli jít ústavní činitelé příkladem. Podle mě by to mohlo jít dál až na krajské a místní zastupitele a starosty," řekl předseda sněmovní frakce zelených Přemysl Rabas.

Snížení platů ústavních činitelů považuje za symbolický krok. "Jde jenom o miliony, mělo by se začít šetřit u státních zakázek, tam jsou miliardy," dodal.

Občanskodemokratický poslanec Aleš Rádl plán na snížení platů ústavních činitelů podrobně nezná. Předpokládá, že bude součásti vládního úsporného balíčku, který ODS v podstatě podporuje. Samostatně by návrh nevyřešil podle něho vůbec nic. "Snížení platů v rámci obrovského propadu je částka, která je pod rozlišovací schopností rozpočtu," řekl Rádl.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video