Beatles: Rock Band

Ověřená kvalita a nostalgie ve hrách nestačí

  • 10
Hráči stárnou, ale ne dost rychle, Wii bude levnější o tisícovku a k tomu začíná válka proti digitální distribuci her.

Hry a hračky jsou pro každého. Bez ohledu na věk a pohlaví si může hrát každý. Zatímco miminům stačí kus šustivé látky nebo chrastící špendlík z plastu, s věkem rostou požadavky na interaktivitu her a hraček. U videoher se podle věku hráčů liší preferovaný žánr, typ ovládání i nároky na grafické zpracování. Smutné ale je, když se věk hráčů projeví v souboji srovnatelných videoher, v němž jedna měla mít jednoznačně navrch, ale přesto tvrdě narazila.

Beatles: Rock Band

Narážíme na střet hudebních titulů Guitar Hero 5 a Beatles: Rock Band. I když to čekal jen málokdo, časem ověřená hudební kvalita The Beatles to v přímé konfrontaci s popovou nadílkou Guitar Hero 5 nejspíš prohrává.

Vydavatelé obou her se přitom předhánějí v optimismu. Podle šéfa Viacomu, který stojí za The Beatles, překonávají prodeje nové hry ze série Rock Band interní odhady. Za první týden se mělo prodat 25 % skladových zásob. Na odbyt prý jde i superdrahá verze s hudebními nástroji prodávaná za 249 dolarů. To nezní vůbec špatně, zvlášť, když Phillipe Dauman tvrdí, že prodeje The Beatles: Rock Band budou dlouhodobě dobré i díky připravovaným downloadům a marketingovým akcím.

V ostrém kontrastu s popisovaným úspěchem The Beatles ale stojí prodejní čísla Guitar Hero 5, které Beatles vytlačilo ze špičky herních žebříčků. A podle údajů Activisionu, který Guitar Hero 5 vydává, je nepoměr v prodejích obrovský: "Beatles neovlivnili naše prodeje. Ve Spojených státech se na každou hru ze série Rock band prodají čtyři naše, na ostatních trzích je poměr prodejů dokonce devět ku jedné," uvedl pro Financial Times Dan Rosensweig, který v Activisionu vede divizi Guitar Hero.

Fanoušky The Beatles takový výsledek musí nutně mrzet. Zda právem, nebo neprávem, se ukáže až ve chvíli, kdy se ven dostanou oficiální statistiky prodejů. Při pohledu na největší on-line obchody a jejich žebříčky to ale vypadá, že se Beatles docela daří. Například na americkém Amazonu je The Beatles: Rock Band na 23. místě (Wii), 29. místě (Xbox) a 50. místě (PS3). Guitar Hero je na 66. místě ve verzi pro Xbox a s nabídkou bezplatné hry GH: Van Halen, o tři místa níž je totéž pro Wii, verze pro PS3 je na 95. místě.

Pokud to Beatles opravdu projedou, bude zakopaný pes právě ve věku cílové skupiny hráčů. Určitě se najde spousta čtyřicátníků, kteří zatouží prožít hudbu Beatles trochu intenzivněji než pouhým poslechem. Ale jen těžko jich bude tolik, co teenagerů, kteří poslouchají svižnější muziku. A právě na ty cílí Guitar Hero. V seznamu skladeb pátého dílu nejsou jen "klasická" rocková a metalová díla, ale také spousta soudobého rocku a okrajově i popu.

Dnešní třicátníci, kteří tvoří nejbonitnější skupinu hráčů, si radši zahrají Nirvanu, Rammsteiny nebo třeba Kissáky, na kterých vyrůstali.

Kurt Cobain

K zájmu o Guitar Hero 5 navíc pomáhají i mediální přestřelky mezi členy Nirvany a manželkou Kurta Cobaina. Těm všem vadí, že frontman Nirvany ve hře funguje jako hratelná postava. I když Activision koupil práva, Courtney Love vadí, že s Cobainem mohou hráči hrát i písně ostatních kapel, nikoliv pouze ty od Nirvany. Courtney by ráda usoudila Activision k smrti, v čemž jí držíme palce.

Wii levnější o tisícovku
Po snížení ceny PlayStation 3 a úpravě ceníku na straně Microsoftu bylo jasné, že Nintendo musí reagovat. Několik uniklých fotografií letáků obchodních řetězců dokazuje, že se Wii koncem září začne prodávat v USA za 199 USD, tedy o 50 dolarů levněji. V Česku by to znamenalo Wii levnější o tisíc korun.

Wii sleva

Snížením ceny by se Wii dostalo na úroveň Xboxu 360 v Arcade verzi a dostalo by se s cenou opět výrazně pod PlayStation 3. Nintendo prý snížení ceny potvrdilo v konferenčním rozhovoru se zástupci velkých obchodů ve Státech, datum zahájení slev bylo stanoveno na 27. září. V ten samý den by mělo vyjít také 15 nových her pro Wii včetně MySims Agents, Vallhala Knights nebo Secret Files: Tunguska.

Snížení ceny před Vánoci by mohlo alespoň částečně zvrátit negativní trend, ve kterém se Wii ocitlo, na loňské hodnoty se Wii už ale asi nevrátí. Zřetelné je to na příkladu PlayStation 3 v Japonsku. První týden po uvedení nového modelu za novou cenu se prodalo 150 tisíc krabic, o týden později "jen" 55 tisíc.

Ale i třetinový výsledek oproti prvnímu týdnu prodeje je úspěch, před změnou cenové politiky se totiž v Japonsku týdně prodávalo mezi 6 a 9 tisíci PS3 týdně.

Bojkot PSPgo, útok na digitální distribuci her
Sony na herním veletrhu v Kolíně nad Rýnem představilo novou verzi kapesní konzole PSP, která opouští systém optických disků UMD a sází na elektronickou distribuci her. Hned po jejím představení se na Sony snesla sprška kritiky kvůli vysoké ceně. Nyní Sony dokonce čelí bojkotu některých prodejců, kteří PSPgo odmítají prodávat.

PSP go

Nizozemský řetězec Nedgame odmítl zařazení PSPgo do své nabídky, protože je pro hráče i prodejce nevýhodná. Jako hlavní negativa Nedgame uvádí o 80 eur vyšší cenu, monopol Sony na prodej her a zmenšení možnosti volby pro spotřebitele, nemožnost bazarového prodeje her. Nedgame nemusí zůstat o samotě, podobné zprávy se objevily i ve Španělsku.

Na celé situaci je nejzajímavější, že můžeme v praxi sledovat první útok kamenných obchodů na rozvoj digitální distribuce obsahu. Vydavatelé her doposud chlácholili své prodejní partnery, že s krabicovými verzemi her rozhodně nehodlají skončit. Obchodníci by si to ani nenechali líbit. Z hlediska hráče je on-line distribuce fajn, pokud dokáže konkurovat kamenným obchodům cenou a kvalitou služeb. A to úplně neplatí.

Například Gran Turismo 5 Prologue stojí v PS Store skoro dvakrát tolik než v kamenném obchodu. U PC her, kde existuje minimálně deset různých on-line služeb, je situace trochu lepší, hlavně díky propracovaným systémům akčních slev (hlavně Steam). Microsoft, Sony i Nintendo ale mají na on-line distribuci her pro své systémy skutečný a těžko narušitelný monopol. Totéž platí i pro Apple.

Flight Control na iPhone

Apple ale obchodníkům nabízí vyšší marže na svých produktech, prodej softwaru je tak netrápí. U prodejů přes operátory to platí dvojnásob, iPhony totiž generují spoustu příjmů za datové služby. Kdyby ale Sony nebo Microsoft rozhodly o zrušení prodeje her v obchodech, nastal by poprask. Marže na hardwaru nejsou kdoví jaké. Prohra by to byla nejspíše i pro herní vydavatele a samotné výrobce konzolí.

Kamenné obchody jim totiž zajišťují marketing už jen pouhou přítomností her na prodejní ploše. A to nenahradí ani deset obrazovek What’s New v novém firmwaru PlayStation 3 nebo v NGE rozhraní Xboxu 360. A kamenné prodejce nejspíš neuchlácholí ani možnost prodávat předplacené karty, které po Microsoftu zavedlo i Sony.

Games for Windows se změnami pro Windows 7
S příchodem nového operačního systému Windows se dočká úprav i herní program Microsoftu Games for Windows. Změny se týkají nejen samotných spotřebitelů, kterým nové Games for Windows nabídnou kompatibilitu s Windows 7 a lepší propojení s herním průzkumníkem. Požadavky zahrnují také podporu 64bitových systémů, jednodušší instalaci a podporu automatických aktualizací.

Novinek se dočkají i vývojáři. Microsoft zjednodušuje certifikaci s cílem získat pro svůj projekt širší podporu. Největší změnou je spuštění webových stránek, které nabízejí technické informace a požadavky na hry spadající pod Games for Windows. Vývojáři si mohou stáhnout i testovací nástroje, které ověří, zda chystaná hra těmto požadavkům odpovídá.