Denní a noční termosnímek jižního pólu Měsíce | foto: NASA

NASA mapuje jih Měsíce, prohlédněte si termosnímky i video

  • 46
Americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) úspěšně dokončila nutné testy a kalibrovací fázi a začala mapovat povrch Měsíce, oznámila NASA. Z dat chtějí vědci vytvořit podrobný atlas měsíčního jižního pólu, což pomůže při návratu lidí na tohoto pozemského souputníka.

"Mise LRO nám již začala přinášet data, která povedou k vytvoření velice kvalitního atlasu měsíčního jižního pólu a zlepší možnost dalšího zkoumání," řekl Richard Vondrak, člen vědeckého týmu LRO.

Po nízké polární dráze kolem Měsíce - asi padesát kilometrů nad povrchem - bude téměř dvoutunová družice podle představ NASA kroužit nejméně rok s možným prodloužením na pět let.

Internetové stránky mise na Měsíc

Oficiální web Lunar Reconnaissance Orbiter

Vědci na internetu vystavili také první měsíční snímky a data ze sedmi zařízení, která má sonda LRO k dispozici. Například po okraji Shackletonova kráteru se mohou nyní lidé doslova "projít" díky zvětšovatelné vizualizaci, kterou připravila Univerzita státu Arizona.

Radarový snímek jižního pólu Měsíce

Sonda odstartovala společně se sesterskou družicí Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS) 18. června. Mise LCROSS je ale jiná. Na Měsíc dopadne horní stupeň její nosné rakety, vyvrhne prach a LCROSS bude zkoumat, zda v něm jsou molekuly vody.

Poznatky mise poslouží pro výběr nejvhodnějšího místa pro přistání budoucí lidské posádky. Sonda má hledat bezpečná místa pro přistání, zkoumá nerostné zásoby se zvláštní pozorností na led a dlouhodobého vystavení radiaci na Měsíci.

Poslední astronauti na Měsíci byli v roce 1972. NASA tedy vyslala tuto misi na Měsíc po dlouhých 37 letech od chvíle, kdy pilotované lety na tuto přirozenou oběžnici Země skončily. Astronautů se po Měsíci prošlo dvanáct.

První snímky Měsíce, které NASA získala se sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, jež mapuje jeho povrch

VYBAVENÍ SONDY LRO

Lunar Reconnaissance Orbiter nese celkem sedm zařízení určených k průzkumu Měsíce.

Teleskop pro měření radiace pro určení, jaká místa jsou pro budoucí astronauty potenciálně nebezpečná.

Radiometr pro nalezení zásob měsíčního ledu.

Mapovací zařízení pro průzkum Sluncem neosvícených oblastí, jako jsou například dna kráterů na pólech.

Neutronový detektor mapující oblasti bohaté na vodík a tedy další potenciální zdroje ledu a vody pro budoucí lidskou misi.

Laserový výškoměr, který se zaměří na možná přistávací místa, změří například jejich sklon, určí druh povrchu a vytvoří trojrozměrnou mapu povrchu Měsíce. Data z výškoměru se také mohou hodit při výběru místa pro měsíční solární elektrárnu.

Fotografické vybavení na zmapování pólů (dva normální fotoaparáty) a potenciálních vhodných míst pro přistání (třetí zařízení pracující v ultrafialové části spektra).

Radar pro zmapování polárních regionů a hledání ledu, na němž si NASA mimo jiné otestuje komunikaci s pozemní stanicí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video