Ministr obrany Martin Barták | foto: René Fluger, ČTK

Barták bude s Gatesem jednat o další spolupráci s USA

  • 3
Ve Washingtonu se dnes sejde vicepremiér a ministr obrany Martin Barták se svým americkým protějškem Robertem Gatesem. Jednat budou o další vojenské spolupráci obou zemí. USA včera ustoupily od plánu na vybudování protiraketové obrany v Česku a Polsku.

Dnešní jednání se bude týkat i naplňování smluv o vojenské a vědecké spolupráci, které ČR a USA v této souvislosti podepsaly. Na programu bude také jednání o nákupu dvou dopravních letounů C-130 Hercules.

Spojené státy chtějí vytvořit nový systém protiraketové obrany, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila. Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu.

Obama: ÍRÁN ZŮSTAL V HLEDÁČKU USA

Americe ale jde víc o rakety krátkého a středního doletu

Podle Bartáka čtvrteční vyjádření americké administrativy další spolupráci obou zemí nijak neovlivní. "V případě, že se budeme bavit o našem jiném nebo dalším zapojení do nové architektury, tak bude stoupat," řekl ve čtvrtek ve Washingtonu. Dodal, že Češi si na dnešním jednání vyslechnou stanovisko americké strany a uvidí, kde lze hledat "styčné body".

Podle Bartáka jde o to, aby spolupráce, která vyplývá z uzavřených smluv, fungovala dál a nebyla ovlivněna rozhodnutím USA.

Ministr zahraničí Jan Kohout ve čtvrtek navrhl Američanům, aby vyslali českého vědce v americkém raketoplánu na Mezinárodní vesmírnou stanici nebo například zřídili ve střední Evropě pobočku známé vojenské akademie West Point. - přečtěte si Když není radar, ať letí český vědec do vesmíru, navrhl Kohout

Projekt protiraketové obrany, která by měla být zaměřena proti nebezpečí raketového útoku z Íránu, podle něj rozhodně nekončí. "Naopak, kdo to takto doma interpretuje, tak bohužel neví přesně, o čem je řeč. Řeč je o tom, že tento proces naopak bude urychlen, je o tom, že ta hrozba trvá, ta hrozba je reálná," podotkl Barták.

Analýza:

Americké NE radaru může posílit jestřáby v Kremlu

V současné chvíli podle něj v rámci protiraketové obrany není nutné rozmisťovat radar na území České republiky. "Uvidí se, jaký bude další postup během následujících dvou až pěti roků," uzavřel český ministr obrany.

Gates ve čtvrtek řekl, že USA místo štítu v Česku a v Polsku rozmístí v Evropě lodě s protiraketovým systémem. Pozemní obranný systém chtějí začít rozmisťovat ve druhé fázi okolo roku 2015 a podle Gatese o něm nyní jednají s Prahou a Varšavou. V úvahu prý ale přicházejí i jiné evropské země. Jde o rozmístění mobilních obranných raket.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video