Předsedovi ČSSD Paroubkovi zpráva o konci radaru udělala radost, šéfa ODS Topolánka zachmuřila. | foto: MF DNES

Vítězství lidu, slaví konec radaru Paroubek. Ohrožení, varuje Topolánek

  • 1729
Čeští politici hned ráno komentovali tehdy ještě neoficiální zprávu, že USA odloží projekt protiraketové obrany ve střední Evropě. Předseda ČSSD Jiří Paroubek hovoří o "vítězství českého lidu", lídr ODS Mirek Topolánek zase o tom, že Washington hodil Evropu přes palubu.

Patrně největší radost udělala zpráva listu The Wall Street Journal Jiřímu Paroubkovi. Kořeny vyjednávání - v řeči ČSSD "neformálních konzultací" - o radaru sice spadají do doby vlády sociální demokracie, předseda Paroubek se ale s postupem času změnil z muže, který říkal, že jemu osobně radar nevadí, v předního exponenta protiradarové fronty.

"Pro nás je to vynikající zpráva a ČSSD toto rozhodnutí upustit od radaru v České republice považuje za vítězství českého lidu. Obamova administrativa tak dává za pravdu ČSSD, která prosazovala politiku proti radaru v Brdech, a ujišťuje nás v argumentech, že obranný štít by nebyl součástí kolektivní obrany NATO," řekl iDNES.cz Paroubek.

PROTIRAKETOVÁ OBRANA

Základní informace o fungování systému

Předseda sociálních demokratů také ocenil vládu Baracka Obamy za to, že "mění klima mezinárodní diplomacie".

"Dvacet let jsme pracovali na dobrém jménu České republiky, na tom, že jsme dobří spojenci, na tom, že jsme dobří partneři a že patříme do euroatlantického společenství. (...) To, že nejsme v této chvíli partnerem pro umístění radarové základny, je další ne úplně dobrá informace, že Američané nemají o ten náš prostor až takový zájem. A nás to staví do pozice, že nejsme ukotveni pevně bezpečnostně, spojenecky, partnersky. Je to jisté ohrožení," řekl Mirek Topolánek pro Rádio Česko.

KAREL SCHWARZENBERG:

Karel Schwarzenberg

"Je to jejich radar. Jestli se rozhodnou, že ho nechtějí, tak ho nechtějí."

Lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg, který byl při podpisu smluv Topolánkovým ministrem zahraničí, kolem desáté ráno zprávu přijímal s klidem.

"Je to jejich radar. Jestli se rozhodnou, že ho nechtějí, tak ho nechtějí," řekl smířlivě iDNES.cz.

Výhledového zhoršení vztahů mezi Českem a USA se příliš neobává. "Vztahy jsou jako manželství. Musí se na nich pracovat pořád a teď je to záležitostí těch lidí, kteří na ministerstvu jsou," dodal.

Změny v bezpečnostní politice USA v souvislosti s nástupem Obamovy administrativy předznamenával Schwarzenberg již dříve. "Amerika může mít pokušení hodit Evropu přes palubu, ale nikdy nehodí přes palubu bezpečnost Spojených států. A radar je plán na bezpečnost Spojených států a jejich spojenců. O to jde," mínil před časem.

Lidovci Spojeným státům věří dál. "USA byly a jsou našimi spojenci. Nepochybuji o tom, že v případě ohrožení Evropy se USA postaví do role spolehlivých spojenců evropských demokratů proti všem totalitám," uvedl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Vondra: Řešme to bez emocí

S klidem zprávu přijal i bývalý vícepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS). "Musíme k tomu přistoupit s chladnou hlavou, racionálně a bez emocí musíme analyzovat důsledky tohoto kroku," vzkázal Vondra.

Vondra dodal, že náznaky amerického politického obratu už vláda měla. Nemyslí si, že tento krok znamená definitivní konec radaru. "Američané zřejmě překopou plán obrany a budou se soustředit na rakety středního doletu. Zřejmě se tato obrana přesune někam jinam,"dodal.

Amerika podle něj vsadila na to, že dojde k nějakým výsledkům v jednáním s Ruskem a Íránem. "Je otázka, zda tato jednání nějaké výsledky přinesou. Zůstal bych realistou, zkušenosti z posledních deseti či patnácti let nevypovídají o tom, že bychom žili v diplomatickém ráji," doplnil.

VLASTA PARKANOVÁ:

Základna Fort Greely na Aljašce

"Jsem přesvědčená, že je otázkou času, kdy se USA a NATO k protiraketové obraně vrátí."

Výstavbu radaru prosazovala další bývalá členka Topolánkova kabinetu Vlasta Parkanová.

"Když Barack Obama volal Janu Fischerovi, tak to už nebude jen mediální spekulace. Myslím si, že tohle rozhodnutí nemá nic společného s reálným hodnocením raketových hrozeb nebo s funkčností celého systému protiraketové obrany," říká exministryně obrany.

"Jsem přesvědčená, že je otázkou času, kdy se USA a NATO k protiraketové obraně vrátí. Lze jen doufat, že to nebude příliš pozdě," dodala.

O tom, zda může odložení radarového projektu nějak ohrozit česko-americké vztahy nebo zda na rozhodnutí Američanů měl vliv jejich zájem o dobré vztahy s Ruskem, nechtěla Parkanová spekulovat.

Komunisté dnešní informaci přijali s radostí. "Samozřejmě to je potěšitelná zpráva pro nás pro všechny, kteří jsme bojovali o to, aby u nás radarová základna nebyla, a pokud by měla být, tak jedině kdyby o tom občané rozhodli v referendu," řekla ČTK poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Stranu zelených dnešní zpráva z USA nepřekvapila. Jejich lídr Ondřej Liška pokládá vývoj okolo radaru za potvrzení téměř tři roky starých slov zelených, že administrativa nastupující po prezidentu Bushovi kontroverzní projekt přehodnotí.

Jak uvedl pro iDNES.cz, Strana zelených považuje za správnou současnou snahu USA vtáhnout Rusko co nejvíce do společné obrany transatlantického prostoru a mírovou cestou omezit hrozbu vyplývající z jaderného zbrojení Íránu.

"Zelení nesouhlasili s dvojstrannou dohodou a úspěšně prosazovali začlenění projektu do bezpečnostní struktury Severoatlantické aliance. Tvrdíme od počátku, že i bez radaru v České republice naše spojenectví s Amerikou neutrpí šrámy, zůstáváme pevně zakotveni v EU i NATO," dodal Liška.

BRDŠTÍ STAROSTOVÉ SLAVÍ

Starostové z Brd zareagovali na zprávy o konci radarového projektu podle očekávání, tedy s potěšením.

"Pro nás je to velké zadostiučinění, naši politici sledovali především své zájmy a záměry a chtěli se vlichotit Americe. Když lidé poznali, že záměr je špatný, tak se nebáli proti němu jít, 70 procent lidí setrvalo tři roky, a tím se nám podařilo přibrzdit počáteční spěch politiků v roce 2007. Kdyby možná nebylo anket, referend a jiných akcí, už by se tu betonovalo. Protestující lidé to tu zvládli do té doby, než se v Americe vystřídalo vedení a přišlo na to, že radar v Brdech k ničemu není," řekl starosta Trokavce Jan Neoral.

Připustil ale, že některé obce doplatí na utnutí "radarového všimného". "Šel jsem pro Trokavec žádat o dotace na ministerstvo zemědělství a za čtrnáct dní vodovod v obci kolaudujeme. Jiné obce ale své projekty rozjely, například Strašice a Mirošov, a některým zůstaly oči pro pláč, protože musí splácet ze své kasy, většina obcí nedostala nic," řekl.

"Samozřejmě o tom víme, a kdyby byl čas, tak už to slavíme. Tuto informaci vítáme a jsme rádi, že nám Brdy nebude 'zkrášlovat' radar," řekl iDNES.cz starosta Rožmitálu pod Třemšínem Josef Vondrášek.

"Pochopitelně jsme rádi, že Američané vyslyšeli názor lidí z České republiky a pevně věřím, že tento názor Američanům vydrží napořád," dodal starosta Jinců Josef Hála.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video