Šaškárna, kritizuje politiky Zeman. Zvažuje návrat a novou stranu

  • 135
Miloš Zeman pokračuje v krůčcích zpět do politického života, který opustil zadním vchodem Pražského hradu po neúspěchu ve volbě prezidenta v roce 2003. Uvažuje o založení nové strany, oznámil na tiskové konferenci Sdružení přátel Miloše Zemana.

Nová partaj by mohla nést jméno Strana práv občanů. Není vyloučené, že by kandidovala ve Sněmovních volbách v příštím roce, to by ale nebylo možné naplnit jednu ze Zemanových podmínek pro návrat do politiky.

Podmínky si někdejší dlouholetý šéf sociální demokracie a bývalý premiér stanovil tři. Expremiér by klid a pohodlí Vysočiny opustil, pokud by byla zavedena přímá volba prezidenta, pokud by se prohloubila ekonomická krize a pokud by vznikla po volbách velká koalice ODS a ČSSD. - čtěte Bude-li Česku ještě hůře, vrátím se, naznačil expremiér Zeman

Sdružení podle něj o jeho podmínkách diskutovalo a diskuse, která bude pokračovat, zřejmě vyvrcholí na jeho sjezdu 17. října.

Kdyby nová Zemanova strana vznikla, ať už do voleb nebo až po nich, měla by podle expremiéra přijít s novým tématem. Tím by mělo být rozšíření práv občanů, dodal Zeman. Mínil tím například posílení preferenčních hlasů při volbách tak, aby o pořadí kandidátů prakticky rozhodovali voliči.

Stačí podle něj, že jim strany na kandidátkách dodají čtyřicet lidí na výběr. Ostatní by ponechal na voličích.

Současné politické dění Zeman jako občan považuje za "šaškárnu" a "Kocourkov". Jako politik by zamítl programy obou nejsilnějších stran - ODS i ČSSD. Zavrhl návrhy ODS na daňové úlevy, vrátil by se k daňové progresi. Rovněž zavrhl takzvané šrotovné na automobily a 13. důchod, což navrhuje ČSSD.

Šrotovné je podle něj stejný nesmysl, jako kdyby on požadoval klozetovné, protože mu právě montují nový rozhodně ekologičtější záchod.

Zeman: Politici Janotovy balíčky schválí

Expremiér Miloš Zeman se vyjádřil i ke krizovému rozpočtu. Je přesvědčen, že politické strany schválí rozpočet na příští rok i s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty. Tedy pokud neztratí soudnost.

Bývalý premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman uvedl, že by ani tak nevadilo rozpočtové provizorium při neschválení rozpočtu, ale to, že by Česká republika přišla o desítky miliard korun, kterými Evropská unie spolufinancuje některé projekty. "To by politiky smetlo, proto rozpočet přijmou," vysvětloval.

Premiéra Jana Fischera Zeman pochválil za snahu prosadit úsporná opatření.

Poukázal na to, že nyní jen dluhová služba činí 80 miliard korun, zatímco za jeho vlády to bylo 20 miliard. Jako premiér prý Zeman dbal na to, aby rozpočtový deficit po překonání hospodářských potíží klesal.

"V krizi rozpočet může být deficitní, připustil expremiér, při hospodářském růstu se mají naopak vytvářet rezervy a neplýtvat," zdůraznil.

Názor na příčiny toho, že poslanci ČSSD v úterý nepodpořili rozpuštění sněmovny, a tím neumožnili konání předčasných voleb, Zeman neřekl. Existují podle něj tři hypotézy, k nimž prý se nehlásí, aby nemohl být žalován.

Sdružení Přátelé Miloše Zemana vzniklo loni s cílem vrátit Zemana do vrcholné politiky. Expremiér, který odešel do důchodu po volbách v roce 2002 se o to ale už jednou pokusil. V lednu 2003 se s Václavem Klausem utkal o prezidentský úřad.

Přestože ho tehdy kandidovala sociální demokracie, velká část poslanců ČSSD pro něj nehlasovala. Zeman tehdy prohrál už v prvním kole. Ve svých memoárech později napsal, že je Klaus lepším prezidentem, než by byl on.

Přáli byste si návrat Miloše Zemana do vrcholové politiky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 30. září 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 7780
ANO
ANO 4746
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue