Fischerova vláda by měla dostat pevný mandát, shodli se Klaus s Paroubkem

  • 1508
Václav Klaus jednal na Hradě s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Vyslovil se pro volby v co nejbližším termínu. Když to nebude možné, měl by se posílit mandát Fischerovy vlády, řekl po schůzce. Ta byla reakcí na včerejší rozhodnutí sociálních demokratů zablokovat možnost předčasných voleb.

Prezident pozval i předsedu ODS Mirka Topolánka, ten ale dorazí o den později. V textové zprávě sdělil, že ve středu na Hrad dorazit nemůže. "Z důvodu návštěvy veletrhu v Brně jsme se dohodli na čtvrtku," uvedl.

Topolánek: Krizi nemají řešit jen tři lidé na Hradě

Podle předsedy ODS Mirka Topolánka by současnou politickou krizi neměli řešit s prezidentem Václavem Klausem jen předsedové dvou největších stran, ale širší spektrum zástupců politických stran. Původně byl na dnešek zvaný na Hrad, aby tam s prezidentem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem jednal. Schůzku odmítl a odjel do Brna, jak plánoval. Na Hrad prý půjde ve čtvrtek.
"Já takový formát odmítám z principu, to není žádná velkokoaliční dohoda," uvedl. Podle něj se musí na řešení
situace shodnout širší platforma "těch, kteří mají odpovědnost".

Paroubek přišel na Hrad na desátou hodinu, schůzka trvala šedesát minut.

Prezident se ČSSD zastal, podle něj může za chaos Ústavní soud. "Stav, který vznikl, je pro mne logickým vyústěním politického chaosu, který vznikl postupem Ústavního soudu," řekl prezident.

"Zásadním způsobem narušil podmínky pro veřejnou soutěž politických stran, zpochybnil právní jistotu a předvídatelnost dění na politické scéně. Důsledkem je destrukce zbytků důvěry mezi parlamentními stranami," dodal.

Prezident na schůzce s Paroubkem přislíbil, že bude hledat možnosti, jak hlubokou politickou krizi vyřešit volbami v jakémkoli "včasném termínu". Volby ale podmínil tím, že musí být jistota jejich nezpochybnění.

"Víceméně jsem se ztotožnil s výrokem pana předsedy Paroubka, který říká, že volby jen, bude-li naprostá jistota jejich následného nezpochybnění. To považuji za rozumný názor a rozumný postoj," prohlásil Klaus

Pokud by taková jistota nebyla, pak prezident považuje za zcela nutnou alespoň dohodu na pevném a jasném mandátu vlády premiéra Fischera.

"Dnešní vláda toto posílení mandátu potřebuje. Naše země si nemůže dovolit v situaci, kterou svým nezodpovědným rozhodnutím Ústavní soud vytvořil, aby byla ohrožena autorita a funkčnost ostatních ústavních orgánů a státních institucí," řekl Klaus.

Předseda křesťanských demokratů Cyril Svoboda s prezidentem ale nesouhlasí.

"Konstatuji, že Ústavní soud nenese odpovědnost za současnou politickou situaci. Naopak, správně sehrál roli strážce ústavnosti. V tuto chvíli není vůbec důležité, jak k této krizi došlo, ale jaká je z ní cesta ven," oponoval prezidentovi Svoboda v odpoledním prohlášení.

Krok ČSSD obhajoval dnes na Hradě sám předseda tím, že šlo o těžké rozhodnutí, ke kterému ale strana přistoupila na základě právních analýz. "Odmítli jsme jít do nejistoty," řekl.

Jsou ještě možné předčasné volby?

Jiří Paroubek a Václav Klaus se shodli, že předčasné volby by mohly být možné jen tehdy, pokud by je nemohl nikdo zpochybnit. Toho je možné docílit jen použitím původní verze ústavy. Ta zná ještě dosud nevyužitou možnost, jak k předčasným volbám dojít. Vláda by svoji důvěru spojila s některým zákonem. Když by nebyl tři měsíce projednán, Sněmovna je rozpuštěna a do dvou měsíců se musí vypsat volby. Nejdříve by tak byl možný únorový termín. Pozdější možný není, protože tři měsíce před skončením volebního období už Sněmovna nemůže být rozpuštěna.

Později na dotaz upřesnil, jak si představuje posílení mandátu vlády. Považuje za možné, aby někdy v budoucnu vláda spojila některý zákon s žádostí o důvěru, jak včera naznačil premiér Fischer. Není to ale podle něj nutnost.

Jeho osobní názor ale je, že stačí, když se strany, které vládu sestavily (ČSSD, ODS, SZ), dohodnou na jejím pokračování.

Hodinu po setkání s předsedou ČSSD se prezident na Hradě setkal i s ministrem financí Eduardem Janotou.

Právě před ním stojí největší úkol - prosadit rozpočet s co nejnižším schodkem. Janota navrhuje sadu opatření na snížení deficitu o 70 miliard korun. Pokud je neprosadí, bude podle něho schodek 230 miliard.

Na dnešní schůzku Paroubka s prezidentem reagovala i KDU-ČSL.

Křesťanští demokraté od prezidenta očekávají, že bude politicky nestranný a představí svůj plán na řešení krize, aby o něm mohli politici co nejdříve jednat.

"Předpokládám, že Václav Klaus jako zkušený politik a ekonom, rozumí podstatě problému a využije své odborné i politické autority k nalezení řešení," míní Svoboda.

Jednat bude i vedení ODS

Současnou situaci bude dnes řešit i vedení občanských demokratů. Straníci budou diskutovat budou zřejmě i o další podpoře kabinetu Jana Fischera.

Už v úterý šéf strany Mirek Topolánek oznámil, že by vláda měla spojit svou důvěru s hlasováním o balíčku úsporných opatření navrhovaných ministrem financí Eduardem Janotou.

Připravenost spojit další pokračování svého kabinetu se schválením úsporného balíčku dal v úterý najevo i Fischer.

Občanští demokraté se budou muset připravit na jednání o úsporných opatřeních s ČSSD, bez jejíž podpory se zřejmě balíček ve Sněmovně prosadit nepodaří. Mezi členy ODS ale panuje nechuť k takovým jednáním, když ČSSD mění názory a dohody ze dne na den.

Vedení ODS se dnes zřejmě bude zabývat také dopady Topolánkova rozhodnutí vzdát se poslaneckého mandátu. Tím šéf ODS reagoval na to, že se Sněmovna nedokázala rozpustit.

Jak Paroubek měnil názor

2. září 2009
"Volby by měly být v termínu 9. a 10. října. Pokud se termín posune, bude problémů mnohem víc. Hrozí rozpočtové provizorium."
(Řekl s tím, že státu už vznikly náklady na volby 130 milionů, o něž přijde.)

3. září 2009
"My jsme se jako lídři stran dohodli hledat řešení pro říjnový termín. Ta dohoda by měla přežít aspoň den. Jsem přesvědčen, že i naprostá většina občanů chce volit v tom termínu.
(Prohlásil na mítinku v Ostravě.)

10. září 2009
"Rozhodnutí Ústavního soudu odporuje článku 2 ústavy, že veškerá moc patří lidu. Pokud platí politické dohody, myslím, že volby se uskuteční 6. a 7. listopadu."
(Po zrušení říjnových voleb soudem.)

10. září 2009
"Doufám, že volby bude možné uskutečnit počátkem listopadu. Tipnul bych si, že ODS a TOP 09, zelení a lidovci udělají vše pro to, aby došlo k odkladu voleb na jaro."
(Paroubek na svém Facebooku.)

15. září 2009
"Jsme pro volby v řádném termínu. Není to poprvé, kdy sociální demokracie dává přednost zájmu republiky před zájmem stranickým."
(Paroubek včera ráno oznamoval, že jeho strana chce volby až příští rok.)

celý rozhovor s Jiřím Paroubkem si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video