VIDEO: Co se zanedbanou koupelnou, radí britské expertky na hygienu

  • 36
V koupelně nestačí jen čistit baterie, dlaždičky a vanu. Například pokud perete na nízké teploty, převalujete v pračce při každém praní spoustu špíny a bakterií. Čistit tedy potřebuje i pračka. A takových záludností je v koupelně víc.

Dynamické duo Kim Woodburn a Aggie MacKenzie vyzbrojeny párem gumových rukavic a radami cennými pro domácnosti odhalují v dokumentárním seriálu Máte doma uklizeno? tajemství nejšpinavějších domů v Anglii i v Americe

Pro někoho je úklid naprosto samozřejmou a triviální záležitostí, pro jiného znamená udržování pořádku a čistoty v domácnosti téměř celoživotní noční můru. A to může jít o vzdělané a zcela svéprávné lidi, do kterých byste to na první pohled neřekli ani náhodou.

Ukliďte si, dokud je čas

Proto byl zřejmě s takovým nadšením přijat britský seriál How clean is your house?, u nás donedávna vysílaný na TV Barandov jako Máte doma uklizeno? Expertky na hygienu, Kim Woodburn a Aggie MacKenzie, v něm odhalují tajemství špíny a nepořádku amerických a britských domácností. Hobby.cz pro vás od nich vybralo pár správných babských tipů, jak mít koupelnu jako z reklamy na čisticí prostředky.

Zanesená a špinavá pračka

Prádlo udržíte v čistotě jen s čistou pračkou. Proto byste ji každé tři měsíce měli zbavit špíny, bakterií a vodního kamene.

Pračka v každém případě vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud perete na nízké teploty, převalujete totiž v pračce spolu s prádlem špínu a bakterie. Těch pračku zbavíte, když nasypete do přihrádky na prášek odměrku krystalů sody na praní. Poté pračku zapněte na nejdelší a nejteplejší cyklus. Když pračka dopere, zapněte ji znovu. Tentokrát ale dejte do bubnu půl litru čistého octa, který vyčistí trubky od nánosů. Perte opět na nejdelší a nejteplejší cyklus. Pokud chcete pračku a tudíž i oblečení opravdu udržet v čistotě, provádějte tuto proceduru zhruba jednou za tři měsíce.

Ucpaná sprchová hlavice

Sprchovou hlavici byste měli čas od času zbavit vodního kamene

K vyčištění sprchové hlavice můžete použít buď speciální prostředek na vodní kámen, nebo si vyrobit vlastní roztok z domácích zdrojů. Připravíte ho ze směsi lihového octa a vody, v poměru jedna ku jedné. Do tohoto roztoku hlavici na pár hodin vložte, například do misky, a poté jen propláchněte čistou vodou. Případně roztok nalijte do pevného igelitového sáčku a hlavici do něj pevně zavažte. Můžete nechat působit i přes noc. V případě, že otvory po propláchnutí přesto zůstanou ucpané, můžete zkusit ještě kartáček s pastou a otvory dočistit špendlíkem.

Zanesené a zavápněné kohoutky

Zanešené kohoutky vyčistěte zubní pastou a vyleštěte hadříkem či houbičkou

K čištění zanesených kohoutků můžete použít starý zubní kartáček a zubní pastu. Páky jen vydrhněte a poté vyleštěte hadříkem či houbičkou. Pozor, zubní pastu nesmíte používat na zlato či mosaz.

Na zavápněné kohoutky je zase nejlepší ocet nebo citrónová šťáva. Tu na baterii nastříkejte nejlépe z rozprašovače, ocet naneste tak, že do něj namočte vatový tampon a potom jím baterii omotejte. Na povrchy citlivé na poškrábání použijte raději citrónovou šťávu než ocet.

Špinavá vana či sprchový kout

Když chcete vyčistit zanesený okraj vany či umyvadla, postačí vám jedlá soda a saponát. Smíchejte je a vznikne pasta, kterou potom vanu vydrhnete. K tomu použijte plastovou drátěnku, která bude k vaně šetrná a nepoškrábe ji. Nakonec vanu utřete vlhkým hadříkem.

Na zanesený okraj vany platí kašička namíchaná z jedlé sody a saponátu

Na zanesené spáry zase zabírá pasta z prášku do pečiva a vody. Na žluté skvrny na vaně použijte citrónovou šťávu. Skvrny od rzi pustí nejlépe, když smícháte boraxovou pastu s octem.

Stěny sprchového koutu zanesené od mýdla či vody skvěle vyčistíte octem, který napůl zředíte s vodou. Na stěny sprchového koutu ho můžete nastříkat pomocí rozprašovače nebo nanést hadrem. K vyleštění vám poslouží papírové utěrky nebo noviny.

Pokud vás trápí špinavý a flekatý sprchový závěs, můžete ho vyprat v pračce s přidáním octa, na nejšetrnější program. Vyperte ho se starými froté ručníky, které ho svým hrubým povrchem odrhnou.

Dlaždičky se nejlépe drhnou po koupeli či sprchování, kdy jsou napařené a špína jde snadněji odstranit

Na čištění zavápněných koupelnových obkladů a dlaždiček se výborně hodí ocet nebo rozpůlený citron, zkusit můžete i zkyslé mléko nebo sůl. Nejlepší čas na jejich čištění je vždy po koupeli nebo sprchování, kdy jsou dlaždičky napařené a špína jde snadněji odstranit.

Máte doma uklizeno?

Šokující záběry z britských a amerických domácností, kde nezvládají každodenní běžný úklid, nemohou nechat nikoho chladným. Je z nich evidentní, jak mohou nepořádek a špína komukoliv natolik přerůst přes hlavu, že obyvatelé takové domácnosti pak žijí doslova na smetišti. Dvě expertky na hygienu jim pak před zraky diváků odhalují, kde je v jejich zanedbané domácnosti zakopaný pes.

Dynamické duo Kim Woodburn a Aggie MacKenzie vyzbrojeny párem gumových rukavic a radami cennými pro domácnosti odhalují v dokumentárním seriálu Máte doma uklizeno? tajemství nejšpinavějších domů v Anglii i v Americe "Záběry ze špinavých a zanedbaných domácností jsou velmi odpuzující a asi proto i výchovné," pochvaluje si Eva Veselá z Liberce, maminka pubertální dcery. A dodává: "Dcera si najednou začala v pokoji podstatně více uklízet a používá k tomu řadu domácích čisticích prostředků, které často neznám ani já. A to se se starám o vlastní domácnost skoro dvacet let."