Miroslav Kalousek (TOP 09) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Na rozpuštění Sněmovny nebyly hlasy, poslanci schůzi odpískali

  • 1085
Poslanci šli dnes do práce s tím, že si odhlasují vlastní rozpuštění. Nakonec vše dopadlo úplně jinak. ČSSD otočila a návrh se rozhodla nepodpořit. Hlasování se nedostalo ani na pořad schůze, proto poslanci neschválili ani původní program a rozešli se domů. Volby budou příští rok.

Podrobná oN-LINE REPORTÁŽ

Dnešní dění minutu po minutě

Sněmovna zasedla krátce po čtrnácté hodině, ale jednala jen několik minut. Bod o rozpuštění Sněmovny, který poslanci původně plánovali zařadit na program, nenašel podporu ani nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Zvedlo pro něj ruku jen 83 zákonodárců.

Pro rozpuštění Sněmovny bylo přitom potřeba ústavní většiny, tedy minimálně 120 hlasů.

Zařazení tohoto hlasování bylo součástí dohod politických stran, jak na základě páteční změny ústavy vyvolat předčasné volby na začátku listopadu. Jiří Paroubek dnes ale překvapivě oznámil, že rozpuštění Sněmovny nepodpoří. - čtěte ČSSD otočila, volby chce až v červnu

Komentář politologa pro iDNES.cz

Paroubek brzdí mašinu, píše Josef Mlejnek mladší

Od té chvíle bylo jasné, že k rozpuštění Sněmovny nedojde a listopadové volby nebudou. Přáli si je pouze poslanci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

K ČSSD se naopak přidali zelení a nezařazení poslanci. Myšlenku předčasných voleb pak definitivně pohřbili komunisté, kteří oznámili, že se zdrží.

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

"Necítíme odpovědnost, abychom prosadili návrh usnesení, kterým by Poslanecké sněmovna žádala prezidenta republiky o rozpuštění. Klub se také při případném hlasování zdrží," oznámil novinářům předseda KSČM Vojtěch Filip. Odkazoval se na to, že komunisté nepodpořili ani páteční změnu ústavy. 

Blogeři: je to Ein Kessel Buntes

Když bylo jasné, že návrh na rozpuštění Sněmovny nebude na programu, poslanci se vzbouřili a odmítli si odhlasovat původní program schůze, který obsahoval pouze jeden bod. Pro schválení programu hlasovalo jen osm poslanců. Zákonodárci se tak rozešli domů.

Jediným vystoupením tak bylo oznámení předsedy ODS Mirka Topolánka, že se vzdává mandátu, jak už dříve ohlásil. - více o Topolánkově gestu zde

Co by bylo kdyby

Nyní se dá pouze spekulovat, jak by se situace vyvíjela, kdyby strany dodržely páteční dohodu a Sněmovnu rozpustily. ČSSD se dnes bránila tím, že se bála další stížnosti.

Poslanec Miloš Melčák ale dnes uvedl, že se už včera rozhodl další stížnost nepodávat. "Nechci oddalovat předčasné volby, neboť okamžitá ochota rozhodujících politických stran narychlo se zbavit mandátů svědčí o tom, že dnešní Sněmovna není schopna zemi nic dát," řekl Melčák ještě před zahájením Sněmovny. ČSSD se tak bála zbytečně.

Naopak Juraj Raninec po skončení schůze České televizi tvrdil, že se k podání stížnosti chystal.

Volby nejpozději v květnu

Volby do Poslanecké sněmovny musejí být nejpozději 28. a 29. května příštího roku. Ukládá to ústava, podle níž se musejí konat během měsíce před skončením volebního období. To v případě současné Sněmovny skončí ve čtvrtek 3. června 2010. Nejzazším termínem pro volby je tak konec května vzhledem k tomu, že volebními dny jsou pátek a sobota.

"Volby do obou komor se konají ve lhůtě počínající třicátým dnem před uplynutím volebního období a končící dnem jeho uplynutí," uvádí ústava.

Volby v řádném termínu by se tak mohly konat nejdříve 7. a 8. května.

zdroj: ČTK

Vlček už plánuje další schůzi Sněmovny

Poslanci začnou projednávat další zákony pravděpodobně 29. září. Ještě tento týden ve čtvrtek se podle šéfa dolní komory Miloslava Vlčka sejde organizační výbor, který navrhne, co by poslanci měli projednat.

"Musím dodržovat lhůty, které mám předepsané, poslanci musí o schůzi vědět nejméně pět dní předem. Poslanci budou mít v návrhu programu všechny body, které čekají na projednání. Je jich asi 220," citovala Vlčka ČTK. Z toho zákonů je přibližně 150.

Poslanci by mohli projednat i balíček úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty. Návrh rozpočtu na rok 2010 by vláda měla Sněmovně poslat nejpozději 30. září.

Koho považujete za hlavního viníka zmatků kolem voleb do Sněmovny?

celkem hlasů: 44386

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. září 2009. Anketa je uzavřena.

ČSSD
ČSSD 38250
Melčáka
Melčáka 3130
někoho jiného
někoho jiného 1524
Ústavní soud
Ústavní soud 1482

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue