ČSSD otočila, volby chce až v červnu

  • 2489
Poslanci ČSSD dnes nepodpoří návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Jsou pro řádný termín voleb v červnu 2010, řekl předseda Jiří Paroubek. K zablokování chystaného rozpuštění Sněmovny potřebuje dalších deset hlasů. Jisté má už čtyři hlasy zelených i některé nezařazené poslance.

ON-LINE REPORTÁŽ

Dění ve Sněmovně minutu po minutě

Předseda ČSSD vyzval ostatní strany k jednání o státním rozpočtu na příští rok. Sociální demokraté o něm chtějí jednat i s vládou premiéra Jana Fischera.

ČSSD se obává dalšího napadení případných předčasných voleb u Ústavního soudu. "Česká republika potřebuje nyní stabilní vládu více než kdy jindy a vláda Jana Fischera tuto odpovědnost musí převzít. Musíme schválit státní rozpočet, a k tomu potřebujeme fungující Poslaneckou sněmovnu. Musíme zachovat důvěru občanů ve fungující stát, v jeho instituce i představitele," tvrdí ČSSD ve svém prohlášení.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vysvětlil, že k tomuto rozhodnutí sociální demokraté dospěli poté, co si přečetli stanovisko ústavního soudce Ústavního soudu Jana Musila, že nyní zvolený postup by po případných předčasných volbách ústavní stížností mohl zpochybnit každý volič.

Postup sociální demokracie je podle předsedy Paroubka rozhodnutím poslaneckého klubu, politického grémia ČSSD, souhlasili s ním prý i krajští hejtmani.

LUBOMÍR ZAORÁLEK ON-LINE

O rozhodnutí ČSSD nepodpořit předčasné volby od 11 hodin debatoval místopředseda Lubomír Zaorálek

Bez sociálních demokratů přitom má rozpuštění Sněmovny jen malou šanci - poslanci a senátoři totiž v pátek prosadili takovou změnu ústavy, která k podobnému kroku požaduje ústavní většinu, tedy 120 hlasů.

Rozpustí si poslanci Sněmovnu?

Na rozpuštění Sněmovny (pokud tento bod vůbec někdo odpoledne navrhne) je potřeba 120 hlasů poslanců.

Sněmovna jich má bez ČSSD, která návrh nepodpoří, ještě 129.

ODS (78 poslanců) byla dosud pro, po obratu sociálních demokratů chce dál usilovat o zařazení návrhu na rozpuštění do programu Sněmovny.

Zástupci TOP 09 (6 poslanců) budou hlasovat pro rozpuštění.

KDU-ČSL (6 poslanců) rozpuštění podpoří.

Také KSČM (26 poslanců) bude o dalším postupu jednat.

SZ (4 poslanci) bude proti, jak řekla už dříve.

Ve Sněmovně je ještě 8 nezařazených poslanců, z nich čtyři minulý pátek nepodpořili novelu ústavy. Mezi nimi i Miloš Melčák, který napadl říjnový termín předčasných voleb a bývalý člen ODS Juraj Raninec, který pohrozil, že možná napadne dnes schvalovaný zákon o rozpuštění Sněmovny.

Kromě socialistů mají s rozpuštěním Sněmovny problém i další poslanci. Pokud se k 71 poslancům sociální demokracie přidá ještě desítka dalších zákonodárců, předčasné volby nebudou.

Pro rozpuštění Sněmovny se zatím chystají hlasovat jen občanští demokraté, poslanci TOP 09 a lidovci. Nyní ale není jasné, zda nějaké hlasování o rozpuštění Sněmovny bude. 

"Nevím, jestli má Paroubek už teď nějakou podporu, pokud by to nemělo žádnou šanci na prosazení, tak asi nemá význam hlasovat, ale to předbíhám," řekla iDNES.cz místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Čtyři zelení už totiž oznámili, že se připojí k ČSSD. "Říkali jsme to už v pátek s tím, že novela je riziková a opět ústavně napadnutelná. Nabízeli jsme alternativní řešení - tedy hlasování o důvěře vlády a její tříměsíční neusnesení. Touto cestou by došlo k rozpuštění vlády, k předčasným volbám a zároveň bychom mohli schválit rozpočet," uvedl úřadující předseda Ondřej Liška.

Zelení už v pátek hlasovali proti novele ústavy, stejně jako čtyři nezařazení poslanci. Mezi nimi například Juraj Raninec, který už v pátek změnu ústavy kritizoval.

"Já určitě vítám to, že ČSSD akceptovala návrhy právních odborníků, kteří říkají, že postup Poslanecké sněmovny by mohl být znovu napadnut u Ústavního soudu. Já osobně jsem byl na to připraven, protože moji advokáti mi říkali jednoznačně, že ten postup by mohl být u Ústavního soudu úspěšný," komentoval nezařazený poslanec pro iDNES.cz současnou situaci.

Blogeři: Je to Ein Kessel Buntes

Pro odklad voleb budou zřejmě i další jeho nezařazení kolegové, kteří nemají šanci se znovu do Sněmovny dostat - tedy poslanci Tlustý, Schwippel, Jakubková či Snítilý, samozřejmě i Miloš Melčák.

"Velmi pravděpodobně nebudu hlasovat pro rozpuštění Sněmovny," řekl například Schwippel.

Ostatní strany jsou zaskočené

Postoj sociálních demokratů nehlasovat o rozpuštění Sněmovny představitele ostatních parlamentních stran překvapil. O dalším postupu před začátkem schůze nyní jednají.

"Vezmeme to jako informaci pro jednání klubu, který se sejde v poledne," komentoval pro iDNES.cz rozhodnutí sociální demokracie předseda KSČM Vojtěch Filip.

ČSSD tak v podstatě zlikvidovala dosavadní dohody mezi stranami, které poté, co na základě rozhodnutí Ústavního soudu padly předčasné volby 6. a 7. října, narychlo změnily ústavu a doufaly v předčasné volby na počátku listopadu.

"Moje stanovisko je takové, že Jiří Paroubek opravdu dál pokračuje v ničivém díle, které započal v březnu, kdy svrhl vládu, protože všechno spělo k předčasným volbám a on se na nich aktivně podílel. Tento krok, který je pro mě úplně nepochopitelný, posouvá krizi do června a myslím si, že to není dobré řešení," řekla iDNES.cz Miroslava Němcová z ODS.

Předseda strany Mirek Topolánek tvrdě zkritizoval rozhodnutí Jiřího Paroubka. Vyzval vládu, aby předložila protikrizový rozpočet. Když s ním získá důvěru, může vládnout do června, tlumočil stanovisko ODS. - čtěte Topolánek pohrozil složením mandátu, pokud Sněmovna neskončí

KDU-ČSL bude hlasovat pro rozpuštění

"Nás to samozřejmě překvapilo, protože to byla sociální demokracie, která tlačila na to, aby se volby konaly co nejdříve. Myslím si, že bychom to měli dotáhnout dokonce. Sociální demokracie to vzdala předčasně poté, co tuto situaci rozpoutala," řekla iDNES.cz místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Později lidovci na tiskovém brífingu oznámili, že pro rozpuštění budou hlasovat. "Ti, co hlasovali pro změnu ústavy, budou hlasovat i dnes pro rozpuštění Sněmovny. Jsme pro ukončí krize," uvedl předseda Cyril Svoboda. Paroubkovo rozhodnutí označil za vrchol cynismu. "Jiří Paroubek destabilizuje zemi a způsobuje hospodářské ztráty," doplnil.

"Pan Paroubek otočil o 180 procent. TOP 09 to pokládá za mimořádně nezodpovědný krok, kterým ČSSD opakovaně upřednostňuje partikulární zájmy na účet České republiky," kritizoval socialisty Miroslav Kalousek z TOP 09.

"TOP 09 dodrží své dohody a své stanovisko a bude hlasovat pro rozpuštění, byť se domnívám, že k tomu nebude dostatek hlasů," dodal.

Přáli byste si předčasné volby na podzim, nebo řádné v červnu příštího roku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 29. září 2009. Anketa je uzavřena.

předčasné volby
předčasné volby 7633

volby v červnu
volby v červnu 3441

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video