PŘEHLEDNĚ: Jak soudci vzali politikům volby a co za to slyšeli

  • 676
Ústavní soud vyhověl poslanci Melčákovi a zrušil předčasné volby. Vysloužil si tak kritiku od politiků. Ti zároveň tvrdí, že mají plán, jak volby uspořádat co nejdříve. Přečtěte si, co vše se dnes v Brně dělo a co se bude dít v příštích dnech.

Plénum ústavních soudců vyneslo průlomové rozhodnutí. Poprvé v historii - a přesně v den 16. výročí svého vzniku - zrušil soud ústavní zákon. Podle kritiků přitom o ústavních zákonech vůbec rozhodovat nesmí. 

ON-LINE REPORTÁŽ IDNES.CZ

Jednání Ústavního soudu minutu po minutě

Soud ale rozhodl, že předčasné rozpuštění Sněmovny, které si před časem poslanci odhlasovali, bylo neústavní, a zrušil ho. Zbavil zároveň platnosti prezidentem ohlášený termín předčasných voleb. Ty se tak 9. a 10. října neuskuteční.

"Já myslím, že tady nejde o to, že jednotlivec může být vítěz. Jde o to, že Ústavní soud dostál své povinnosti a stal se ústavní pojistkou a pojistkou demokracie v naší zemi," radoval se ve vysílání Radiožurnálu poslanec Melčák, který ale dnes u soudu nepronesl jediné slovo.

Vynesení nálezu předcházelo dopolední jednání soudu, při kterém byl naopak hlavním řečníkem místopředseda Lubomír Zaorálek z ČSSD. Ten obhajoval postup politiků, kteří rozpuštěním Sněmovny chtěli vyřešit politickou krizi.

ODS později Zaorálka napadla, že svou roli před soudem nezvládl a argumentoval spíš stranicky než jako zástupce celé dolní komory.

Nález Ústavního soudu komentovali dnes politici mírněji než před časem - jako by se situací počítali. Vesměs tvrdili, že rozhodnutí respektují a že se pokusí odhlasovat trvalou změnu ústavy, aby volby mohly být alespoň na začátku listopadu.

Nejostřeji se tak proti verdiktu ohradil prezident Klaus, který jej označil za prohlubování politické krize. Naznačil také, že je čas zamyslet se nad rolí ústavních soudců. Prezidentovi dlouhodobě vadí vzrůstající vliv soudů na úkor politiků, což v Brně kritizoval shodou okolností přesně před rokem.

Rozruch způsobil i fakt, že rozhodnutí soudu uniklo hodinu před oznámením do médií. Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský zmínil dvě možnosti vysvětlení. "Buď, a to bych byl velmi nerad, to uniklo od některého člena pléna soudu, nebo to bylo dedukcí. Právník dokáže odhadnout, jak soud rozhodne," řekl.

Rozhodnutí Ústavního soudu vzala na vědomí i Státní volební komise. Okamžitě pozastavila přípravu voleb. Zdržení může podle ministra vnitra Martina Peciny stát desítky milionů korun.

Iniciativu nyní převezmou politici. Mají už jen několik dní, aby přijali změnu ústavy, na základě které by prezident mohl vyhlásit volby tak, aby se konaly na začátku listopadu.

Ústavní novelu o rozpuštění Sněmovny by měla dolní komora schvalovat v pátek dopoledne. Tentýž den by se k ní vyjádřil i Senát, k okamžitému podpisu je připraven i prezident republiky.

"Volby jsou tedy odloženy, avšak demokracie zvítězila. Demokracie bez právního státu totiž není demokracií, ale vládou ulice či tyranií davu, před níž varují skoro všichni političtí myslitelé, Platonem a Aristotelem počínaje," uzavírá optimisticky své postřehy politolog Josef Mlejnek, který dění v Brně sledoval a pro iDNES.cz komentoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue