Pořadatelům Diamond Race se nelíbí zásah německé policie, podají stížnost

  • 56
Účastníci neoficiálního závodu luxusních vozů Diamond Race podají kvůli postupu německé policie, která jim zadržela auta, stížnost k bavorskému ministerstvu vnitra. Podle nich byl postup nezákonný.

"Ze strany příslušníků německé policie došlo k závažnému protizákonnému jednání, které znamenalo neoprávněné zásahy do ústavně zaručených práv a svobod občanů České republiky, nerespektovalo princip rovného zacházení s občany Evropské unie a porušilo i mezinárodní smlouvy v oblasti místní a věcné příslušnosti policejních orgánů," uvedl právní zástupce pořadatelů akce František Šejnost.

Doplnil, že u německých soudů také chtějí uplatňovat nároky na náhradu škod, jež jim údajně vznikly, a dají podnět českému ministerstvu zahraničí k zaslání protestní nóty.

Organizátoři tvrdí, že nepořádali závod, ale sportovně charitativní akci, která "vyjadřovala určitou formu společenské recese" a jejímž hlavním účelem prý byla přehlídka luxusních aut pro veřejnost.

Německé policii vyčítají hned několik věcí. Němci prý zastavili několik řidičů ještě na území České republiky a až poté je převáželi do Německa. Některé účastníky akce prý zadrželi na déle než 12 hodin, a to bez jídla, vody a základních hygienických potřeb. Neopatřili jim právníka a zpočátku prý ani tlumočníka, takže překládání z němčiny se musel ujmout jeden z přihlížejících diváků.

Pořadatelé kritizují Němce i za stanovení kauce 750 až 1000 eur (zhruba 19 až 25 tisíc korun), jejímž zaplacením policisté podmiňovali vydání zadržených aut. Poukazují na to, že policisté neprokázali jednotlivým majitelům vozů protiprávní jednání a vycházeli z viny kolektivní, kterou přitom německý právní řád vůbec nezná.

Účastníkům akce se nelíbí ani to, že policie prohledávala jejich hotelové pokoje a otevřela tam i trezory. Upozorňují, že německé právo tento postup dovoluje pouze v případě vážného podezření ze spáchání závažných trestných činů.

Čeští policisté na rozdíl od svých německých kolegů proti účastníkům Diamond Race nijak razantně nezasáhli, za což si vysloužili kritiku médií.

Česká policie závodu nebránila

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil oznámil až dva dny po nedělním ukončení akce, že policie dá podnět ministerstvu dopravy, aby se závodem zpětně zabývalo. Ministerstvo bude zkoumat, zda účastníci neporušili zákon o neoprávněném zvláštním užívání komunikace. Za to by jim hrozila až půlmilionová pokuta.

Po čtvrtečním startu akce česká policie tvrdila, že neměla zákonné prostředky, aby závod zastavila. Zákon, který by jí to umožnil, prý závodníci neporušili. Policie si také stěžovala, že organizátor akce s ní nekomunikoval a neřekl jí trasu závodu. Proto prý byly rychlé policejní vozy připraveny na všech hlavních výjezdech z metropole a nemohly se soustředit na reálnou trasu aut.

O zastavení akce tak ve čtvrtek rozhodla až hornofalcká regionální vláda v Řeznu. Na základě toho, že auta měla startovní čísla, ji vyhodnotila jako nelegální závod a nařídila policii jízdu ukončit. Policisté v Německu tak už v minulosti učinili několikrát i při jiných obdobných závodech. Podle německých úřadů tyto akce nemají místo v běžném provozu na veřejných silnicích.

,

Nejlepší videa na Revue