Fotbalisté soupeře smetli, Baroš dal čtyři góly: Česko - San Marino 7:0

• 775
Mnozí čekali vyšší vítězství, ale i tak lze české fotbalisty pochválit za sedm branek do sítě San Marina. Česko v kvalifikačním duelu v Uherském Hradišti zvítězilo 7:0. Hrdinou zápasu se stal autor čtyř gólů Baroš, po dlouhé době hrál Rosický.

Po večerních zápasech a vítězství Slovenska v Severním Irsku už je jasné, že čeští fotbalisté definitivně ztratili šanci na první místo ve skupině a tím i přímý postup na mistrovství. Druhá pozice, z níž se jde do baráže, patří Slovincům, kteří doma porazili Polsko.

Český tým na ni ztrácí dva body. Pokud Slovinci vyhrají na Slovensku a pak v závěrečném utkání zvítězí v San Marinu, Češi se na šampionát nedostanou. Tým Ivana Haška hraje ještě doma s Polskem a se Severním Irskem.

6. San Marino 9 0 0 9 1:44 0

O pořadí týmů při rovnosti bodů rozhoduje skóre, proto Česko potřebovalo dát outsiderovi co nejvíc branek. Dařilo se především Barošovi, který už v první půli zaznamenal čistý hattrick, po přestávce přidal čtvrtý gól. A nejspíš by dal i pátý, kdyby mu Svěrkoš v poslední minutě přenechal penaltu.

Baroš (38 gólů) se v historickém pořadí střelců dostal na druhou pozici před Antonína Puče (35) a před ním už je jen Jan Koller (55).

Gól Tomáše Necida v zápasu se San Marinem. (9. září 2009)

Kdyby Svěrkoš kolegu Baroše na penaltu pustil a on ji proměnil, stal by se Baroš s pěti góly absolutním rekordmanem v počtu vstřelených branek v mezistátním utkání. V české i československé historii...

"Ne všechny akce byly kvalitní, ale hráče chválím, že až do poslední minuty se snažili dát co nejvíc branek," řekl kouč Ivan Hašek.

Trenér navíc připravil velký návrat pro záložníka Rosického, jenž v soutěžním zápase nastoupil poprvé od ledna 2008. Dále čtěte: Rosický už zase hrál za reprezentaci. Proti San Marinu zvládl 56 minut.

Čtyřgóloví střelci

v reprezentační historii

Jan Vaník: Jugoslávie 6:1 přátelsky (1921)
Josef Silný: Jugoslávie 6:2 přátelsky (1926)
František Kloz: Maďarsko 5:2 Mezinárodní pohár (1936)
Josef Bican: Rumunsko 6:2 Pohár Malé dohody (1938)
Jiří Feureisl: Švýcarsko 6:1 Mezinárodní pohár (1956)
Jan Koller: Makedonie 6:1 kvalifikace MS (2005)
Milan Baroš: San Marino 7:0 kvalifikace MS (2009)

Haškův tým se šesti změnami v sestavě proti sobotnímu remízovému duelu na Slovensku začal proti outsiderovi přesně tak, jak sliboval.

V útočně laděném rozestavení 4-3-3 předváděli Češi v záloze už s Rosickým rychlé kombinace, narážečky, přímočaře chodili k soupeřově šestnáctce. Tam ale buď naráželi na soustředěnou obranu, nebo jim nevycházela finální přihrávka.

Hosté jen tu a tam překročili půlicí čáru a gólmana Čecha neohrožovali ani v náznacích.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

To před brankářem Simoncinim bylo rušno v jednom kuse, ale k úspěšnému zakončení pokaždé chyběl krůček. Tři střely Rosického, Baroše a Svěrkoše gólman vyrazil, jiné pokusy šly vedle.

Česko: záložník Tomáš Rosický

Blizoučko ke skórování měl v 18. minutě po Hubníkově průniku Baroš, ale míč mu v ideální gólové pozici nesedl.

Uběhla téměř půlhodina, hrálo se jen na polovině San Marina a na ukazateli skóre stále svítilo 0:0.

Právě Baroš však předchozí zaváhání napravil. Ve 28. minutě dostal míč z hloubi pole do pravého křídla, v letu obešel protihráče a přízemní střelou podle vyběhnuvšího brankáře skóre zápasu otevřel.

To už hrál Svěrkoš po soupeřově úderu loktem se zafačovanou hlavou, přičemž obvazem na čele mu prosakovala krev...

Známkujte fotbalisty

Hodnoťte jejich výkony proti San Marinu

Jasná převaha českého týmu pokračovala, ochozy si žádaly další góly, ale ty při vší snaze nepřicházely.

Až těsně před přestávkou si ve vápně skvostně zpracoval táhlý centr Baroš, nenechal se odstavit a zvýšil na 2:0.

A už v nastaveném čase opět Baroš rozjásal vyprodané hlediště gólem z penalty, když předvedl vzorový panenkovský "vršovický dloubák"!

Fanoušci českého týmu

Scénář z prvního poločasu platil i po pauze.

Začal legračním gólem Svěrkoše, při jehož tečované střele předvedl dezorientovaný brankář Simoncini zvláštní taneční etudu a za míčem se vrhl až do sítě.

Na české straně nájezd stíhal nájezd, hosté sveřepě bránili, odkopávali a faulovali, což odnesl do krvava naraženým nosem opět Svěrkoš. Zůstal ležet, ale po ošetření v zápase pokračoval.

Se střídáním už musel kouč Hašek šetřit, protože do druhé půle vyběhl Pudil místo Kadlece a v 56. minutě za bouřlivých ovací hřiště opustil Rosický. Do hry šel Jarolím.

Rodily se další šance, něco pochytal gólman, některé pokusy směřovaly těsně vedle, jako třeba nádherná Barošova hlavička. Ujala se až dorážka nebezpečné Pudilovy střely, míč do sítě nasměroval kdo jiný než znamenitý Baroš, který byl opravdu k neudržení.

Česko: útočník Milan Baroš se raduje ze vstřeleného gólu

Hosté pak zahrozili Selvovým přímým kopem těsně nad, což bylo za celý zápas jediné, čím se blýskli. Na hřiště potom přišel Štajner místo Grygery, nápor domácích pokračoval, jenže hostující hráči sáhli ke svému osvědčenému receptu, jak se dostat z úzkých.

Začali polehávat, když dorazila nosítka, "mrtvý" hráč zázračně ožil. Právě na tento kousek doplatil Bacciocchi druhou žlutou kartou a vyloučením.

Vzápětí měli Češi dvě jasné šance, ale míč do branky neusměrnili.

Pět minut před koncem se ale Necid, jenž byl u několika nedotažených akcí, dočkal. Nádherně naskočil na Hübschmanův centr a hlavou dal na 6:0.

Sedmá trefa byla na spadnutí, ale Svěrkoš neproměnil ani penaltu, když k ní nepustil Baroše... Nakonec však hrubku napravil, když se v páté minutě nastavení trefil z hranice pokutového území.