Kalousek: Jsem rád, že TOP 09 nejde do voleb s ODS

  • 384
Miroslav Kalousek si pohrával s myšlenkou na předvolební koalici s Mirkem Topolánkem, teď je ale rád, že TOP 09 kandiduje sama. Nemáme populistický program jako ODS, chlubí se. V rozhovoru mimo jiné vysvětluje, kde berou na kampaň a jak by se státu vyplatil jejich nápad odepisovat si z daní náklady na pomocnici v domácnosti.

Má česká společnost vnímat založení TOP 09 - a teď se neuražte - jako záchranu Mirka Kalouska v české politice? Protože řekněme si to na rovinu, když jste prohrál svůj zápas v KDU-ČSL, nic jiného než zkusit se vrátit s novou stranou vám nezbývalo.
Opravdu si myslíte, že desetiprocentní podpora veřejnosti by byla proto, že někdo chce zachránit Kalouska v politice? To je naprosto hloupá a paranoidní otázka.

Kampaň stavíte hodně na panu senátorovi Schwarzenbergovi...
...přesto si dovolím zdůraznit, že nejsme stranou jednoho muže, prezentujeme se jako tým. A na rozdíl od všech ostatních parlamentních stran nemusíme mít obavu nabídnout voličům svého lídra.

Ale neschováváte se tím za pana senátora, který je velmi populární, kdežto vy máte své staré kauzy?
Poslední měření popularity, pokud vím, přisoudilo panu senátorovi druhé místo a mně čtvrté. Já sice tyto ankety neberu příliš vážně, ale zdá se vám ten rozdíl příliš dramatický?

Uvažovali jsme o předvolební koalici s ODS

Je pravda, že projekt TOP 09 je starý už šest let a že souvisel s vaším ovládnutím KDU-ČSL v roce 2006? Ale tehdy vám to nevyšlo, protože strana onu myšlenku odmítla.
Ne, ne, absolutně ne. O založení strany jsem začal uvažovat až v druhé polovině roku 2008, kdy jsme se začali scházet s celou řadou přátel, jak z aktivní politiky, tak mimo ni, a spíše jsme tak teoretizovali. Co tady bylo odjakživa, to byl sen Josefa Luxe, aby tu byla otevřená, zcela nekonfesní konzervativní strana postavená na křesťanských základech.

Já jsem po řadě let dospěl k názoru, že to nemůže být KDU-ČSL. Vzhledem - a to teď není kritika - ke skladbě její členské základny a k tradicím, na kterých lpí. A to bez ohledu na to, kdo bude zvolen jejím předsedou, zda Kalousek, Svoboda nebo Čunek. Jde o daleko hlubší problém, včetně toho, že v KDU-ČSL, byť se prezentuje jako strana nekonfesní, veliká část členské základny podléhá pokušení lustrovat vás, jak dobrý jste katolík.

Pan Topolánek ale říká, že takový projekt, který počítal s účastí ODS, je hotový od roku 2003...
Já myslím, že teď mluvíme každý o něčem jiném. Nemluvím nyní o projektu TOP 09, ale o úvaze předvolebních, nikoli povolebních koalic. Je zřejmé, že díky celkové medializaci společnosti a díky snaze některé informace velmi zjednodušovat dochází v předvolebním boji k velké bipolaritě. Voliči ani novináři nemají rádi příliš rozmanité spektrum - mají rádi černou a bílou, nejlépe personifikovaně. Volíš Losnu, nebo Mažňáka...

A do toho přicházíte vy s další stranou...
No já s tím bojuji... Fotbal se hraje na dvě brány, ne na tři nebo na čtyři. To jsem si uvědomoval už před těmi několika lety a proto jsem začal přemýšlet, například i s panem Topolánkem, že možná přichází doba, kdy se koalice nebudou dělat po volbách, ale už před volbami. Že se v zásadě vytvoří dva předvolební bloky - a v řadě zemí to už tak je, v Itálii už to tak funguje a není vyloučené, že to tady tak skončí. Proto v roce 2003, kdy jsem byl předsedou, jsem velmi vážně přemýšlel o modelu CDU-CSU. S ODS. Chtěl jsem, abychom o tom diskutovali. Moje strana to ale naprosto razantně odmítla. Mrzí mne, že to posunuli do polohy, že jsem chtěl sloučit KDU (s ODS, pozn. red.). To mne ani nenapadlo. CDU se taky nesloučila s CSU.

A když jsme se rozhodli založit TOP 09, tak jsme si samozřejmě s tou myšlenkou hráli. Ano, Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek chvíli přemýšleli o předvolební koalici ODS a TOP 09 a myslím, že jsme tomu byli oba nakloněni. Nicméně se ozval mimořádný bojový ryk z ODS, tak silný, že ta diskuse skončila dříve, než začala. Několik významných politiků se vyjádřilo, že to vůbec nepřipadá v úvahu, protože vůbec neví, co by z toho ODS měla.

Miroslav Kalousek (TOP09) a Mirek Topolánek (ODS)

Takže ani tajně, když už ne oficiálně, netvoříte tento pomyslný dvojblok?
To tak samozřejmě není. Já otevřeně přiznávám, že jsme o té myšlence mluvili a byli jsme tomu docela nakloněni. Nicméně v ODS zaznělo - my nestojíme o další lidi a další subjekty. Já jsem to respektoval, tak jsme šli svou cestou. A jsem tomu dnes velmi rád. Chápu, že ODS v cestě k volebnímu vítězství nemůže být úplně nepopulistická při lovu nerozhodnutých voličů. A jsem nesmírně hrdý, že TOP 09 má okázale nepopulistický program, což by v té předvolební koalici nešlo. Nicméně po volbách, pokud tomu bude volební aritmetika příznivá, je ODS logicky náš nejpřirozenější partner.

Podpořil vaše duo Václav Havel coby dobrý známý senátora Schwarzenberga? A stáli byste o to?
Pan prezident Havel nás nepodpořil, podporuje zelené. A my nemáme ve zvyku někoho žádat o podporu, ani by to nemělo smysl. Ať nás podpoří ten, pro koho jsme ideální alternativa. Pro pana Havla jsou ideální alternativa zelení a já to reflektuji. Takže těžko bude podporovat nás, když podporuje zelené.

Není to spíše tak, že zelené podporuje jen naoko a ve skutečnosti byl i on vtažen do příprav vaší strany? Protože podle mých informací došlo letos v dubnu a květnu k několika schůzkám v hotelu Hoffmeister, kterých se pan Havel účastnil vedle vás, pana Topolánka, Schwarzenberga a Bakaly.
To jsem slyšel taky. Ano, Schwarzenberg, Topolánek... Jsem si absolutně jist, že nic takového nebylo...

Ale pan exprezident mi potvrdil, že schůzky v Hoffmeisteru byly. Že tam byl s panem Schwarzenbergem a Bakalou...
Já jsem si absolutně jist, že jestli je něco mé dítě, pak je to TOP 09. Jsem si absolutně jist, že složení těch pánů, o kterých vy mluvíte, nikdy nemohlo projednávat vznik TOP 09.

Kdo má v TOP 09 větší vliv? Za vámi i panem senátorem přece stojí různé skupiny. Kdo tam přivedl více známých?
Ne známých. TOP 09 založil Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg. Pardon. Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek a dalších 19 členů přípravného výboru. Ten projekt má celou řadu podporovatelů a příznivců. A mezi ně nepatří pan prezident Havel, protože ten podporuje zelené.

Miroslav Kalousek

Každý z vás máte rozdílné politické prostředí, ze kterého pocházíte. Co vás tedy svedlo dohromady, když pominu nějaký dlouhodobý vztah přátelský?
On nebyl dlouhodobý, znali jsme se jen formálně, byť jsme sousedé. Začalo to až společným angažmá v Topolánkově vládě. Teprve tam jsme se poznali a oba s překvapením zjistili, že jsme vůči sobě trpěli nějakými předsudky a názory, které nebyly relevantní. Když jsme se poznali skutečně osobně, tak vznikl vztah velmi přátelského respektu, kterého si nesmírně vážím. Najednou jsme zjistili, že v té vládě máme často podobné vnímání světa než naše strany, které nás do ní poslaly.

A to není náhoda, že KDU o mně řekla, že jsem vynikající ministr financí, ale špatný pro KDU a že SZ řekla, že pan Schwarzenberg je dobrým ministrem zahraničí, ale špatným pro zelené. Pak už byla čistě jen otázka energie a manažerských schopností z těchto společných názorů vybudovat a nabídnout politickou alternativu odlišnou od těch stran, které nás vyslaly do vlády.

Háva ani Bakala nás nepodporují

Kolik, pane poslanče, dáváte přesně na kampaň? V Praze je vidět hodně vašich billboardů a plakátů. Mluvilo se o částce několik milionů, ale podle počtu ploch a inzerátů a hodnocení odborníků to vypadá na podstatně více.
Centrální rozpočtová kampaň nás vyšla na třicet milionů korun. Protože jsme strana, která vznikla v červnu, rozhodli jsme se ještě před začátkem oficiální kampaně voličům připomenout, že vůbec existujeme. Ta kampaň, o které se píše, že jsme oblepili republiku tvářemi Karla Schwarzenberga, stála opravdu jen několik milionů, protože byla v mrtvém čase, kdy nebyl žádný velký zájem o plakátovací plochy. Samozřejmě, že když by odborníci spočítali plné tržní ceny bez slev, tak je to mnohem více peněz. My jsme ale na naši kampaň chtěli velké slevy. A naši volební manažeři nekradou.

Pomohly vaše kontakty a vazby z doby vašeho působení na ministerstvu obrany při vzniku nové strany?
Z doby kdy jsem byl na ministerstvu obrany ne. Byl jsem docela příjemně překvapen, že se našla řada lidí, kteří říkali - vy říkáte dvanáct roků to samé a nám se to líbí.

Podporuje zbrojařská firma Omnipol nějakým způsobem TOP 09?
Ne.

Měl Richard Háva, šéf Omnipolu a váš známý, zájem podporovat stranu TOP 09?
Je obecně známo, že pan Háva je 20 let můj kamarád a není to chudý člověk. Tedy nebyl by to problém a on by to určitě rád udělal, ale protože jsme chtěli odfiltrovat některé spekulace, které by z toho logicky vzešly, tak jsme se rozhodli, že to neuděláme. Zrovna tak jako TOP 09 nepodporuje pan Bakala, byť se přátelí s Karlem Schwarzenbergem.

Tak chápu, že spojení zbrojařského magnáta se stranou by jí moc neprospělo, ale pan Bakala je přece něco jiného...
Jsme stranou, kde nabízíme program, vize, odvahu a profesionalitu, nikoli kandidátku ve formě podnikatelského záměru. A podpora od poměrně velké struktury v oblasti energetiky nebo jiného strategického odvětví by mohla takový dojem dělat. Nechceme být nikomu zavázáni do té míry, že bychom nemohli být svobodní k prosazování svého programu.

Miroslav Kalousek

Pociťujete stále důsledky parašutistické aféry?
Nevím, co je parašutistická aféra.

Smrt vojáka nebo vojáků, kteří skákali s nefunkčními padáky.
Pociťuji. Já jsem za to nikdy nebyl zodpovědný a s těmi lidmi, kteří veřejně říkali, že jsem za to zodpovědný byl, tak jsem v tomto případě - a to zejména kvůli svým dětem - skutečně vedl řízení na ochranu osobnosti. Ti, kdo to tvrdili, byli odsouzeni za pomluvu.

Cítíte se za smrt toho vojáka zodpovědný? Cítíte se zodpovědný za smrt svého švagra pana Kašáka? A za smrt svého synovce Adama Kašáka?
Proboha, jak vás to mohlo napadnout? Ne, dobře. Tak mého švagra zavraždil jeho společník a můj synovec zemřel za tragických okolností. To mne mrzí, že nemohou v klidu spát, protože novináři vašeho typu kolem toho neustále konspirují. Kdyby to nebyli mí příbuzní, tak by klidně spali. Vzhledem k tomu, že to jsou mí příbuzní, tak novináři vašeho typu je nenechávají v klidu spát a ubližují pozůstalým tím, že to pořád zvedají, jako kdybych za to nějakým způsobem mohl. Je to veliká rodinná tragédie, ale můj podíl na tom je jen ten, že jsem byl jejich příbuzný. A co k tomu více říci, krom toho, že mi je na zvracení z vašich otázek. Proč bych za to měl cítit nějakou zodpovědnost?

Zaujal mne na vašem programu nápad nechat si odepsat náklady na služku z daní. Myslíte, že v současné době ekonomické krize to je aktuální téma?
Za prvé bych nepoužíval slovo služku. Zdravá ekonomika má ve službách nejvíce zaměstnanců. Slovo služka má trochu pejorativní nádech. Být zaměstnán ve službách není žádná ostuda. Upřímně řečeno nad některými vašimi otázkami mne napadá, že bych se raději cítil lépe, kdybych byl zaměstnán ve službách domácích prací než být na vašem místě redaktora, který klade tyto otázky.

Jsem naopak přesvědčen, že to opatření ekonomice prospěje. Dnes celá řada rodin využívá služeb někoho na hlídání a uklízení, není to ale evidováno ani daněno. My toto chceme převést do bílé ekonomiky. Chcete-li slyšet ostrá čísla, kdyby to využilo 200 tisíc rodin, tak to je aritmetický propad na straně příjmů tři miliardy, ale na straně odvodů a nelegálního zaměstnání se to bohatě vyrovná. Je to nabídka deseti tisíc pracovních míst.

Sebrat peníze Praze? Nesmysl

Co vlastně nabízíte Pražanům? Protože v Praze se snažíte uspět, v Praze máte nejvíce reklamy a také největší šanci zabodovat...
Pražanům nabízíme to samé, co nabízíme občanům v celé České republice. Mně se líbí, že zejména novináři krajských deníků kladou otázky, jako by se jednalo o volby do krajského zastupitelstva...

Podle průzkumů, které si strany nechávají dělat, ale lidi nejvíce zajímá, co bude s jejich městem... Zvláště v Praze.
To samozřejmě, ale my nechceme lidi mást. Toto jsou volby do Poslanecké sněmovny a my řešíme ve volbách do Poslanecké sněmovny celostátní témata. Od kandidátů TOP 09 neuslyšíte v kampani, že zajistíme pro tento kraj více peněz pro naše silnice, protože by se jednak tvrdilo něco, co je v kompetenci krajských zastupitelstev, za druhé by kandidát sliboval něco, vůči čemu bychom se chtěli postavit - že budou nájemnou hubou těch bratrstev kočičí pracky, které umějí sehnat prachy a něco z toho mít...

Ptám se proto, že pan Petr Gazdík, předseda hnutí Starostové a nezávislí, se kterým jste se spojil, prosazuje, aby Praha přišla o peníze. Metropole by tak reformou rozpočtového určení daní přišla až o 15 miliard. Přitom Praha a Středočeský kraj jsou na rozdíl od jiných krajů místem, kde vaše strana může uspět.
Jsem hluboce přesvědčen, že nemáte pravdu. Položím teď drzý dotaz - když jste se připravoval na náš rozhovor, přečetl jste si náš volební program? Kdybyste si tam o rozpočtovém určení něco přečetl, budete vědět, že o spravedlivém rozdělení prostředků mezi občany tam není ani půl slova, dokonce ty formulace vylučují, že bychom chtěli Praze v rámci nového zákona o rozpočtovém určení daní ubírat peníze. Víme, že Praha je hlavní město státu, že tady je soustředěno nejvíce úřadů a vysokých škol, památek a institucí, které slouží všem občanům a je tedy logické, aby v Praze byl největší příjem ve sdílení daní na hlavu. To nikdo nezpochybňuje.

Ale je to dlouhodobý názor pana Gazdíka. Takže on v tomto ohledu nedostane prostor, aby tento názor prezentoval v rámci vaší strany?
Já myslím, že jeho názor posouváte. Já jsem s ním jednal dva roky jako ministr financí a společně jsme dosáhli novely, která je v tomto oceňována, protože odstranila dvě největší diskriminace, které v tom původním návrhu byly. To znamená příliš velký rozdíl mezi tzv. nejchudším a tzv. nejbohatším městem, který se zmenšil ze zhruba šestinásobku na čtyřapůlnásobek. Ale především jsme upravili i nesmyslné jednorázové přechody, kdy dva občané v zásadě mohli rozhodnout o desítkách milionů rozdílů příjmů (tedy například rozdíl v příjmech města s 99 999 obyvateli a více než sto tisíci lidí, pozn. red.). To se změnilo a ta novela, na které jsme se starosty a s panem Gazdíkem pracovali poměrně dlouhou dobu, byla nakonec schválena celou Poslaneckou sněmovnou.

Pokud jste konzervativní strana, proč všichni vaši poslanci hlasovali pro antidiskriminační zákon, pro který by žádný opravdový konzervativec nemohl zvednout ruku? Vy jste tam, pravda, nebyl.
Ale zvedl bych ruku taky. Konzervativní neznamená, že zůstávám stát na místě a že jsem konzerva. Nežijeme na pustém ostrově. Sdílíme nějaké hodnoty se světem a s EU, kam patříme. A je nevysvětlitelné, proč by Česká republika odmítla schválit tu normu, když se k jejímu přijetí zavázala.

Třeba proto, že je zbytečná, protože už ve stávajících zákonech je obsaženo to, co chce zavádět.
Být konzervativním také znamená plnit sliby. Jestliže jsem slíbil, že takováto norma bude přijata, pak se snažím, aby přijata byla a nevymýšlím důvody, aby přijata nebyla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue