Tobruk je o krok blíž k evropským Oscarům, Lištičky si zase žádá Asie

  • 0
České filmy o sobě dávají hlasitě vědět. Válečné drama Václava Marhoula Tobruk doporučila Evropská filmová akademie do nejužšího výběru na nominace Evropských filmových cen 2009. Debut Miry Fornayové s názvem Lištičky, který má ve středu premiéru na festivalu v Benátkách, dostal pozvání na další významnou mezinárodní přehlídku do jihokorejského Pusanu.

Marhoulova nominace je úspěch, na který může být česká kinematografie skutečně pyšná. O evropskou obdobu Oscara se letos uchází 48 snímků z 25 zemí, z nichž mnohé jsou dílem slavných a renomovaných režisérů.

Konkurenci Tobruku tvoří například Boylův Milionář z chatrče, Rozervaná objetí od Pedra Almodóvara, Antikrist Larse von Triera či vítěz festivalu v Cannes Bílá stuha od Michaela Hanekeho. Český film z druhé světové války má ve svém sousedství i práce takových režisérů, jako jsou například Andrzej Wajda nebo Stephen Daldry.

"Mám obrovskou radost," přiznal scenárista a režisér Marhoul, za nímž dobrá zpráva o doporučení Evropskou akademií došla až do lesů v okolí Prostějova. "Dozvěděl jsem se to z hlasové schránky mobilu od jedné filmové kritičky," dodal. Do užšího výběru doporučených snímků přidala nezávislá komise odborníků 28 filmů k původním dvaceti, nominovaným filmovými akademiemi jednotlivých členských zemí EFA. V následujících týdnech bude 2 000 členů Evropské filmové akademie hlasovat o nominacích v jednotlivých kategoriích. Nominace budou zveřejněny na filmovém festivalu ve španělské Seville 7. listopadu.

Mezi členy EFA za Českou republiku, kteří se účastní konečného hlasování v rámci Evropy, jsou například režiséři Juraj Herz, Petr Zelenka, Juraj Jakubisko, Jiří Menzel, Filip Renč, kameraman Vladimír Smutný či producenti Pavel Strnad a Petr Vachler. Čestným členem je Miloš Forman.

z natáčení filmu Tobruk

Slavnostní vyhlášení vítězů 22. ročníku proběhne 12. prosince 2009 v německém Bochumu.

Marhoulův snímek odehrávající se v roce 1941 v severoafrické poušti zaslalo na evropské klání jako reprezentanta českého filmu prezidium České filmové a televizní akademie (ČFTA). Vybralo ho z pětadvaceti snímků, které měly premiéru po 1. červenci 2008.

Film inspirovala kniha Stephana Cranea Rudý odznak odvahy a také skutečné osudy dobrovolníků československého praporu bránícího za 2. světové války na straně spojenců strategický libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy. Dílo, ověnčené devíti nominacemi na České lvy a třemi Českými lvy, se stalo zároveň poctou pro československé válečné veterány.

Asie chce Lištičky

Druhý zmíněný film, Lištičky, zase slaví úspěch ještě dřív, než se vůbec dostal do kin. Celovečerní debut scenáristky a režisérky Miry Fornayové vznikl v atypické česko-slovensko-irské koprodukci a v Benátkách soutěží v sekci prvních filmů Týden mezinárodní kritiky (24 International Film Critics' Week). -

Z filmu Lištičky

Tato sekce je součástí oficiálního programu přehlídky a je do ní každoročně vybráno maximálně sedm debutů z celého světa. Vítěz obdrží cenu Lev budoucnosti, známou také jako Cena Luigiho de Laurentiise.

Festival v jihokorejském Pusanu, kam Lištičky zamíří přímo z italských Benátek, běží od 8. do 16. října a český film zařadil do sekce World Cinema, prezentující nové zahraniční celovečerní filmy.

"MFF Pusan je pokládán za nejdůležitější festival pro evropské filmy v Asii. Je vstupní branou evropské kinematografie na asijský trh, neboť spojuje filmový festival s filmovým průmyslem," řekla mluvčí projektu Helena Hejčová. Upozornila, že v českých kinech se Lištičky objeví od 17. září.

V hlavních rolích dvou sester se v Lištičkách představí slovenské herečky Réka Derzsiová a Rita Bancziová. Další role ztvárnily české herečky Jitka Josková a Petra Nesvačilová, známá například ze Svátkova filmu Hodinu nevíš.

,