Spáleniště cisteren v Kunduzu, na něž v pátek zaútočily letouny NATO | foto: AP

Po náletu zemřelo až 70 civilistů, tvrdí nezávislá afghánská organizace

  • 228
Při pátečním náletu NATO na cisterny s palivem na severu Afghánistánu zemřelo 60 až 70 civilistů. Tvrdí to afghánská nevládní organizace Afghanistan Rights Monitor a podle Reuters jde o první nezávislý odhad počtu mrtvých mezi civilisty. Aliance slíbila, že okolnosti náletu vyšetří.

Organizace Afghanistan Rights Monitor (ARM) podložila svou zprávu desítkami rozhovorů s obyvateli místa incidentu v provincii Kunduz.

"Předběžné zprávy hovoří o šedesáti až sedmdesáti mrtvých civilistech," uvedla organizace, která sídlí v Kábulu. "I kdyby oběti byly stoupenci Talibanu, fakt, že většina z nich nebyla ozbrojena a nebyla ani zapojena do bojové činnosti, vylučuje ospravedlnění jejich hromadného zabití," dodala organizace.

Nálet se odehrál v pátek ráno na žádost německé jednotky. Letoun NATO zacílil na dvě cisterny s palivem, které unesli talibanci a uvázli s nimi v bahně řeky Kunduz. Podle svědectví místních povstalci vybízeli vesničany, aby pomohli s odčerpáním benzinu. V tu chvíli přišel nálet, který způsobil obrovskou explozi. - o útoku si přečtěte zde

Devatenáctiletý Rahmatullah utrpěl zranění při pátečním náletu NATO na konvoj cisteren.

Devatenáctiletý Rahmatullah utrpěl zranění při pátečním náletu NATO na konvoj cisteren

O celkovém počtu obětí a o podílu civilistů mezi nimi panují i přes novou zprávu ARM nejasnosti. Původní zprávy hovořily o celkem sedmdesáti až devadesáti mrtvých.

Guvernér provincie Kunduz Muhammad Umar později řekl, že obětí je 54, z toho šest civilistů. Americký deník The Washington Post zase o víkendu s odvoláním na experty NATO napsal, že zemřelo 125 lidí a civilistů mezi nimi byly asi dvě desítky.

Šéf mezinárodních sil v Afghánistánu, generál Stanley McChrystal, každopádně slíbil pečlivé vyšetření incidentu. Právě on přišel na jaře do země s novou strategií, podle níž mají cizí vojáci hlavně chránit obyčejné Afghánce a získávat si jejich sympatie. McChrystal se o víkendu vypravil přímo na místo neštěstí.

Nálet může vyústit ve vážný spor mezi Německem a USA

Páteční nálet může vyvolat ostré spory mezi Německém a Spojenými státy v rámci NATO. Zásah po krvavém incidentu totiž řídili právě němečtí velitelé, kteří tvrdili, že na místě byli radikálové, a ne civilisté.

Podle Američanů trvalo Němcům příliš dlouho, než se po náletu vydali na obhlídku místa. Napětí by mohl vyostřit i fakt, že němečtí vojáci v Afghánistánu už delší dobu čelí kritice, že se údajně vyhýbají bojovým střetům.

Německý ministr obrany Franc Jozef Jung se po náletu zastal rozhodnutí velitelů. "Letecký útok byl naprosto nutný," citoval jej v sobotu deník Bild. Jung také nejdřív prohlašoval, že při náletu zahynuli pouze členové Talibanu, nyní však připustil, že mezi obětmi byli i civilisté. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala k okamžitému vyšetření celé záležitosti.

Ještě do doby před několika měsíci byla provincie Kunduz poměrně klidná. V poslední době je však častým dějištěm útoků. Povstalci tam nabírají nové posily, které přicházejí z Tádžikistánu právě přes Kunduz.

Ukradené cisterny byly součástí konvoje se zásobami pro spojenecké síly v Afghánistánu. Bombardování kritizovaly i některé evropské země, ačkoliv Německo bránilo důstojníka, který letectvo o nálet požádal.

mapa Afghánistánu

mapa Afghánistánu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video