Zabavená auta opouštějí německá kasárna, policie chystá manévry

  • 1448
Německá policie večer vydávala v bavorském Weidenu účastníkům závodu Diamond Race jejich zabavená auta. Němečtí policisté jim je nejdřív nechtěli vydat, kolem půl osmé večer však začaly brány kasáren v bavorském Weidenu opouštět první vozy. Kolem deváté hodiny se do Česka vrátilo přibližně pět aut.

Z vojenského objektu vyjel po půl osmé večer stříbrný mercedes kupé a terénní BMW. Nikdo z přítomných však neby schopen říct, jestli byli za volantem účastníci závodu, nebo někdo jiný. Krátce po osmé hlásil fotograf MF DNES, že už odjelo pět vozů. O hodinu později také policie informovala, že na našem území je zpátky asi pět aut, která se účastnila závodu. 

Majitel každého zadrženého vozu dostal od bavorské policie tisícieurovou pokutu. Policejní ředitelství v bavorském Řezně předem avizovalo, že vlastníci dostanou vozy zpět až poté, co zaplatí stanovenou pokutu.

Majitelé zabavených vozidel čekali před kasárnami v německém Weidenu od odpoledne. Policie jim nechtěla vozy vydat. Stráž prý totiž nesměla vpustit do základny žádného civilistu. A důstojník, který by o věci mohl rozhodnout, měl dorazit až v pondělí.

Účastníkům závodu Diamond Race vydali v německém Weidenu jejich auta. Policie je vyprovodila k hranicím (6. září 2009)

Německá policie také odpoledne zakázala českým médiím, aby natáčela a fotila z veřejného prostranství směrem k vojenskému objektu. Zákaz se však nevztahuje na asi stovku přítomných přihlížejících občanů, popsal z místa fotograf MF DNES.

Postup policistů se nelíbí jednomu z účastníků nevydařeného závodu Jiřímu Chramosilovi. Když mu němečtí policisté zabavili auto, vrátil se zpět do Prahy a s jiným vozem pokračoval v závodu. "Budou následovat právní kroky," vzkázal.

Účastníkům závodu Diamond Race vydali v německém Weidenu jejich auta. Policie je pak vyprovodila k hranicím (6. září 2009)

Po vydání by mohli jezdci opouštět Weiden dvěma způsoby. Buď je policie nechá po jednom odjíždět s tím, že mezi jednotlivými automobily budou až desetiminutové rozestupy, Nebo doprovodí menší skupinky vozů až na hranice s Českem.

S německými policisty jsou v kontaktu čeští kolegové. "Spolupracujeme s nimi zejména na úrovni přenosu informací," řekla iDNES.cz mluvčí západočeské policie Pavla Soukupová. Němci předali české policii seznam zajištěných 31 vozidel.

Německá policie drží auta účastníků závodu v kasárnách ve Weidenu

"Už jsme přijali bezpečnostně-dopravní opatření," sdělila Soukupová. Do akce se zapojí tři desítky dopravních policistů, dálniční jednotky s rychlými passaty a také policisté na motocyklech.

"Cílem je bezpečí a plynulost provozu na silnicích v kraji," dodala mluvčí s tím, že se hlídky zaměří pomocí laserových radarů na překračování rychlosti, využívání antiradarů a také například kontrolu bezpečnostních pásů.

"Počítáme s tím, že by se měli vracet, jsme na to připraveni," uvedla Soňa Budská ze středočeské policie. Stejně jsou na tom policisté v Praze, kteří mají posily už tradičně kvůli končícímu víkendu. "Závodníci nás nepřekvapí," ujistila jejich mluvčí Andrea Zoulová.

České policii chyběla odvaha i zákony

říká dopravní expert Stanislav Huml

Bavorská policie udělila majitelům zadržených luxusních automobilů pokutu ve výši 1 000 eur (přes 25 500 korun). Josef Macher z policejního ředitelství v Řezně řekl, že všichni už pokutu uhradili.

Zatím není jasné, zda organizátoři závodu získají zpět také trofeje určené pro vítěze. Ceny v podobě motorových válců, na jejichž vršku je tříkarátový diamant, objevila policie v hotelu v oblasti Berchtesgadenu, kde si účastníci závodu objednali ubytování. Spolu s nimi zabavila také dvě nepovolené plynové pistole a obušek.

Mluvčí hornobavorské policie Fritz Braun ČTK sdělil, že zajištění trofejí bylo jedním z prostředků, jak zabránit pokračování nelegálního závodu. Podle něj se mohou trofeje organizátorům závodu vrátit až po uhrazení pokut, ale jejich zabavení případně může být i součástí trestu. Zabavené zbraně prý majitelé dostanou zpět, pokud prokážou, že je drží legálně.

Němci vzali závodníkům luxusní auta

později zadrželi také vítězný diamant

Česká policie podle zjištění MF DNES řešila se závodníky pouze tři přestupky - dvakrát chybějící dálniční známku a jednou nedovolenou rychlost. Policejní mluvčí David Kubalák prohlásil, že příliš razantní postup policie by mohl vyvolat žaloby závodníků o odškodnění.

Prezidium už dříve uvedlo, že na zastavení účastníků závodu policie neměla prostředky - aby policisté mohli zabránit majitelům drahých aut pokračovat v jízdě, museli by prý řídit opilí, způsobit smrtelnou nehodu či sedět za volantem bez řidičského oprávnění.

Ale například podle dopravního experta Stanislava Humla měli policisté všechny účastníky požádat o doklady, předvolat je a třeba i zadržet na 24 hodin. "Je to i otázka statečnosti každého policisty," řekl Huml MF DNES.

Zabavit vůz nemůžeme, říká šéf policie

Neoficiální závod Diamond Race je českou obdobou milionářského závodu Gumball 3000. Přihlásilo se do něj 45 vozidel. Trasu závodu, který by měl dnes končit, pořadatelé nezveřejnili. Uvedli jen, že zkombinovali "evropské metropole s kouzelnou přírodou".

Účastníci měli bydlet v luxusních hotelích a stravovat se v restauracích oceněných michelinskou hvězdou. Na cestě je čekalo převýšení 2 000 metrů a horské serpentiny i dálnice. Večery měly vyplnit párty v bílém, v duchu diska 80. let, či v závodnickém oblečení.

Po zabavení aut v Německu pořadatelé na svých stránkách uvedli, že v trase dál pokračují. Své luxusní vozy prý vyměnili za autobus.


Nejlepší videa na Revue