Ulicemi čínského Urumči tekla krev, při nepokojích zemřelo pět lidí

  • 0
Metropoli Ujgurské autonomní oblasti už druhý den svírají masové nepokoje. Demonstraci etnických Číňanů, kteří vyšli do ulic kvůli "stříkačkovým" útokům Ujgurů, museli policisté rozehnat slzným plynem. Při nepokojích zemřelo pět lidí a dalších 15 je zraněných. Ministr bezpečnosti obvinil z útoků muslimské separatisty.

Ulice Urumči dnes připomínaly velkou vojenskou základnu. Vojáci a policisté spustili manévry, na hlavních dopravních tepnách rozeseli zátarasy a v zárodku dusili sebemenší náznak protestů.

Ulicemi města projížděly hlídky a megafonem vyzývaly obyvatele, ať jdou domů. Zavřené byly školy a nejezdily některé autobusové linky. Do centra se přesto vydaly tisíce etnických Číňanů (Chanů), aby vykřičely svůj hněv na Ujgury a místní komunistické předáky, kteří prý Chany nebrání.

Pět mrtvých a čtrnáct zraněných

Policie rozehnala dnešní protesty slzným plynem. Zástupce starosty Urumči Čang Chung nicméně připustil, že v minulých dnech v ulicích města umírali lidé. "Ve čtvrtek bylo zraněno 14 lidí a při incidentech zahynulo pět lidí, z toho dva byli nevinní," uvedl bez dalších podrobností Čang Chung.

Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (4. září 2009)

Ulice Urumči hlídají tisíce vojáků a policistů (4. září 2009)

CHAN O UJGURECH

"Nemají právo takhle blokovat ulice. Ti Ujgurové na nás útočí stříkačkami," řekl chanský protestující.

Peking chce za každou cenu zabránit krveprolití ze začátku července, kdy ve městě při nepokojích zemřelo téměř 200 lidí. V Urumči tak zakázal nepovolené pochody a demonstrace. Napjatou situaci přijel osobně vyřešit ministr veřejné bezpečnosti Meng Ťien-ču.

Ihned po příjezdu ale zasel do etnického sporu další zrnko nenávisti, když z útoků injekčními stříkačkami obvinil muslimské "separatistické síly". Právě útoky "jehlových" gangů byly na počátku nynějšího násilí. Demonstrující Chanové si totiž stěžují, že jsou jejich terčem oni.

Chanové chtějí trest pro Ujgury

UJGURKA O CHANECH

"Pokud o někoho jen zavadíte, tak si myslí, že se ho snažíte bodnout," říká ujgurská žena.

Nemocnice v Urumči hlásí, že s podezřením na bodnutí už léčí 531 lidí, ale jen 106 má opravdu jasné známky vpichu. Většinu údajných bodnutých prý tvoří Chanové. Včera úřady oznámily, že v souvislosti s útoky zadržely patnáct lidí různých etnik - Chany i Ujgury. - více čtěte zde

To ale Chany neuchlácholilo. Nelíbí se jim také, že úřady nepostupují dostatečně rychle v potrestání Ujgurů, kteří údajně iniciovali krvavé nepokoje, které v oblasti vypukly 5. července. "Myslím, že je vláda k Ujgurům příliš benevolentní," řekl chanský obchodník, který se představil jako Čang.

Peking obviňuje z rozpoutání nepokojů ujgurskou aktivistku a podnikatelku Rebiju Kadírovou, která žije ve Spojených státech a stojí včele Světového kongresu Ujgurů. Kadírová obvinění kategoricky odmítá.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue