Nálet NATO odpálil v Afghánistánu cisterny s palivem, zemřelo až 90 lidí

  • 827
Obrovský výbuch v provincii Kunduz na severu Afghánistánu zabil desítky lidí. Při náletu NATO explodovala cisterna s palivem, kterou unesl Taliban. Mrtvých je podle BBC nejméně devadesát, z toho přes 40 civilistů. Právě velký počet civilních obětí je důvodem, proč Afghánci stále hůř snášejí přítomnost cizích vojáků v zemi.

Cisterna explodovala v Kunduzu poblíž hlavní silnice do města Baghlan, uvedla BBC s odvoláním na zdroje NATO.

Talibanci unesli ze silnice dvě cisterny s leteckým benzinem, popsal guvernér provincie Muhammad Umar a jeho slova potvrdil i mluvčí povstalců. Jedna z cisteren pak uvázla v bahně. Na místo se podle guvernéra začali sbíhat vesničané a Talibanci je pobízeli, aby si benzin odčerpali. Pak přišel úder ze vzduchu.

Zemřelo nejméně devadesát lidí, většinou militantů z Talibanu, řekl Mahbulláh Sajídí, guvernérův mluvčí. Provinční policejní šéf Rasak Jakúbí mluví o 81 mrtvých - 56 talibancích a 25 "zlodějích, kteří se snažili z cisterny ukrást palivo". Podle mluvčího Talibanu Zabiulláha Mudžáhida není mezi mrtvými jediný Talibanec.

NATO oficiálně počet obětí neuvedlo. "Útok byl ale nařízen až poté, co se potvrdilo, že v oblasti jsou pouze talibanci," řekla Christine Sidenstrickerová z mise ISAF. Šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen později potvrdil, že mezi mrtvými byla až polovina civilistů.

Kromě mrtvých jsou i zranění, někteří mají těžké popáleniny. Sanitky je odvezly do nemocnice.

Afgánci popálení při výbuchu cisterny na severu země (4. září 2009)

Afgánci popálení při výbuchu cisterny na severu země (4. září 2009)

Tam se shromáždili i příbuzní. Řada z nich neví, zda jejich blízcí žijí, nebo uhořeli přímo na místě tragédie. "Můj bratr byl popálen, když letadlo vybombardovalo cisterny. Nevím, jestli je živý, nebo mrtvý," řekl agentuře Reuters plačící Ghulám Jahjá.

NATO útok na cisterny potvrdilo s tím, že terčem byli talibanci. Důvodem náletu na cisterny prý byla skutečnost, že jsou často používány při sebevražedných útocích. "Viníme z toho Taliban i vládu," prohlásil Muhammad Sarvár, kmenový starší vesnice Angorbágh.

Čas se krátí, ví ministr Gates

Afghánistánem momentálně zmítají nejhorší násilnosti od spojenecké invaze na sklonku roku 2001. Umírají civilisté i vojáci, americké i britské jednotky zaznamenaly v létě nejhorší ztráty od invaze. A podpora války klesá - jak v Afghánistánu samotném, tak v USA či Británii.

Afghánci čím dál hůř snášejí přítomnost cizích vojáků ve své zemi. A jedním z hlavních důvodů jsou právě vysoké počty civilních obětí.

Šéf amerických jednotek a vojáků NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal proto v červenci nařídil omezení náletů ve snaze snížit počet civilních obětí při podobných operacích. Letouny nesmějí spustit palbu, dokud si nejsou jisty, že nemůže být zraněn žádný civilista, nebo pokud nejsou přímo ohroženy.

Pro amerického prezidenta Baracka Obamu, který sedí v Bílém domě od letošního ledna, je Afghánistán jednou z velkých priorit. Prezident tam poslal tisícové posily a jmenoval nového velitele Stanleyho McChrystala. Ale zatím se nic nezlepšilo.

McChrystal dostal za úkol vypracovat zprávu o situaci v Afghánistánu. Uvedl v ní mimo jiné, že strategie moc nefunguje a že by bylo potřeba víc jednotek. Pentagon se takové žádosti nebrání, uvedl včera ministr obrany Robert Gates.

Robert Gates

Robert Gates

On i šéf náčelníků štábů Mike Mullen jsou si prý vědomi, že USA mají jen omezený čas na to, aby Afgháncům (i Američanům) dokázaly, že strategie slaví úspěch. Rozhodně nenastal čas se z Afghánistánu stáhnout, řekl včera Gates na tiskové konferenci. Podle něj nejde v této válce bojovat "na dálku", třeba útoky bezpilotních letadel nebo omezenými bojovými akcemi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video