Den před jednáním Senátu bude o Melčákově stížnosti znovu rozhodovat Ústavní soud. Poslanec svou stížnost stáhnout nemíní. | foto: Dalibor Glück

Skrývající se Melčák promluvil. Stížnost nestáhnu, vzkázal

  • 1003
Nezařazený poslanec Miloš Melčák nestáhne svou stížnost k Ústavnímu soudu, ve které se domáhá zrušení zákona zkracujícího současné volební období. "Absolutně nepočítám s tím, že bych tu stížnost stáhnul. Tím pádem by se to celé znevěrohodnilo," řekl dnes ČTK a Rádiu Česko.

Melčák se od okamžiku, kdy se Ústavní soud rozhodl podrobně prozkoumat jeho stížnost na předčasné volby (čímž hrozí odklad voleb), důsledně vyhýbal médiím. Telefon nezvedal nebo ho měl vypnutý, na textové zprávy nereagoval.

PROFIL MILOŠE MELČÁKA

Poslancův styl: vyvolá bouři, vypne telefon a zmizí

Novináři pak nezařazeného poslance, který dopomohl před třemi lety ke vzniku druhé Topolánkovy vlády, naháněli marně. Melčák za sebou zanechával i klamné stopy. - čtěte Melčák vypnul mobil a šel na koncert, od té doby se skrývá

Politici se kvůli hrozícímu posunu voleb z původně plánovaného 9. a 10. října urychleně snaží najít řešení, které by volby umožnilo. "Ale pochopitelně čekám, co připraví a držím jim palce, aby to bylo - jak se říká - navěky," dodal Melčák.

Melčák také řekl, že současný vývoj kolem jeho stížnosti ho nepřekvapuje. "Překvapuje mě pouze pan prezident, který si neuvědomuje, že stejným zákonem může být zbaven mandátu během velmi krátké doby," dodal.

Myšlenka na individuální stížnost k Ústavnímu soudu v něm vzklíčila v okamžiku, kdy se v Senátu nenašel dostatek senátorů, kteří by stížnost podali.

Premiér Jan Fischer dnes řekl, že existují dvě varianty řešení ústavní krize, jedna počítá s dodržením říjnového termínu voleb, ale znamenala by podle ústavních znalců riziko zpochybnění. Druhá počítá s posunutím data voleb o měsíc. Ve Sněmovně se nachází před konečným schvalováním senátní novela ústavy, která má vypsání předčasných voleb usnadnit.

DALŠÍ VÝVOJ V PARLAMENTU

Schůze Senátu k ústavní novele o rozpuštění Sněmovny bude v pátek 11. září. Rozhodl o tom organizační výbor na návrh svého předsedy Přemysla Sobotky. Senátoři věří, že poslanci do té doby schválí tři roky starý senátní návrh.

"Ohrozit to může pouze prodloužené jednání o novele ve Sněmovně," řekl iDNES.cz Ivo Prokeš z kanceláře předsedy Senátu.

Zmíněnou lidoveckou senátní novelu už na jaře marně předkládala KDU-ČSL jako způsob, jak Sněmovnu rozpustit korektním způsobem. Tehdy o ni poslanci neměli zájem.

Řádná schůze Sněmovny začíná v úterý 8. září. Den před pátečním jednáním Senátu bude o Melčákově stížnosti znovu rozhodovat Ústavní soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video